Prima mea armura.

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: Prima mea armura.

Post by sspoll » 30 Mar 2011, 20:13

pai la varsta ta ai toata viata inainte.....
te felicit pt ca ai ceva diferit de cei de varsta ta..eu am niste pusti cu care mai cochetez in ale initieri dar sunt...sa spun?.. varza..de ex: am fost pe platoul carstic Bradet, in apropiere de anina, cu o trupa destul de tanara, cu inca un prieten de al meu. sa facem un aven..o pestera verticala..se numeste avenul galben si este f sportiv..si f ne-stiut. si acolo era o fauna de ..nu am cuvinte..si ce credeti ca ma intreaba un pusti de 18? specific ca era plimbat pri tari straine cu parintii in concediu. vara croatia,spania,etc.iarna austria,elvetia etc...
ce zice? nu stia sa faca focul/ ca pt a face focu tr stranse lemnele, ceai nu stia..dar sa nu stii ca pasarea care canta atat de tare si de frumos este CUCU... pe mine m-a dat gata...nu stia ce-i ala..cine canta..

deci esti mare..tine-o tot asa.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 03 Apr 2011, 00:13

Multumesc mult...Iar in privinta hobiurilor....am destule:tamplarie,fierarie,electronica,etc(tot ce tine cont de munca manuala).Acuma incep sa ma apuc de bushcraft...si chair e minunat,mai ales ca nu locuiesc la bloc si am ocazia sa ma duc la padure tot timpul.Natura este cea mai puternica "tehnologie" pe Pamant...dar si cea mai frumoasa.Iar omul care are mintea si inima puternica,poate sa faca orice.....Camasa de zale ii destul de grea pt a merge cu ea pe undeva.....am sa incerc sa construiesc una mai usoara care s-o pot lua cu mine la bushcraft...In ultima vreme ma pasioneaza mai mult chimia anorganica(mai ales metalele).Oricum nimic nu este imposibil,trebuie doar vointa.

Multumesc inca o data fiindca ma incurajati.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Prima mea armura.

Post by sspoll » 03 Apr 2011, 14:20

eu lucrez cu titan..dare ste f scump sa poti face rost.ideia este ca este f usor si daca ai face rost de sarma cum am eu la lucru pe care o folosesc ca si sarma de adaos atunci cand sudez ..ar fi fain este subtire de 2,5/3 mm si poti sa faci zala faina..dar repet sete scumpa si nu se prea gaseste la noi..nouo ne-o aduce de afara.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 05 Apr 2011, 17:28

Intradevar,titanul este metalul cel mai echilibrat din punct de vedere al duritatii-densitatii.Insa este si un metal cam rar folosit si foarte scump. Dumneavoastra unde lucrati?....confectii metalice? La termo-centrale oare se foloseste? K as putea face rost de la strungarii de la termo-centrala.Din cate stiu acolo se folosesc o gramada de metale si aliaje(mai ales aliaje inoxidabile) insa nu am destule informatii. Si daca as putea face rost de sarma de titan ar fi chair super....mai ales sa fac zale cu nituri...insa alea o sa-mi ieie luni de zile :)) dar ar avea rezistenta maxima...ar merita efortul...si pretul :))

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Prima mea armura.

Post by sspoll » 07 Apr 2011, 19:31

nici sa nu te gandesti ca ar merita pretul..este scump ca aurul..vb f serios.
asa ca nu merita nici efortul nici nimic cand oa sa auzi cat pret o sa ai pt cateva zeci de metri,sau chiar mai mult sa poti face o zala.
eu lucrez la o firma ce face ramele si suportii galvanici. si din cauza campului electro-static folosim tot felul de metale mai rare. alama aluminiu titan inox etc.
pt ca tr sa fie rezistent la oxizi si sa fie foarte buni conductori de curent.
si mai este faptul ca titanul industrial nu are rezistenta si duritatea acelui titan dur de care stim toti.
cum este si argintul industrial(care se este folosit la sudatul unor chestii) care indeplineste unele criterii dar nu este ca acel argint din care se fac bijuterii.

Thiamarkos
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Thiamarkos » 08 Apr 2011, 09:16

Pana la urma o camasa de zale tot o armura este. Poti sa ii zici lorica hamata daca vrei in latina :P
Ar fi util sa iti faci un subarmalis sau un gambeson (e cchiar util sa porti ceva gros pe sub ea)
Mie imi place acesta de exemplu : http://www.armuri.ro/forum/viewtopic.php?id=34

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 08 Apr 2011, 16:50

Cine stie...poate intr-o buna zi o sa putem cumpara titan direct din magazine insa pana atunci... Ar fi fost fain.Prima data am vrut sa o construiesc din aluminiu,insa ar fi fost doar de forma,ar fi fost slaba de tot.Pana si acum as putea face una din aluminiu,fiindca am o gramada de sarma de 2 mm,dar n-ar merita efortul.Oricum si din sarma zincata ii faina si chair daca dupa un timp se va duce zincul de pe ea,o pot galvaniza din nou,electrochimic.Dar va dura mult timp pana ce stratul de zinc se va duce...doar daca o folosesc.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 08 Apr 2011, 20:10

Defapt aveti dreptate...si ii si pacat sa tin atata sarma prin saci.Daca as face rost de un manechin ar fi grozav si sa o pun in sufragerie.Pana la urma merita incercat si ii si usor de prelucrat.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 08 Apr 2011, 20:35

Inainte sa construiesc camasa asta,m-am experimentat cu aluminiu.Am facut un petec si cand am vazut cat de usor este procedeul am decis sa o fac din sarma zincata.
Iata doua poze cu petecul de aluminiu:
Image
Image
Sarma este de 2 mm si diametrul zalei este de 10 mm.
Dupa cum am spus si in mesajul anterior,am adus de la tara o gramada de sarma de aluminiu...si as putea s-o folosesc pt a face o camasa de zale completa...Desi eu am vrut la inceput ca toata sarma sa o topesc si s-o transform in lingouri...fiind de 99,9% Al, pt ca in industria electro-tehnica se folosesc metale pure. Insa acum nu prea ma mai gandesc sa o topesc.
Chiar ar merita sa o folosesc la ceva decorativ cum ar fi o camasa de zale pe un manechin in sufragerie...plus ca zalele le pot indoii foarte usor si nu mi-ar lua mult timp ca sa o fac.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 08 Apr 2011, 23:28

O parte din sarma ii curata cat de cat insa o mare parte ii cu vaselina sau ceva izolator vascos.Nu m-am gandit la soda caustica...ma gandeam la ceva acizi insa ii mult mai simpu cu soda.

Multumesc pt sfaturi,domnule Florin :d

Post Reply