chestii forjate

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: chestii forjate

Post by Neacsu Ionut » 10 Apr 2008, 21:37

da,si rezulta ca grecii erau mai tari ca romanii?
sau persii de pe vremea romanilor erau mai buni arcasi?
oricum intr-o lupta conteaza tactica si strategia mai mult ,nu prea se pot compara armele dupa rezultatul bataliei...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by eduardbilanin » 10 Apr 2008, 23:14

O mica precizare.Nu pot stii exact cit erau de eficiente arcurile Persilor,oricum.......nici pe departe cit cele ale englezilor de mult mai tirziu.Precizarea este ca...........scuturile sunt alta mincare de peste,mult superioare oricaror armuri,caci erau concepute ca niste fortarete mobile iar spartanii luptau specific toata strategia lor bazindu-se pe scuturile care formau un arici pe cimpul de lupta(un fel de cazemata mobila ,cum am mentionat mai devreme)si pe sulitele lungi cu care formau falangele si ariciul mai sus amintit.Iar faptul ca au reusit sa tina pe loc armata persana(dar nu mai mult de 3 zile)nu este nimic deosebit dat fiind avantajul terenului pe care il detineau spartanii..Istoria nu precizeaza ce efect au avut sagetile persilor.Oricum arcurile lor erau net inferioare arcului lung englezesc .

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by eduardbilanin » 11 Apr 2008, 13:01

Eu o gauresc sigur......DACA am un virf special facut.Acum insa nu sunt in stare sa gauresc nici o conserva de peste ca sa-i maninc continutul.Noroc ca am ajutoare........ :lol:

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by viezure » 14 Apr 2008, 14:08

salutare,

imi scuzati interventia dar vreau sa spun ca unele arcuri compound cu varfuri speciale pe sageti penetreaza sigur o placa de otel de 2-3 mm chiar si calita.am vazut filmulete dar poate erau trucate.

numai bine,

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 10 May 2008, 23:16

http://www.livelyknives.com/tutorials.htm

Este un link cu multa informatie despre forje , cuptoare , lame , etc . Sper sa va placa .
Eu sunt un impatimit al " chestiilor taietoare " : sabii , cutite , macete , etc . Am citit cele postate de ante-vorbitorii mei si va invidiez pe unii dintre voi pentru cunostintele si ambitia de care dati dovada . Mi-ar place si mie sa stiu multe despre tratamente si oteluri , dar nu cunosc pe nimeni care sa imi impartaseasca din experienta lui . Nu am avut de a face cu otelurile decat prin intermediul diagramei fier- carbon , cu care am avut contact in liceu . De atunci a trecut ceva timp si informatiile s-au sters in totalitate :-) . Locuiesc un Brasov , mai precis in Codlea . Locuiesc la casa si am o multime de spatiu in care as putea sa incropesc un atelier destul de complex . Stau bine la capitolul infrastructura , dar mai putin bine la capitolul experienta ;-( . As putea sa improvizez un cuptor si cu siguranta pot procura un model mai mic de forja . Problema este ca nu stiu prea multe despre tratamente . Doar ce am citit pe net . Desi in zona mea sunt o multime de firme mari care se ocupa de scule , cu sectii proprii de tratamente complexe , nu am cum sa ajung intr-una din acestea . Cred ca am sa incep cu niste materiale mai slabe , sa imi fac mana si pe parcurs am sa incerc si tratamente mai complexe . O varianta ar fi sa ma "lipesc de un meserias bun , care sa imi faca tratamentele si eu sa ma ocup doar de design , maner si lustruit .
am niste intrebari ( de incepator ) la care v-as ramane recunoscator daca mi-ati da niste raspunsuri :
1) dur si elastic si inoxidabil ...este posibil ? Inteleg ca otelul de arc , sau cel de fierastrau mecanic este extrem de rezistent , dar casant si oxideaza .
2) care aliaj este cel mai potrivit pentru fabricarea de cutite ?
3) se pot face tratamente pe anumite zone ale materialului ? Adica taisul sa fie dur iar corpul elastic ?
4) se pate prelucra un material in forma lui originala , adica un otel inalt aliat , cu proprietati deosebite , care sa nu mei necesite astfel tratamente de calire , revenire si recalire ?

