chestii forjate

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 15 May 2008, 21:13

Ca tot reveniram la chestii forjate , azi am primit cele doua kukri din Nepal . Au venit prin TNT si trebuie sa recunosc ca sunt impresionat . Le-au preluat din Kathmandu in 12 Mai si azi dimineata erau la poarta mea . Au venit prin Dubai , Paris , Bucuresti , Brasov .
Acum sa va zic de cutite. Sunt superbe . Singura problema ar fi ca sunt extem de groase . Cel din seria V ( versatil ) de 11" , are "doar" 6 mm grosime , dar cel de 15 " are 9 mm in cap :-) . Oricum lama este fina la amandoua , intrucat este lata si se subtiaza ( la cel de 15 " chiar in doua randuri ). Nu sunt tocmai niste opere de arta , dar sunt super-solide . Citeam la un american specializat in cutite , care a cumparat tot de la nepalezii astia , ca duritatea lamei este de 50 - 55 si scade in doua randuri ( la mijlocul lamei si la muchie ) . Tipul se declara foarte multumit de calitatile otelului . Sunt destul de "raw " finisate . Adica , nu lucesc orbitor , dar finisarile sunt de bun simt . Vin la pachet cu cate 2 cutitase fiecare . Aici sunt putin dezamagit . Initial , imi faceam griji pentru lungimea manerului . Ma gandeam ca nepalezii fiind mai mici de statura au si palma mai mica . Totusi , manerele sunt excelent masurate , la cel de 15 " chiar am senzatia ca ar fi cazul sa mai iau putin din prasaele , deoarece mana nu mi se pare ca strange perfect . Oricum , acela este mai mult o maceta ( de neam prost :-) ...ca are 1,6 kg ) . Dar , dezamagirea a venit din dimensiunile celor doua cutitase . Primul este pentru a ascuti lama celor mari . Celalalt , care este foarte ascutit , are un maner micutttttt ...de parca este de jucarie . oricum , teaca permite si am sa fac unul putin mai lung , ca sa il pot folosi la ceva . Tecile sunt excelente . MIez de lemn , imbracat in piele , frumos cusuta . Tecile sunt solide si gandite pentru o exploatare in conditii extreme . De fapt , tot ansamblul este gandit pentru asa ceva .
Una peste alta sunt extrem de multumit de investitie .
Daca va intereseaza si alte detalii , va stau la dispozitie .

Cu prietenie , Cata Mircea

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: chestii forjate

Post by Neacsu Ionut » 15 May 2008, 21:25

si eu as vrea sa-mi iau unul din seria V ..am o intrebare...ce sectiune are lama...adica e ascutita din ambele parti... sau din una si cealalta e dreapta?

ca ar fi bun si la facut arcuri.....
Last edited by Neacsu Ionut on 15 May 2008, 22:30, edited 1 time in total.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: chestii forjate

Post by anasazzy » 15 May 2008, 21:33

torlek din pacate nu am timp sa ciocanesc si cred ca mult timp nu o sa am :cry: ,am inceput reparatii la casa si sint super ocupat, kukri este un cutit utilitar -maceta si este construit sa il poti folosi ca un topor dar si ca cutit de cioplit si despicat este un fel de unealta universala .eu am inceput unul si a ramas in stadiul de metal cu vaga forma de maceta :oops: . munca de santier te rupe de oboseala si nu mai ai chef de forjat prea des :evil: cind prinzi o zi libera o dormi jumate iar ce ramine tragi la tinta :mrgreen: ........... marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 15 May 2008, 22:58

tribunmarcus ,

Eu am ales niste modele fara crestaturi . Dar , vazand sculele pe viu , pot sa iti spun ca la grosimea si latime pe care o au in zona respectiva , poti miza linistit pe oricare din ele . Sectiunea in zona "slaba " este cam de 2,5 - 3 cm / 6 mm ( otel de arc de camion ) . Eu unul nu am vazut nici un cutit care sa aiba in orice parte a lamei asemenea sectiune . Crede-ma , nu ai sa rupi bucata aia de otel de arc . Vazand-ul pe cel de 15 " , m-am gandit cum ar fi sa "probezi " lama pe lama ...cutitoaia vs. katana pe care o am . Am mari dubii ca sabia ar ramane intreaga .

Neacsu ionut , seria V e demential . Taisul este ca la orice cutit normal , adica este ascutit din ambele parti . Are o forma super , o priza excelenta la mana ( partea din spate a manerului este usor evazata ceea ce asigura o priza foarte ferma ) . Este o scula de care m-am indragostit . Oricum , nu am de gand sa il las acasa sub nici o forma . O sa mearga cu mine la orice iesire mai padureata :-) . culmea , partea groasa a lamei este polisata , iar taisul este "mat " . Cu toatea acestea taie excelent . Am incercat cu o coala de hartie si am facut-o ferfelita , desi lama are 6 mm grosime .

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: chestii forjate

Post by Neacsu Ionut » 15 May 2008, 23:03

merci pt raspuns...imi place foarte mult V-ul
imi cumpar daca fac rost de bani :mrgreen:
cam cat ar costa in ron un V+transportul ?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 16 May 2008, 12:18

Poze cu cele doua :


Image

Image

Image

Image

Image

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 17 May 2008, 08:21

torlek , trebuie sa recunosc ca nu stiu mare lucru despre arcuri . De curand , sensei ( de la Aikido .. mentionez ca frecventez mai multe dojo-uri ) a adus niste arcuri la dojo . Am tras si eu de cateva ori . Acum sunt pe cale sa achizitionez unul mai harnic . Chiar te rog sa imi sugerezi niste repere . Sunt un tip musculos , la 183 cm si 96 kg . Am o forta serioasa in brate . La dojo am tras doar cu arcuri de 20 si 25 si mi s-a parut foarte usor . Ce crezi ca mi s-ar potrivi ? Daca poti pune si niste link-uri ar fi grozav . De fapt , adresez aceasta rugaminte tuturor userilor de pe forum . Va rog sa imi sugerati ce ar fi un "best buy " pentru mine si de unde ?
Imi recunosc ignoranta in domeniu si sper sa ma puteti indruma .

cu prietenie ,

RabbanBestia

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by eduardbilanin » 17 May 2008, 09:51

Am pentru tine un arc Longbow de 105#.Daca esti un tip puternic genul asta de arc te poate reprezenta.Este un arc testat de mine,cu un numar considerabil de sageti si pot garanta pentru el ani multi de folosinta de acum incolo.Daca te intereseaza,da-mi de stire.
Iti pun alaturat o filmare si o poza cu arcul respectiv.Detalii pe PM.
Image

Image

RabbanBestia
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by RabbanBestia » 17 May 2008, 17:07

torlek ,
l-am pus la lucru pe cel mare . Dupa ce am hacuit ce a mai ramas dintr-un trunchi de visin ( la inceput m-a durut sufletul , dar vroiam musai sa verific ce spun nepalezii despre otelul lor ) ...am intrat in casa si minune !!! am reusit sa tai iar o foaie de hartie ( stiti testul cu tinutul foii intr-o mana si taiatul ei feliute ) . Este vorba de cel de 15 " cu grosimea de 9 mm la muchie . Personal sunt deplin satisfacut si recomand oricui vrea sa cumpere asa ceva . Nu am avut niciodata un cutit pe care sa il folosesc o jumatate de ora ca topor si dupa aia sa mai taie la modul asta .
Pe cel mic ( cu lama de 27,5 cm ) inca nu l-am verificat ..d.ar este acelasi material . Oricum , langa celalalt pare micut si finut .

eduardbilanin ,
te rog sa imi spui cat ar costa un asemenea arc . Cam ce tarie si lungime de intindere are . Lungimea o cam vad , iar despre tarie imi dau seama ca este un arc sanatos dar as fi curios sa stiu cifra pentru a putea sa compar cu arcurile cu care am tras eu .

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: chestii forjate

Post by eduardbilanin » 18 May 2008, 00:10

Rabban,ti-am trimis pe PM date si pretul arcului ce il am de vinzare.Numai bine.

Post Reply