Heavy-metal :)

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
matei
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Heavy-metal :)

Post by matei » 13 Jun 2012, 01:11

mai pune - are 42cm total si doar lama goala vreo 1300gr, dar a fost facut pt cineva pt care greutatea nu conteaza.
intradevar, unul din cutitele de care a fost inspirat, a fost cutitul Rambo4, dar si alte vreo 2. clientul a venit cu desenul exact, pe care apoi eu l-am mai "periat" un pic de tot.

multumesc de aprecieri.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Heavy-metal :)

Post by cipm66 » 13 Jun 2012, 08:08

Nu sunt adeptul unui astfel tip de cutit, insa modul in care este lucrat "te lasa masca".
Se vede sufletul de artist.
Matei, ca de obicei in fiecare creatie lasi "o particica din tine" =D>
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

corcodudu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Heavy-metal :)

Post by corcodudu » 13 Jun 2012, 15:40

Da, asta da cutit ! Mai bine zis cutitank ! (cutit anti-tank). Recomandat persoanelor non-violente. Nici nu-l scoti pe tot din teaca, ca dusmanii se fac nevazuti !...

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Heavy-metal :)

Post by sspoll » 16 Jun 2012, 01:19

foarte frumos lucrat si impresionant satarul..scuze dar asa-mi vine sa-l numesc. cred ca e mai eficient la taiat copaci decat un topor bun. =D>

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Heavy-metal :)

Post by matei » 20 Jun 2012, 10:15

intradevar e mai greu sa-l numesti cutit, mai degraba "unealta". si, da, functioneaza mai degraba ca si un topor, din greutate, nu ca si o maceta, din viteza. deci e mai bun pt taiat chestii cu masa mare sau sprijinite (care au inertie mare), fata de macete care pot taia si chestii usoare, subtirele, nesprijinite (cu inertie mica)

Post Reply