Multumesc anticipat tuturor celor care au rabdare sa imi citeasca postul , si in mod special celor care imi vor si raspunde ;-) .

Cu prietenie , RabbanBestia

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Katana vs. sabie europeana

Post by RabbanBestia » 12 May 2008, 23:44

torlek , ca un iubitor de "lame " de orice fel , as vrea sa simt ce senzatie imi induce un alt fel de arma decat cele pe care le cunosc . Pentru mine , katana este cea mai grozava sabie . Se muleaza pe filozofia mea . Este usor curbata , exact cat trebuie pentru a fi degajata rapid . Sa nu uitam ca o lupta intre doi oameni cu katana (care si stiu ce fac ), dureaza uneori mai putin de o secunda . Sunt convins ca si alte tipuri de sabii sunt exceptionale, mai ales in mana unor profesori . As dori sa vad ce libertate iti confera flexibilitatea foarte mare a lamei de la sabia chinezeasca , cat se foloseste incheietura si cat umarul , cum poti face deplasarile cu ea in mana .Priza este diferita . Manerul unei katana este proiectat pentru priza cu doua maini , jian , doar pentru o mana . Kung Fu-ul chinezesc este fara indoiala un stil mult mai suplu decat Karate-ul japonez . Aikido pe de alta parte , reprezinta translatarea tehnicilor de katana in tehnici executate cu bratele . Fiecare are frumusetea lui si mi-ar place sa stiu cate ceva din fiecare .

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: chestii forjate

Post by candavaly » 13 May 2008, 12:48

Apropo de usa
am scapat o sageata in casa, incercand sa trag intro tinta improvizata
sageata a ajuns in usa de la intrare care era metalica
a strapuns-o tare tare, pana sa oprit in partea cealalta
sageata avea varf field
Bineinteles ca am luat cearta de rigoare de la sotie, dar m-a iertat deoarece eram la inceputul pasiunii mele
am carpit usa si tot e ok acum :lol:
Die with your boots on ! ! !

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: chestii forjate

Post by dady » 13 May 2008, 14:44

@tribunmarcus - e o mare diferenta intre a lupta doar pt a cotropi sau a supravietui si a face din asta o arta. una e sa lupti din cand in cand, cand mai trec nomazii peste tine si alta e cand asta e un mod de viata, e o alta mentalitate, ei vad aceeasi imagine dar dintrun punct de vedere cu totul diferit. Cat de des se intalneste la europeni (caci de astia aminteai) actiuni de gen hara-kiri, seppuku sau kamikaze, e doar un exemplu pe care noi (europenii) le privim ca niste acte sinucigase...si atat, pe cand la ei au cu totu o alta conotatie. Recunosc ca sunt un mare admirator al traditiilor orientale si in special a celor japoneze, e greu sa-i intelegi, nici nu stiu cine ii intalege in totalitate in afara de ei. Cat despre "lupta" dintre un gladiator si un samurai... nu cred ca depinde neaparat de ce sunt, mai mult depinde de individ, de ce se lupta, pentru ce... si eu as putea sa-l impusc in cap pe Tyson, asta nu m-ar face mai bun decat el.... oricum as paria pe samurai ;)

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 13 May 2008, 15:31

tribunmarcus , fiecare cu gusturile lui . Ipotetic , dar as fi in situatia sa trebuiasca sa imi aleg un tip de sabie si sa intru intr-o lupta cu alte persoane inarmate cu sabii , mi-ai alege katana fara sa clipesc . In primul rand , pentru ca o cunosc . In al doilea rand , sunt obisnuit cu genul asta de arma ( greutate , balans , lungime , grosime , priza , etc ) . Katana este o sabie relativ tanara . De aceea , multe informatii despre metalurgie , aliaje , metode de fabricatie , s-au adunat atunci cand a fost conceputa . Alte sabii ( cum ar fi gladius- ul ) , sunt foarte vechi , sunt extrem de rare si nu foarte rezistente . Metalurgia era pe la inceput in perioada lor de viata . Si alte arme sunt frumoase , imi plac , dar pasiunea principala este pentru Katana .

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 13 May 2008, 22:03

Nu desconsider in nici un fel calitatile sabiilor europene . Problema este ca nu se potrivesc cu modalitatea mea de lupta . Sabiile fabricate in Europa aveau (majoritatea) manerul proiectat pentru priza cu o singura mana . Ma refer la cele a caror greutate imi convine mie . Sabiile imense din filmele cu Conan care aveau manerul mai lung ( si se pretau la o priza cu doua maini )imi plac si le respect calitatile , dar nu ma pasioneaza ideea de a exersa cu asa ceva . Mi se par greoaie . Ma pasioneaza tehnicile de sabie ( si in special pozitionarea fata de adversar ), nu forta de a invarti pe deasupra capului o bucata de otel de 10-15 kg in forma de sabie . Imi place cultura japonezilor , fara sa o ridic la rang de "model " . Daca imi plac miscarile rapide si precise ale samurailor , nu inseamna ca mi-as face ca si ei sepuku pentru vreun imparat . Am 36 de ani . Am trecut de mult timp de varsta la care ma extazia ceva sau imi sustineam punctul de vedere cu orice pret . Pasiunile mele din prezent vizeaza utilul , randamentul maxim cu minimum de resurse alocate . In acest moment , Katana este alegerea mea personala , fara a incerca sa o ridic la rangul de "cea mai mare si mai tare ...din toate timpurile " .
Nu ma justific , incerc sa explic o pozitie a mea . Pe mai multe forumuri dedicate artelor martiale apare acest conflict . Este drept ca anumiti tineri cad in extaz cand vorbesc despre o katana . Nu ma numar printre acestia . Altii , o numesc cea mai grozava sabie a tuturor timpurilor . Nici printre acestia nu ma numar , fiind constient ca odata cu avansarea tehnicii se pot gasi atat materiale superioare, cat si metode de prelucrare noi , care sa permita o optimizare a calitatilor unei lame .
Legat de tehnicile de lupta , aici am o parere ce poate parea partinitoare . Personal , cred ca sunt trei mari scoli . Scoala japoneza , cea chineza si scoala europeana ( reprezentata de Italieni , spanioli si francezi ) . Fiecare scoala are specificul ei . Din pacate , scoala europeana se refera doar la sabie . Scolile japoneza si chinezeasca au in spate si cate o forma de Arta Martiala . Intre japonezi si chinezi , istoria a aratat care statea mai bine pe pozitie . In luptele om la om , chinezii au cam fost decimati . Probabil ca disciplina si modul de viata foarte dur al japonezilor i-a triat pe cei mai buni . Nu spun ca nu sunt chinezii niste luptatori exceptionali . Legat de Europeni , astia nu s-au prea luptat decat intre ei ( s-au mai luptat ei cu turcii si mongolii , insa aici adevarul istoric deranjant este ca au avut bafta chioara ca acestia aveau cate ceva de impartit intre ei ) ... sau au cotropit salbatici cu sulite , cand ei aveau deja pusti . Nu stiu sa existe razboaie ( la sabie ) intre europeni si Chinezi sau Japonezi . Parerea mea personala este ca intr-o lupta directa , la armate cu numar egal de combatabti , si inarmati la sabie , japonezii ar fi fost superiori d.p.d.v. tehnic si al vitezei . Mongolii au avut o armata de zeci de ori mai numeroasa formata doar din razboinici de meserie cand i-au atacat pe japonezi . Cum au pus piciorul pe pamant acestora au fost macelariti desi aveau avantaj de 10 la 1.
Acum , probabil ca o sa vina un fan Star Wars si o sa zica ca Darth Vader ii batea si pe unii si pe altii . Este posibil :-) . Dar asta nu avea sabie forjata si nu ne intereseaza , sic !

Post Reply