Inadirea a doua snururi

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Inadirea a doua snururi

Post by cipm66 » 09 May 2011, 11:45

Poate multi cunoasteti aceasta metoda, insa pentru cei care nu o cunosc postez aici cateva imagini care va pot ajuta sa va prindeti ;)
DSC07764.jpg
DSC07765.jpg
DSC07766.jpg
DSC07767.jpg
nu mai am timp sa pun si text... gasiti si o povestioara pe site-ul meu http://www.cmuntean.ro/site/diy/65-leat ... snur-piele

Numa' bine,
Cipm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Inadirea a doua snururi

Post by Sharpshooter » 13 May 2011, 20:10

Experienta mea cu pielea spune ca poti lipi 2 bucati de piele cu prenadez , dupa ce se usuca daca este de calitate prenadezul nu mai desfaci decat daca rupi sau daca tai. Interesanta si varianta asta.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Inadirea a doua snururi

Post by cipm66 » 13 May 2011, 21:01

Nu pot spune ca am o experienta vasta in domeniu... chestii marunte de amatori.
In viitorul apropiat ( indepartat ) vreau sa-mi impletesc un "snake whip".
Nu am inventat eu procedeul :), l-am gasit pe net si am zis "sa-l dau mai departe" . Cum am zis, o solutie rapida cand nu ai timp sa astepti dupa lipire sau nu ai lipici la indemana.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: Inadirea a doua snururi

Post by fane » 11 Aug 2011, 13:36

cipm66 wrote: In viitorul apropiat ( indepartat ) vreau sa-mi impletesc un "snake whip".
Si eu am impletit un snake whip, dar nu din piele ca nu am avut , ci din sfoara de nylon,pt rufe
bici1.jpg
bici2.jpg
Aveam de gand sa-l las asa fara coada , dar l-am modificat ulterior, acuma arata asa:
bici.jpg
Pleazna biciului este facuta din kevlar, rezista foarte bine aprox 100 pocnituri, pana se rupe si trebuie schimbata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Inadirea a doua snururi

Post by cipm66 » 21 Aug 2011, 12:27

Foarte fain =D>
Am facut si eu teste cu snur sintetic dar nu m-am gandit ca poate fi rigidizat cu izolier band.
Astept pana o sa am piele... asa mai pot trage de timpul care si asa imi lipseste ;)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply