chestii forjate

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: chestii forjate

Post by Sharpshooter » 20 May 2008, 11:56

[quote="eduardbilanin"]Am pentru tine un arc Longbow de 105#.Daca esti un tip puternic genul asta de arc te poate reprezenta.

Scuze pentru offTOPIC dar vreau sa stiu (Private message) ce arc foloseste al treilea tip din poza cel cu basca cu sigla BMW Edi crezi ca ma poti ajuta? Ma intereseaza fabricantul, denumirea , si taria , chiar daca arcul probabil nu e de vanzare..
Astept raspuns
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by eduardbilanin » 20 May 2008, 13:35

Robin .........este un Samick DEER HUNTER de 60 de livre.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: chestii forjate

Post by Neacsu Ionut » 26 May 2008, 22:14

salut!
ma iertati daca va intrerup discutia,dar am facut si eu ceva din metal...

de ceva vreme m-am tot gandit din ce sa imi fac varfuri de sageata, si sa fie ieftin,usor si rezistent(vreau sa trag intr-o tinta de lemn,alea de carton se fac praf repede,si pana adun cartoane sa imi fac una din aia in dunga...deci momentan trag in scanduri si in copacii din padure :lol: )

deci am incercat sa fac varful de sageata dintr-un cui....nu radeti....l-am batut cu ciocanul si l-am latit pana l-am adus la o forma aproximativa...
Image
in stanga e varful iar in dreapta e partea care intra in despicatura sagetii :P

poate o sa vi se para o tampenie...mie imi place...mai trebuie ascutit...o sa pun o poza si cand fac sageata...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: chestii forjate

Post by Neacsu Ionut » 26 May 2008, 23:53

da,am 14 ani,uite o poza cu sageata:
Image
si din profil:
Image
sarma aia e provizorie...
cu ce sa matisez peste ?

ar iesi un varf mai bun dintr-un cui mai gros,ca sa iasa mai plat....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

lup_alb
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by lup_alb » 01 Oct 2008, 11:17

Am citit prin acest topic si am vazut o multime de Hollywood-isme scuze daca jignesc pe cineva cu afirmatia mea :) dar nu asta este intentia. Camasa de zale medievala originala este facuta in modelul 4 in 1 cu inele nituite. Se folosea si 6 in 1 dar numai in anumite parti mai vulnerabile, de obicei la gat. Nu exista nici o camasa de zale facuta complet in modelul 6 in 1. O sageata cu varf "bodkin", bine facuta si trasa dintr-un arc de razboi, penetreaza orice camasa de zale..... DAR .... aici este esenta problemei, camasa de zale se poarta peste un gambeson/aketon, adica o armura din material textil matlasat, din minim 8 straturi de panza de in, matlasata bine cu calti, sau par de cal sau capra. Camasa de zale preia o parte din energia cinetica a sagetii si apoi intervine gambesonul. De la distanta mare (>30m) este posibil ca sageata sa nu patrunda prea mult iar rana sa fie superficiala, dar de aproape se schimba situatia. De aceea au aparut armurile tranzitionale si mai apoi cele gotice. Iar daca se trage de la mica distanta, un bolt dintr-o arbaleta cu arc de otel, atunci nici chiar platosa nu mai face fata.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by testokick » 05 Oct 2008, 22:15

Rabban si aici te gasesc. :))
Daca vorbiti despre materiale care sa reziste la sageti trase din arcuri de razboi sau de minim 40 gkf singurul accesibil ar fi kevarul, dar daca va certati cu cine e mai tare zalele 4 cu 1 e la fel cu cine e mai bun dintre samurai si ninja. Sunt 2 lucruri diferite si fiecare face ce a fost menit. Armura era impotriva sabiei iar arcul pentru macel. De ce credeti ca arcasii erau folositi doar cand inaintau ostile inamice? Sa nimereasca merele si prunele de pe capetele taberei adverse?
Ca si chestii forjate as vedea o bucata de teaza de otel taiata si aplatizata pentru a deveni un varf de sageata. Apoi se ascute in unghiul dorit si se caleste. Calirea este mai simpla decat facerea arcului, cu toate ca nu pare. Se incing carbunii, pui materialul de calit, se tine acolo pana capata culoarea visinei, se verifica daca mai are proprietati magnetice(cu un magnet desigur) si daca da se tine mai mult, daca nu, se introduce in lichidul de racire si gata scula.
Simplu ca buna ziua.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by testokick » 06 Oct 2008, 12:35

Ca sa ajungi la culoarea respectiva si sa stii ca este cat trebuie, tin de experienta(nu ca eu as avea prea multa). Nu cred ca e cazul sa intram detalii despre metalurgie cu temperaturi si alte chitibusuri ce nu ne folosesc in calirea unei lame de cutit. Proprietatile magnetice ale otelului sunt date de structura cristalina in momentul respectiv.
Ca sa vedeti de ce nu trebuie sa intram in detalii despre structura si temperaturile la care se lucreaza otelul este aici:
http://www.lassp.cornell.edu/sethna/Twe ... sites.html

Post Reply