reconditionare

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:
reconditionare

Post by oroborusgeorge » 28 Jan 2013, 18:11

iata ce am putut sa gasesc in gospodaria unui om care strange de toate http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater acest hanger cazac este destul de rar ca piesa , aceasta piesa provine din armata rusa primul razboi mondial model copiat dupa hangerul cazac , creat in editie destul de limitata fiind folosit de anumite corpuri de armata ale infanteriei si artileriei . hangerul reprezentand cea de a doua arma ne fiind doar un obiect decorativ ca in cazul stiletului marinaresc. aceasta piesa se pare ca a suferit degradari abuzive din partea razboiului cat si din partea unui "binevoitor" care probabil a incercat sa indeparteze rugina cu flexul. fiind actualmente ultimul detinator m-am hotarat sa-i aplic o reconditionare minima fara a indeparta nimic din ceea ce este original si tot odata facandul si utilizabil nu doar o minunata piesa de panoplie , din pacate pozele nu sunt incarcate in ordinea corecta dar se pot vedea ultimile trei poze cu produsul finit fiind pe fond grena. >:d< >:d<

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: reconditionare

Post by Mugurbb » 28 Jan 2013, 19:58

Incearca sa-l duci laun muzeu de istorie poate afli mai multe despre el: cand, unde, cine l-a facut, ce otel are in lama etc.
Sa-l stapinesti sanatos!

PS: mi se pare de bun simţ reconditionarea minima.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: reconditionare

Post by Dediu00ro » 28 Jan 2013, 20:16

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Interesanta sabia poate ii facem un maner nou, din tisa sau osage vedem noi. Arata bine reconditionarea pana acuma dar poate mai merge slefuita ici colo.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: reconditionare

Post by oroborusgeorge » 28 Jan 2013, 23:03

nu sorin , caci tot ce as pune nou nu mai este de atunci , eu apreciez ca este veche si acum mai este si utilizabila , Mugur ma bucur ca-ti place , are otel de buna calitate nu stiu exact compozitia , ca si caracteristici ; 80 cm lungime 5cm latime 5 mm grosime si dublu tais , plasele din lemn de nuc butoni de arama traditionali,i se spunea si kinjal, am mai vazut ca sunt pe un sait de antichitati inca una sau dua la preturi accesibile si una este expusa chiar la muzeul de istorie din cluj, probabil mai sunt si altele dar destul de rare avand in vedere ca au facut doua razboaie. >:d<

Post Reply