Forja

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului
Forja

Post by Barbu Ioan Eugen » 30 Apr 2011, 22:47

Astazi am terminat forja...dupa care am "tanjit" atata amar de timp :))
Image
Image
Am inceput-o joi,insa nu am avut destul pamant galben.
Image
Image
Image
Image
Image
Problema ii ca nu am conceputo cum trebuie fiindca grilul trebuia facut mai in spate nu in fatza.
Trebuie sa fac un suport pt fiarele mai lungi care vreau sa le forjez,deoarece vor cadea jos daca nu au ce sa le sustina...dar important ii ca insfarsit am construit-o si deabia astept so incerc.Mai trebuie sa-i fac o usa sau o tabla pe shine.

Astept parerile dumneavoastra....

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by claudiu » 01 May 2011, 11:06

Frumos, =D>

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by Barbu Ioan Eugen » 01 May 2011, 20:56

Sistemul de ventilatie este o teava din tabla la 90 de grade dupa cum se vede in poza si am un ventilator cu o iesire exact cat teava respectiva.Am sa pun poze si cu ventilatorul si munca la forja insa saptamana viitoare nu stiu daca o sa am timp.Ventilatorul este destul de puternic ...la cealalta forja pe care am avut-o,am topit fier,rezulta ca are putere...insa trebuie sa vad ce randament am la forja asta k daca ii prea puternic trebuie sa pun un consumator legat in serie cu mororul ca sa ii mai ieie din putere.L-am primit cadou de la cineva care o vrut sa-si faca aspirator pt rindea insa nu avea destula putere,dar la mine are...si ii fain ca are carcasa facuta din tabla zincata,nimic palstic.
Teava ce se vede in poze ii de la un burlan mai vechi.

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Forja

Post by iceman » 02 May 2011, 17:22

salut!
destul de bine ai facut forja.... dar o sa iti dau cateva sfaturi :d
foloseste caramida de samota , este cam 4 lei una sa faci vatra si incinta de forjare, forma acesteia ar trebui sa fie ovala, pune o caramida in fata culcata ca sa nu cada carbunii jos; iar daca folosesti un ventilator ai mare grija deoarece un flux de aer prea mare va topi sau va "fierbe" otelul. ai nevoie de un variator de turatie cu care sa maresti sau sa micsorezi cantitatea de aer. din cate am vazut nu ai lasat posibilitatea unui capac si ai folosit un cot in loc de o mufa in T la teava de ventilatie. o sa cureti mai greu cenusa.
astept sa vad produse facute in forja ta ;)

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Forja

Post by cipm66 » 02 May 2011, 17:37

iceman wrote: ai nevoie de un variator de turatie cu care sa maresti sau sa micsorezi cantitatea de aer.
Zic si eu... poate ajuta.
Daca nu as avea un variator de turatie, as folosi o bifurcatie in Y si o clapeta, care sa-mi permita controlul debitului de aer.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by Barbu Ioan Eugen » 02 May 2011, 17:41

Pot sectiona teava si sa pun o bucata de tabla pe sectiune,sau pun un ventilator de masina legat la o sursa reglabila.

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by matei » 07 May 2011, 14:55

te-ai ostenit o gramada, eu n-o sa am niciodata asa o forja elaborata.
in afara de o mica forja "de cimp" de fabricatie industriala, de aceea care era cu pedala si volanta, acum cuplata la un motor de masina de spalat (asa am cumparat-o), cind am nevoie, imi mai construiesc forje cu ajutorul unor caramizi refractare, intre care pun o teava orizontala gaurita. caramizile nu sint prinse cu mortar, cind imi termin treaba demontez forja. eu i-as fi lasat si in spate o posibilitate de iesire, daca forjezi ceva mai lung, faptul ca e inchisa te va incomoda.

in general nu prea are rost sa faci "tavan" la forja, decit daca esti la interior si ai nevoie de horn, cele mai importante sint zidurile laterale, carbunele in sine reprezinta un f bun izolator. hornul nu stiu cit va fi de eficient, marea parte a aerului fierbinte va iesi tot prin fata.

daca tot folosesti caramida normala, atunci sa fie bine acoperita de lut, altfel caramida crapa sau se topeste. cel mai bine, asa cum s-a zis, foloseste samota.

ca sa reglezi debitul de aer, poti face ceva sistem pe teava, eventual o fanta care va fi acoperita cu un manson care aluneca, astfel va lasa sa se scurga o parte din aer la nevoie, etc. eu pt forjele improvizate am un motor de aspirator la care reglez turatia cu ajutorul unu potentiometru cumparat de la magazinul e electrice, potentiometru de ala de reglat intensitatea luminii la becuri.

acuma ca m-am bagat si eu in seama cu observatii, astept sa vad cum a functionat :)

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by Barbu Ioan Eugen » 07 May 2011, 23:22


matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by matei » 08 May 2011, 09:42

din pacate nu reusesc sa vad filmul, mere netu incet, da l-am derulat de mana. asa cum am zis - ies flacarile prin fata, daca n-ar avea tavan, n-ar fi o problema. e nasol, ca pe linga caldura iese si cenusa pe care o respiri sau iti vine in ochi. de aia e bine sa ai masca de praf si ochelari. eu am sudat si forjat "damasc" cu o forja mai mica si ne acoperita, inchisa doar pe lateral si era un calup de 1kg (ce a mai ramas din el la final, e alta problema).
iar pt virfuri de sageti, imi pare prea mare focul, risipesti carbunle. eu nu vin cu observatii ca sa critic, ci ma gindesc ce s-ar putea imbunatati, ca m-am lovit si eu de diverse probleme de-a lungul timpului.
oricum, faine virfuri, felicitari.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Forja

Post by Barbu Ioan Eugen » 09 May 2011, 16:10

Ms pt aprecieri...insa asta ii a treia oara cand trebuie sa-mi fac alta forja :( (sar scantei prea mari si shopru lu vecinu ii cam aproape)asa ca is nevoit sa fac alta forja.Deja m-am gandit sa o fac in gratar,caci eu am construit gratarul cu duda de metal pt ventilator...insa nu am avut destule informatii pe atuncea si nu l-am putut folosi.Dar acuma nu trebuie decat sa ii pun niste lut la capatul tevii si ii forja gata si sper ca peretii gratarul va mai opri din scantei,altfel trebuie sa-mi fac una mobila k sa o pot folosi prin mijlocu gradini,k sa nu dau foc la casele vecinilor :)) .
Image
Forja care o am acuma ii construita in spatele gratarului,dar si gratarul are duda pt ventilator si sper sa poata opri cat de cat scanteile.

Post Reply