Scule care isi merita banii

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Scule care isi merita banii

Post by domide » 06 Apr 2013, 22:58

Salutare,

La ultimele arcuri construite am folosit cateva scule, dintre care am gasit ca unele sunt de foarte mare ajutor. In primul rand am cautat mult un echer combinat. Vreau sa spun ca este de foarte mare ajutor, si intr-adevar isi merita banii (57ron la Praktiker). L-am folosit cand am indreptat matrita pentru arc, sau la tiller, masor distanta dintre coarda si brate din 10/10cm..., pot sa pozitionez nock -point-ul....

Image

Apoi mai sunt si scule ieftine, care nu ar trebui sa lipseasca din trusa de tamplarie:

Un mic firez cu panza diamantata (se pot monta si panze pentru lemn) - util la taiat nock-uri

Image

pentru indreptat si degrosat fin fasiile laminate, o rindea mica ieftina:

Image

si pentru debitari curate si drepte un ferastrau lat:

Image

As vrea sa facem un topic cu scule de mana si SDV folosite, mai putin sculele electrice :)

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Scule care isi merita banii

Post by domide » 30 Oct 2013, 21:33

In ultima vreme nu am mai constuit nimic... :( . Dar... nu am stat degeaba. Incet, incet termin noul atelier, cu putin mai mult spatiu.

Pe aceasta menghina am construit pana acum:

Image

De acum, un nou banc de lucru:

Image

Am folosit un model de menghina pentru lemn, pe care pot sa-l montez/demontez dupa nevoie:

Image

Image

Image

Image

Deocamdata mesteresc la atelier, sper sa reusesc sa-l inchid pana vine frigul.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Scule care isi merita banii

Post by florinarnaut » 30 Oct 2013, 23:03

Salut,
important este ca ai un atelier!
Menghina cea noua, pare fragila din poze,probabil e destinata pt lucruri mai delicate.
Menghina cea veche e mai pe gustul meu :) . Ce vreau sa zic e urmatorul lucru: bacurile metalice ale acestor tipuri de menghina sunt demontabile,pot fi inlocuite cu alte bacuri(nu neaparat similare,adica metalice), din lemn sau textolit,mai lungi sau nu,de un profil sau sectiune care sa satisfaca cerinta.O menghina ca asta daca e fixata bine pe un banc de lucru, solid, e de un real folos.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Scule care isi merita banii

Post by domide » 31 Oct 2013, 20:35

La menghina mica imi era greu sa trag la rindea, la cutitoaie... Oricum este tot in functiune. Cat despre menghina cea noua, am folosit-o si este OK. Ce mai pot sa schimb (si am sa fac daca este cazul), tijele filetate - acum de 8mm - cu tije de 10 sau 12mm.

Asa cum este, am fixat o scandura (pe cant) si m-am urcat sa vad cum tine - si a tinut foarte bine. Vreau sa mai fac un test cu o piesa lunga de 2m, o fixez la mijloc, sa ma apas pe la jumatate si sa vad cum tine.

Astazi am mai facut upgrade la masa cu circular: o "sanie" pentru taiere la 90 sau diverse unghiuri.

Probleme:
1) "masa" este din tabla, universala, se pot prinde freza, pendular, circular de mana. Nu are canale de ghidaj, si nici nu se pot face..

Image

Image

2) diametru pinza de circular mic, nu mai pot pune deasupra o placa in care sa fac ghidaje

Image

Image

Rezolvare:

O placa de parchet de 8mm, taiata in doua, facute sa culiseze foarte usor. Placa de ghidaj fixata pe masa de tabla, iar pe ea aluneca "sania".

Este varianta "mini" pentru piese mici. Urmeaza (daca imi iese) si varianta "maxi" pentru placi mai late.

Image

Image

Image

Image

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply