Cutit care rugineste

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
pescardeclean
Membru al forumului
Membru al forumului
Cutit care rugineste

Post by pescardeclean » 30 Jan 2012, 11:07

Salutari! Dupa ce am citit aici despre fabricarea de cutite, m-am decis sa imi fac si eu un cutit dintr-un cutit vechi rupt pe care il aveam la tara de vre-o 10 ani din ceva otel extrem de tare. E atat de tare incat nu am putut sa il ascut nici macar cu pila de drujba. I-am dat forma, i-am facut un maner din corn de caprior si l-am dus la tocilarie sa mi-l ascuta. Dupa ce l-am ascutit pot sa ma si rad cu el. Acuma problema a aparut dupa ce l-am spalat si nu l-am sters cu ceva sa-l usuc,, iar el ca nebunu mi-a facut niste pete de rugina pe tais. Intrebarea mea este: unde am gresit, sau cum pot sa ameliorez problema?

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Cutit care rugineste

Post by soimu` » 30 Jan 2012, 15:28

pescare, treaba e asa
orice cutit din otel carbon rugineste
ca nu prinde pila...e normal, era foarte ingrijorator sa prinda, si recomand sa aruncati cutitele care se pot ascuti cu pila normala (aia diamantata e altceva)
ca sa nu rugineasca exista o reteta sigura in 2 pasi
sa fie mentinut tot timpul ultra curat si uscat
sa fie mentinut uns
cu timpul, la o utilizare normala, cutitul va prinde o patina gri albastruie, care e mai rezstenta la oxidare decat suprafata proaspat lustruita
de asemenea, la otel carbon, se constata o rezistenta sporita la coroziune cand suprafata e slefuita cu granulatie foarte fina

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Cutit care rugineste

Post by Pisic » 30 Jan 2012, 16:47

ca sa nu mai ai probleme cu el,poti sa ii faci o teaca din ceva piele mai groasa pe care sa o dai pe interior cu putin ulei,sau ceva asemanator
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

pescardeclean
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutit care rugineste

Post by pescardeclean » 30 Jan 2012, 19:17

Multumesc mult, am sa incerc sa postez niste poze cu el acuma seara. Patina aia gri albastruie la partea pe care nu am polizat-o este deja spre negru de la stat in ploaie intr-un lemn afara, dar nici nu vreau sa scap de ea. Imi place asa cum este. Pentru teaca m-am gandit la ceva piele mai tare si groasa pe maro, dar mai trebuie sa fac rost de ea apoi sa dau de un lucrator bun cu pielea.
Image
Image
Image
Image

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Cutit care rugineste

Post by Pisic » 30 Jan 2012, 21:54

teaca o puteti face chiar dumneavoastra,e cel mai simplu :accesoriu" la un cutit
luati cele doua bucati de piele,pe care trasati conturul lamei,si duceti "paralele" la forma cu cativa milimetri mai incolo,astfel sa rezulte un contur al lamei marit;lipiti cele doua piei cu prenandez pe margine,dati gauri in ele cu o preducea (sau....un cui polizat perfect perpendicular pe lungime,toata aceasta operatiune trebuie sa o faceti pe un lemn semitare,un placaj,sau ceva asemanator) si dupa asta mai trebuie sa coaseti si gata,daca vreti sa nu se taie sfoara in timp de la frecarea cu taisul lamei,puneti pe interior ceva intaritura
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Cutit care rugineste

Post by soimu` » 30 Jan 2012, 22:48

Pisic wrote:teaca o puteti face chiar dumneavoastra,e cel mai simplu :accesoriu" la un cutit
luati cele doua bucati de piele,pe care trasati conturul lamei,si duceti "paralele" la forma cu cativa milimetri mai incolo,astfel sa rezulte un contur al lamei marit;lipiti cele doua piei cu prenandez pe margine,dati gauri in ele cu o preducea (sau....un cui polizat perfect perpendicular pe lungime,toata aceasta operatiune trebuie sa o faceti pe un lemn semitare,un placaj,sau ceva asemanator) si dupa asta mai trebuie sa coaseti si gata,daca vreti sa nu se taie sfoara in timp de la frecarea cu taisul lamei,puneti pe interior ceva intaritura
gaurile de la cusaturi in piele se fac intodeauna cu sula si nu cu preducea, pentru ca, dupa ce se coase, pielea se inchide si tine ata mai bine, si nu lasa apa si mizeria sa intre

pescardeclean
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutit care rugineste

Post by pescardeclean » 31 Jan 2012, 23:53

La teaca m-am gandit sa folosesc o capsa pentru asigurare. E mai practica si nu se distruge ca si scaiul. Multumesc pentru sfaturi si indrumari. Cand reusesc sa fac teaca am sa postez poze cu ea si cu cutitul.

Post Reply