Steluta ninja (varianta mea)

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Steluta ninja (varianta mea)

Post by otonel » 29 Jan 2013, 21:25

Dupa ce am facut un cutit de aruncat care nu m-am incantat foarte tare am zis sa incerc sa fac o steluta ninja numai ca o vroiam mai mare si mai grea .
Si am facut-o din 2 bucati articulate la mijloc cu blocaj ca sa fie usor de transportat, dar imi era frica ca mecanismul de blocare realizat de mine sa nu reziste la impact sau sa nu-i strice aerodinamica si sa o devieze intr-o parte dar mers perfect si vreau sa mai fac cateva mai mari si groase in material.
Iata ce mi-a iesit:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by nicodin cristian » 04 Feb 2013, 16:41

Interesanta ideea pliabilităţii, dar în spiritul artei marţiale: uşor de folosit, transportat, ascuns. Sunt curios la testele făcute dacă s-a dovedit funcţionabilitatea, căci din fotografie aşa rezultă. :d

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by otonel » 06 Feb 2013, 10:45

Dupa o ora si ceva de aruncat in continuu impreuna cu niste prieteni a rezistat cu brio iar singurul "defect " observat de mine a fost o mica ovalizare a gaurilor de la blocaje.
Acuma am inceput sa o fac pe "sora-sa" mai mare un pic care o sa fie din panza de fierastrau mecanic, numai sa vad cum reusesc sa dau gauri in el fara sa fie nevoie sa-l decalesc.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

opium
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by opium » 06 Feb 2013, 12:09

incearca cu burghiu cu cap videa (capul burghiului )sa fie facut in 3 sau 4 laturi (bineinteles tre alamita placuta videa ) racirea o faci cu seu -----turatie mica la masina si spor la treaba (%)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by florinarnaut » 06 Feb 2013, 20:58

Salut,
@opium: am o prere diferita...de exemplu ascutirea se face in 3 muchii iar unghiul la varf sa nu fie mai mic de 90 de grade(se va sparge).Apoi suprafata pe care se aseaza lama de gaurit(calita)trebuie sa fie rea conducatoare de caldura, adica lemn de esenta tare de exemplu.Turatie de cca 3000 -6000rot/min.
Practic gaurirea materialelor dure, dar cara nu depasesc 4mm grosime se face la "cald", mai bine zis la "rosu".Nici vorba sa folosesti agent de racire(seu,ulei,apa)
Practic gaurirea se realizeaza prin incalzirea locala pina la punctul de topire si strapungerea acestuia cu ceva rezistent la temperaturi ridicate si care isi pastreaza forma de..calibru.
Hidrocarburile metalice(vidia) ciar rezista la temperaturi f.mari.Singurul impediment este sa nu se exagereze ...vidia alamita se poate dezlipi.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by otonel » 07 Feb 2013, 00:08

Multumesc de raspunsuri, mie imi trebuie gaurile de 4 mm si m-am gandit la varianta cu burghiu videa dar nu am de diametrul respectiv si nici nu cred sa gasesc iar cu unul de diametru mai mare gaura ar iesi conica si nu prea vreau sa iasa asa.
Am vazut undeva pe net cred ca electroeroziune ii zice pe cineva care a gaurit o lama de cutit destul de dura printr-un procedeu asemanator cu corodarea circuitelor electrice, adica l-a vopsit si a razuit vopseaua doar unde dorea sa-l gaureasca apoi l-a pus intr-un borcan cu apa si sare si l-a alimentat de la un redresor.
Vreau sa incerc procedeul asta care mi-se pare mai simplu si la indemana pe o bucata de tabla sa vad ce iese.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by otonel » 07 Feb 2013, 15:41

Revin la postare, electric etching ii zice la procedeul pe care vreau sa-l incerc , cam ceva in genul asta http://www.instructables.com/id/How-To- ... al-Plaque/
Am mai primit un sfat referitor la gaurirea precisa a lamelor calite, anume sa o incalzesc local gaurind cu un burghiu bont la turatie mare pane se decaleste bine zona apoi dupa ce se raceste pot sa dau gaura cu un burghiu normal nu cu videa.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Steluta ninja (varianta mea)

Post by florinarnaut » 08 Feb 2013, 20:45

Salut,
se gasesc pastile vidia de forma cilindrica,4 mm in diametru si 20mm lungime.O ascuti la un capat in trei muchii,o prinzi direct in mandrina masinei de gaurit(masina de banc cu actionarea pinolei prin pinion cremaliera! ),turatie maxima si poti gaurii usor precis fara sa te complici inutil.Executarea a trei gauri se poate face in mai putin de 30 de secunde!
Incearca si garantat nu vei mai proba alte metode. ;)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply