cutit din pila

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
cutit din pila

Post by claudiu » 26 Apr 2011, 15:11

Salut,nu mai zic nimic,va las pe voi sa comentati.
Image
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: cutit din pila

Post by Dediu00ro » 26 Apr 2011, 19:01

Pare a fi un cutit utilitar bun! Ai facut vreo temperare ? La varf ai putea sa modifici putin unghiu.
Show without showing what u know without knowing

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit din pila

Post by claudiu » 26 Apr 2011, 21:14

Nu sunt eu asa de profesionist.Cum adica sa fac o temperare,si in ce fel sa modific unghiul?
Multumesc.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: cutit din pila

Post by florinarnaut » 26 Apr 2011, 22:40

Salut,
depinde din ce pila ai facut cutitul..daca e pila de acum 40 de ani e ok daca e mai "recenta" este otel de cementare,fier mort,dupa polizare indepartezi stratul imbogatit cu carbon si s-a terminat..
Vreau sa spun ca o pila de azi o poti indoii in menghina, sint doar cementate.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit din pila

Post by Barbu Ioan Eugen » 01 May 2011, 23:43

Un cutit destul de fain.
Felicitari pt munca =D>
Intradevar otelul care se folosea mai demult la fabricarea uneltelor este mult superior fazta de cel care se foloseste in ziua de azi.
Cand l-ai polizat,l-ai albastrit? Daca da inseamna ca l-ai decalit.
Si eu am o gramada de pile vechi,ruginite care ar merita sa le transform in ceva folositor.

Oare stie cineva daca as putea sa fac un cutit sau o dalta din carcasa de rulment,la forja,sau ii prea casanta?

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit din pila

Post by Barbu Ioan Eugen » 01 May 2011, 23:55

Am gasit deja raspuns la intrebarea mea :d
Deabia astept sa inaugurez si eu forja mea ca am multe planuri... :))

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit din pila

Post by matei » 07 May 2011, 15:08

nu toate pilele noi sint doar cementate, mai exista si pile din otel calibil. daca pila e marcata ISEH, din care sint multe pe la noi, atunci din start nu va apucati de facut cutite. cine are un pic de experienta poate incerca pila pe polizor si, in functie de aspectul scinteii poate sa-si dea seama daca e buna sau nu. o alta metoda simpla e sa incalzesti la temperatura de calire coada pilei pe o portiune mica (sa nu strici material degeaba) si s-o calesti in apa. apoi o prinzi in menghina si incerci s-o rupi. daca se sparge, e buna, daca se indoaie, ori nu e buna, ori nu ai incalzit cum trebuie.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: cutit din pila

Post by Pisic » 07 May 2011, 17:59

da,testul cu coada e bun,daaaarr...coada aia ajuta mult la forjare-ai de unde sa o prinzi,eventual prinzi de ea o bucata de teava,sau sudezi teava si muncesti mult mai usor asa decat sa o ti cu clestele.....

daca vreti cutite din pile,cumparati pile vechi din talcioc,sau targ de vechituri,le luati mult mai ieftin si e material bunicel

felicitari pt cutit
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: cutit din pila

Post by florinarnaut » 07 May 2011, 19:10

Pisic wrote:da,testul cu coada e bun,daaaarr...coada aia ajuta mult la forjare-ai
@Pisic: cred ca nu ai inteles, Matei a prezentat doua metode simple de a verifica materialul din care e facuta pila.Aceste metode se pot aplica si altor materiale.
legat de scinteie(prima metoda), ajuta la recunoasterea materialului corect doar daca avem de aface cu o gama de oteluri restrinsa si cunoscuta; de ex. am otel de cementare, otel de scule, foaie de arc si vreau sa aflu imediat ce am luat..din gramada...In cazul primului material, scinteia are culoare portocaliu spre galben,explodeza dezordonat imediat dupa polizare intr-un unghi usor desachis; otelul de scule are o scinteie densa si de un rosu inchis cu explozie intr-un unghi f. ascutit iar otelul "foaia de arc "este usor de cunoscut la polizare,scinteile sint ca la artificii,rosu deschis cu un unghi mare de imprastere la explozie
A doua metoda, este mai pe subiect (trebuie doar sa ai sursa de caldura), inrosesti,calesti in apa,daca nu prinde pila(e casant) e ok.

Cele mai bune ganduri!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit din pila

Post by matei » 07 May 2011, 19:50

din pacate s-ar putea ca la talcioc sa gasesti pile ruginite, tocite, distruse la pret de pile noi, s-a mai intimplat:)

Post Reply