Dispozitiv taiere snur

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Dispozitiv taiere snur

Post by cipm66 » 09 May 2011, 11:29

Dupa cum stiti "sectorul pielarie" a fost zona in care mi-am inodat gandurile si ochii la frumoasa intalnire de la Tg Mures.
Nu cred ca am fost singurul caruia dispozitivul de taiat snur i-a placut.... il vazusem si pe net dar nu in actiune :)

Si aproximativ ca in bancul cu ciobanul "bani sa-mi iau o masina nu am dar o usa tot imi cumpar..." am hotarat sa finalizez dispozitivul de taiat snurul inceput inainte de intalnire.
asamblat.jpg
Am avut un mic esec (folosisem o lama de barberit care oscila ) in constructie... si l-am lasat deoparte pentru zile cu inspiratie si chef mai mult de bibilit.

In final a functionat *-:) , doar pentru taiere pe contur drept...dar vine vremea si pentru unul care sa taie pe spirala si o lungime mai mare de snur.
success.jpg
Pe site-ul meu am pus mai multe detalii... nu vreau sa plictisesc cu :-@

Nu este chiar un post de medievale... desi se apropie de epoca lemnului... :P daca exista si alta categorie mai potrivita, rog adminul sa-l mute.

Sa snuruiti cu placere!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

------
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dispozitiv taiere snur

Post by ------ » 09 May 2011, 22:25

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre o alternativa

Image

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Dispozitiv taiere snur

Post by cipm66 » 10 May 2011, 08:24

Am vrut sa incerc asa ceva insa, nu eram sigur de modul de fixarea a lamei :(
Ai avut unul in mana? Imi poti da un hint?
Oricum o sa incerc :P

@off topic
Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sunt zgarcit.
Insa faptul ca incerc si cateodata reusesc sa-mi cate un dispozitiv, imi ofera o satisfactie deosebita.
Este suficient sa urmaresc forumul si sa-mi dau seama ca nu sunt singurul :D
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Dispozitiv taiere snur

Post by cipm66 » 10 May 2011, 14:41

nu mai trebuie, am gasit. Poate sunt si alti interesati:
Image

Post Reply