"nordic"

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
matei
Membru al forumului
Membru al forumului
"nordic"

Post by matei » 14 Sep 2012, 23:34

sper ca nu m-ati dat cu totul disparut. ca sa mai compensez oarecum, postez un cutitas facut pe la inceputul verii, comandat de o prietena pt aniversarea de 40 de ani a sotului (tot un pretenash).
asa ca am facut un mic utilitar cu aer de "nord", o lama din 115CrV3 (otel folosit si de mesteri de seama nordici, mai ales finlandezi), cu o oarecare asemanare cu lamele de "Tommi puukko", atit doar ca profilul de ascutire este concav cu un mic tais secundar, chestie pe care o prefer. minerul este din lemnul de succes wenge periat.

spatiul care se vede intre inceputul lamei si bolster nu este o greseala de montaj, l-am lasat intentionat cu acelasi scop cu care fac si decupajul semirotund la lamele obijnuite - facilitarea ascutirii.

fara a fi un cutit spectaculos (in plus si poza-i proasta si nici n-am facut suficiente de unde sa am de ales, ca m-am grabit intre doua ploi si inainte de livrarea urgenta), ti se
lipeste de mina si lucra fain. tare vreau si eu unul, dar nu prea vad cind o sa am sanse...

sper ca n-o sa treaca f mult timp pina laurmatorul postat...

Image

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: "nordic"

Post by rotariu nicolae » 16 Sep 2012, 08:51

Foarte frumos,nu poti spune altceva despre creațiile tale!!!

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: "nordic"

Post by nicodin cristian » 20 Sep 2012, 21:37

Minerul wenge are culoare buna, cutitul arata bine. =D>

Post Reply