Resuscitarea foarfecii

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Resuscitarea foarfecii

Post by cipm66 » 10 May 2011, 20:05

She's alive!!!
Tocmai ce s-a iesit din operatie... si pot spune cu siguranta ca a fost resuscitata cu success.
Dupa cum stiu cei din "atelierul de pielarie" foarfeca a cazut al datorie. Am gasit-o gemand jos langa bucatile de piele, accidentata la o ureche :(
Nu m-a lasat inima sa renuntz la ea... sunt legat sentimental de ea :D , deci am incercat o resuscitare de urgenta.
A fost vorba de un facelift (reascutire) si un transplant... de ureche pe baza de cupru.
La primul control pacienta avea probleme cu urechea
pacientul.jpg
si suferise o ascutire incorecta
ascutire_incorecta.jpg
Daca intentionati sa ascutit o foarfeca este bina sa tineti cont de schita de mai jos sau mai bine sa apelati la cineva care a mai ascutit
sectiune.jpg
Dupa resuscitare, taia destul de bine cu varful chiar si o hartie subtire
test_taiere_la_varf.jpg
Iar "transplantul" nu a fost respins, urechea primind chiar o "hainuta" de piele... de ajutor la operatii grele deoarece nu raneste mana.
rezultatul_final.jpg
Detalii despre ascutire si intreaga "epopee", daca sunteti interesati, gasiti aici: http://www.cmuntean.ro/site/diy/munca-d ... e-foarfeca
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Resuscitarea foarfecii

Post by florinarnaut » 10 May 2011, 21:26

Salut!
Felicitari pt resuscitarea foarfecii(amuzant termenul)...foarfeca pare a fi una mai veche, are urme de forjare,asa ca merita resuscitata!
Legat de ascutirea unei foarfeci...am retineri.(indicatiile de ascutire sant ok)
Cele de calitate se autoascut singure,conditia este sa o folosesca un singur utilizator(unghiul de taiere este mentinut si tensionat tot timpul la fel)
Am o foarfeca "jaguar"de vreo ..10 ani, o folosesc frecvent si nu am ascutit-o niciodata,..chiar si acum daca ai incerci taisul cu buricul degetului si nu ai pielea tabacita ..risti o taietura.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Resuscitarea foarfecii

Post by cipm66 » 11 May 2011, 08:12

florinarnaut wrote:Salut!
Legat de ascutirea unei foarfeci...am retineri.(indicatiile de ascutire sant ok)
Cele de calitate se autoascut singure,conditia este sa o folosesca un singur utilizator(unghiul de taiere este mentinut si tensionat tot timpul la fel)
Ai dreptate, concavitatea de pe partea interioara este gandita sa asigure aceasta "autoascutire". Insa cum ai zis conditia este sa aiba un singur utilizator si sa nu fie "abuzata".
Foarfeca asta a fost prinsa "la inghesuiala" b-( si dupa cum ai vazut a intrat in "fibrilatie" :) deci necesita obligatoriu o interventie in acest sens.
M-a servit din 1988... deci merita tratata cu respect ^:)^
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply