pentru un vanator iscusit....

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Locked
User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu
Re: pentru un vanator iscusit....

Post by rotariu nicolae » 21 Feb 2012, 21:01

salut! daca folosesti cutitul doar la jupuit nu se toceste prea tare ,doar nu tai oase ci despprinzi pielea de pe muschi!

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by soimu` » 21 Feb 2012, 21:44

rotariu nicolae wrote:salut! daca folosesti cutitul doar la jupuit nu se toceste prea tare ,doar nu tai oase ci despprinzi pielea de pe muschi!
oooo
asta e explicatia
#:-S
si prostii aia de vanatori care tot zic ca majoritatea cutitelor nu tin la jupuit un amarat de porc....
posibil ca ei sa nu stie asta si sa sa strice cutitele in carne macra si tendoane ;))

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by anasazzy » 22 Feb 2012, 00:36

soimu ai terminat cu ironia?da callim cutitele destul de tari ca pila de drujba sa nu zgirie .asa ca pastreaza tais destul de mult timp.stiu ca esti bun la cutite dar nu ironiza munca altora .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by soimu` » 22 Feb 2012, 09:35

anasazzy wrote:soimu ai terminat cu ironia?da callim cutitele destul de tari ca pila de drujba sa nu zgirie .asa ca pastreaza tais destul de mult timp.stiu ca esti bun la cutite dar nu ironiza munca altora .
in nici un caz munca altora
dar afirmatii puerile ...da
trebuie sa vezi diferenta
si pila de drujba nu e un reper serios
ar fi mult mai bine sa faci masuratori la fiecare lama individual
chiar in cuptor electric si pe otel certificat am avut surprize, asa ca, e imperios necesar sa verifici lamele cu un aparat de masura
intre 57 si 60 hrc poti lasa un otel carbon
dar la 50-56 hrc nu prinde pila ...dar nici nu e lama de cutit
iar daca iese peste 60, o sa ai reclamati ca se ciobeste foarte usor.... si nu o sa iti placa sa dai jos manerul pentru o noua revenire

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by rotariu nicolae » 22 Feb 2012, 10:17

salut!
eu am exagerat putin ,si cite o data mai si glumesc asa sunt eu ,asta nui motiv de gilceava.si sincer noi facem cutite doar din pasiune nu vindem eventual facem cadou sau primim bani doar cit sa acopere cheltuelile pe materialele mediocre pe care le folosim. stiu ! tu si cu Matei si alti citiva sunteti profesionisti poate chear artisti si nu imi permit sa va contrazic dar am vazut cutite facute de Marian si sunt foarte bune.in privinta vinatorilor la care li sau stirbit cutitele la jupuirea unui mistret ,probabil mistretii aceeia au fost impuscati dupa o baie in namol care sa uscat pe ei si poate in acel namol uscat li sau stirbit cutitele,asta ca gluma bine inteles, sa nu se supere vinatorii pe mine!!!!

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by soimu` » 22 Feb 2012, 10:26

ideia e cu totul alta
daca arunca un pusti de liceu vorba aia...nu ziceam nimic
dar cand e cineva care stie ceva meserie si afirma prapastii... e un lucru condamnabil
intram in derizoriu, noi, cei care facem cutite (si te includ si pe tine in gasca asta) cand se afirma si se exagereaza calitati nevermosibile a otelului
noi, cred eu, ca trebue sa fim mai rezervati si mai echilibrati in ceea ce spunem...pt ca stim mai multe
nici un D2 nu tine un mistret de 150 kg in mana unora, la altii un otel carbon e suficient pentru un porc....
dar 2 elefanti...da-o dracului de treaba
doar atat am de spus

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by soimu` » 22 Feb 2012, 14:37

incerc sa conturez un scenariu
sa zicem ca e forumul de cutite se face o categorie de fauritori de arcuri....
nenteles ca acolo vor fi aprox 3% din membrii curiosi de aceasta indeletnicire si 0,1 % fauritori de arcuri (deci vreo 3-5 oameni de tot)
na... unul din ei prezinta noul arc si altul ii spune "un arc desavarsit ...bla bla, TRAGE CEL PUTIN UN KM LA PUNCT FIX"
acum, desigur, ceilalti 99,9% din membrii citesc si se mira ...
dar daca unul din cei 0,1 % spune , "mai, lasa dracu povestile ca nu e chiar asa", mi se pare normal sa vina un guru.... in cutite, nu in arcuri, si sa spuna ca e fix asa si ca materialele folosite sunt mult mai bune pentru ca omul isi recolteaza singur lemnul, fata de firme de renume care isi cumpara materiale scumpe
ce spui maestre...am dreptate?
paralela este EXACT asa

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: pentru un vanator iscusit....

Post by rotariu nicolae » 22 Feb 2012, 19:36

salut
imi pare rau ca am aprins spiritele ,in mod normal eu evit acest lucru.eu nu prea comentez cind cineva posteaza ceva pe forum ,daca numi place acel lucru ,mai bine tac sau eventual scriu putin fara sa jignesc dar cind imi place un obiect facut de un membru al forumului laud si eu ca toti ceilanti membri
si poate mai fac si glume care nu sunt gustate de unii, imi pare rau si haideti sa incheiem acest subiect.
PS pe viitor o sa fiu mai atent la ce scriu !!!!!

Locked