Cum se "sufla" cu argint?

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
Vrajeala
Membru al forumului
Membru al forumului
Cum se "sufla" cu argint?

Post by Vrajeala » 20 Feb 2012, 21:25

Am tot cautat pe net o metoda de suflare cu argint, nu am gasit nimic clar.

Am prin casa niste obiecte care initial au fost suflate cu argint ( tavi, fructiere, sfenice, samovar, etc etc)

Daca cineva ma poate ajuta, raman indatorat :)

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by rotariu nicolae » 20 Feb 2012, 21:31

probabil prin electroliza!intreaba-l pe Florin Filipas el stie sigur este inginer chimist.

Vrajeala
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by Vrajeala » 20 Feb 2012, 21:42

asta si eu am banuit, e ca la nichel ...am vazut cazile cand eram mic in Grivita Rosie.

de la vazut pana la suflat e cale lunga, cu ce se decapeaza ce solutie trebuie in cada, ce voltaj/amperaj...la unele suflari apare si cupru pe undeva....nu intreb cum se sufla plastic ca deja e prea mult :D

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by Pisic » 20 Feb 2012, 23:58

din cate stiu eu,la unele metale este nevoie de o cuprare a suprafetei pentru ca nichelul,sau cromul sa adere la obiectul care se vrea a fi cromat

alta treaba care o stiu e ca procesul teoretic e simplu,sau relativ simplu,dar in realitate e mult mai complicat,si si daca iasa,de multe ori rezultatul e sub limita acceptabilului. acoperirea cu substante dastea argintii citisem ca e legata de tot felu de substante greu de procurat pt care ai nevoie de apropari de la tot felu de institutii

poate am zis prostii,o sa te clarifice Florin imediat

incearca prima data o polishare cu pasla si ceva pasta,cel mai probabil o sa rezolvi ceva cu asta,daca nu,nu ai pierdut nimic daca oricum zici ca nu is prea ok.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Vrajeala
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by Vrajeala » 23 Feb 2012, 01:21

ciarura omoara tot, inclusiv semintele...

poate ne spune cineva o metoda fara cianura, asta fiind periculoasa si ilegala... nu ai voie sa detii.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by oroborusgeorge » 23 Feb 2012, 07:04

daca ajuta , stiu ca solutia de fixator foto este saturata de ag, pentru argintare mai este si aceasta reteta , personal nu am testato si nu stiu cat functioneaza:Se amesteca urmatoarele componente fin mojarate:
- azotat de argint, 3g
- carbonat de calciu, 6.5g
- tartat dublu de sodiu si potasiu, 6g
- clorura de sodiu, 3.5g
Suprafata de argintat se curata foarte bine, se spala cu detergent si apoi cu alcool. Ptr reusita argintarii este nevoie de o suprafata perfect curata. Praful rezultat din amestecul substantelor se aplica cu o cirpa din bumbac curata si usor umezita. Se freaca cu cirpa suprafata care trebuie argintata si imediat trebuie sa se observe depunerea argintului. Dupa ce toata suprafata este argintata, circuitul se spala cu multa apa si apoi se usuca.
eu sunt de parere ca merita incercat.
O metoda de depunere a Ag prin electroliza cu fixator foto: Succesul este asigurat daca unul din electrozi este obiectul care se doreste argintat si celalalt electrod este din argint ( se poate folosi sarma de argint dintr-un vechi transformator de telefon - bineinteles, dupa ce se arde emailul, sau o moneda de Ag). Electrolitul este fixatorul fotografic uzat. Obiectul de argint, care se consuma trebuie sa fie anodul, obiectul care se va arginta trebuie sa fie catodul. Optimul de tensiune este pe la 6,5... 7.5V. Sub aceasta tensiune depunerea este foarte lenta, peste 8V depunerea se face in plagi care se desprind usor. Curentul se va limita la 0,5-1A – depinde de concentratia electrolitului.
Se foloseste o solutie UZATA de fixator foto ( tiosulfat de sodiu de ex ).
Bineinteles ca nu stiu cat de tabil va deveni din prima incercare argintul pe suprafata noua mai ales daca acea suprafata este in maner de cutit care presupune uzura mecanica.
Baia va fi din material izolator (sticla, plastic) inalta de 15-20 cm, iar argintarea se va face intr-un spatiu bine aerisit. Katodul si Anodul vor fi la acelasi nivel, si la o distanta de 10-20 cm intre electrozi.
Un timp mare (la curent mic), asigura o argintare de calitate – cateva ore.

Substante chimice uzate inca se mai gasesc la atelierele foto (chiar daca toata lumea a trecut pe digital), ei inca mai lucreaza si cu metoda clasica sau pe la tipografii
mult succes >:d<

constantinproca
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:03 May 2010, 22:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Dragalina
judet:Calarasi
Varsta:65

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by constantinproca » 14 Mar 2012, 21:22

Vrajeala wrote:Am tot cautat pe net o metoda de suflare cu argint, nu am gasit nimic clar.

Am prin casa niste obiecte care initial au fost suflate cu argint ( tavi, fructiere, sfenice, samovar, etc etc)

Daca cineva ma poate ajuta, raman indatorat :)

Pentru argintarea obiectelor din cupru sau acoperite de cupru,se face o pasta din:

2 parti azotat de argint
1 parte clorura de amoniu
4 parti tiosulfat de sodiu
5 parti praf de creta
se amesteca cu 50 parti apa distilata,pasta obtinuta se intinde uniform pe obiectul de argintat care in prealabil a fost bine degresat.Se lasa un timp pentru a se produce reactia de argintare,dupa care se spala bine se usuca si se lustruieste bine cu o bucata de flanela imbibata in alcool.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by otonel » 31 Mar 2012, 14:10

Mai exista o solutie pe baza de argint folosita pentru refacerea cablajelor intrerupte, am vazut pe cineva folosind la repararea firelor de la degivrare luneta, solutie care nu necesita baie de electroliza
Constantinproca solutia data de tine este din cartea chimistului amator nu?
Oricum la cat te costa ingredientele si cat de dificil le gasesti nu stiu daca merita sa te complici cu argintarea
Oare daca faci rost de niste argint tehnic si il aplici ca la cositorire topit nu ar merge?
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by domide » 31 Mar 2012, 22:35

Argintul tehnic are alt punct de topire, mult mai mare decat cositorul sau alte aliaje de Ag. Nu cred ca este o solutie viabila...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Cum se "sufla" cu argint?

Post by otonel » 07 Apr 2012, 16:39

Bine dar cu o arzator cu butelie ajungi la 950* C cat ii temperatura de topire a argintului curat iar aplicare la care ma gandeam este ceva de genul http://ro.wikipedia.org/wiki/Metalizare ... ulverizare
Domide probabil ca ai dreptate ca-i un pic mai greu de pus in practica dar ma gandeam la o solutie accesibila pt argintare
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply