Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
pathfinder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:24 Jul 2013, 14:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::poiesti
judet:prahova
Varsta:32
Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by pathfinder » 04 Aug 2013, 18:40

Stie cineva sa faca nituri din sarma de cupru? din acelea cu care se poate ornamenta o curea , o tolba sau cu care se pot fixa placute de cupru , alama etc.Daca da, si mai si vine la Cioclovina poate aduce uneltele sa mi arate si mie mestesugul? Raman tare dator.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by Sharpshooter » 04 Aug 2013, 19:30

Salut , depinde ce vrei sa faci cu ele ,pentru curele si pielarie se folosesc capse rapide aurii sau aramii cu tenta de metal vechi (ma refer la culoare si aspect al acestor capse . Pentru placute de cupru si arama (banuiesc ca vrei sa faci ceva armura ) nu am idee ce s-ar putea folosi . Capsele astea sunt de divrese dimensiuni de la 3mm diametru pana 11mm forma lor poate fi con semisfera usor bombate sau chiar nit . Lungimea piciorului poate fi mai mare sau mai mica in functie de grosimea materialului pe care vrei sa-l ornametezi sau sa-l prinzi cu aceste piese metalice. Se aplica cu un dispozitiv special sau cu ciocanul si un dorn dar neaparat trebuie tinut cont de materialul din care sunt facute deoarece unele se deformeaza si nu mai arata frumos . Se cumpara din comert de la furnituri de cismarie sau de pe la magazinele de mercerie online . Preturile sunt cuprinse intre 10 si 30 de bani bucata (bucata inseamna un set adica talpa si cap ) piesele ornamentale adica acele capse sau butoni cu modele si desene pot fi si 2-3 lei bucata . Mare grija pentru inceput ai sa strici foarte multe pana inveti sa stapanesti tehnica de a le prinde astfel incat sa arate frumos . Sfatul meu este sa iti cumperi in plus ca sa iti poti permite sa mai schimbi cateva in cazul in care e nevoie . Vom discuta mai multe la Cioclovina , nu o sa aduc capse cu mine ca nu vin cu masina mea dar am sa-ti explic pe larg .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

pathfinder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:24 Jul 2013, 14:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::poiesti
judet:prahova
Varsta:32

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by pathfinder » 04 Aug 2013, 20:43

Nu, nu nu de capse mos si baba vorbesc. De alea am. Chiar daca numai argintii si negre ( as prefera aurii). Am chiar si unele micute cu diametrul bumbului de 2 3 mm. mi-am ornat cureaua de la tolba cu cateva. O sa vezi. Chesta e ca am putine si ordinarul de cismar de la care le am luat m a cam jupuit . A zis ca s din Italia. In alte parti n am gasit. Deci nu. Ma refer la un mestesug de care lumea zice ca e simplu. Atat de simplu ca eu nu l-am inteles :d Se pot face nituri din sarma ordinara de cupru care apoi sunt inchise peste piele, tabla etc. Nituri nituri cum erau odata. Cand o sa aflu ce si cum o sa fac niste lucruri tare frumoase. Stie cineva despre ce vorbesc? >:d<

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by Sharpshooter » 04 Aug 2013, 21:23

Eu nu de capse mos si baba voebesc ci de capse rapide , aici ai cateva poze : Capsele astea se bat cu ciocanul si nu le mai desfaci raman acolo poti sa pui zeci de capse pe o bucata de piele , sa le aranjezi in randuri cerculete cum iti trece prin cap
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

pathfinder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:24 Jul 2013, 14:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::poiesti
judet:prahova
Varsta:32

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by pathfinder » 04 Aug 2013, 21:35

Atunci mea culpa m am exprimat gresit . de astea am . exact ca alea din prima poza. Io de nituri zic oameni buni facute din sarma de 2 sau 3 mm cu o unealta numita capuitor. Ar fi f tare sa stie cineva smecheria

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by cipm66 » 05 Aug 2013, 08:17

pathfinder wrote:Io de nituri zic oameni buni facute din sarma de 2 sau 3 mm cu o unealta numita capuitor.
Cred ca te referi la systemul clasic de nituire a unor componente metalice. Era singura modalitate de nituire pana la aparitia la noi a "pocniturilor".
Pe langa capuitor (care poate fi foarte simplu inlocuit cu o mana sigura si un ciocan ales in functie de grosimea nitului), era nevoie si de un tragator, pentru eliminarea cat mai mult cu putinta a spatiului dintre elementele ce urmau sa fie imbinate.

In carti (manuale) precum tehnologia asamblarilor sau organe de masini poti gasi informatii. Daca am timp deseara o sa incerc sa descriu putin procedeul daca la acest tip de nituire te refereai (nu o sa vin la Cioclovina).
Image
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by obe22 » 05 Aug 2013, 09:10

Sper sa ajute astahttp://banadesigns.blogspot.ro/2010/10/ ... eting.html. Eu am facut o singura data niste nituri d'astea din alama si am ramas uimit ce bine au iesit din prima doar cu ciocanul.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by domide » 05 Aug 2013, 10:17

Vezi topicul acesta, si incearca sa iei legatura cu Arpi. El sigur stie ce si cum.

viewtopic.php?f=4&t=2492&p=32478&hilit=arpi#p32478

Si posturile lui Cipri si Obe sunt de ajutor.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

pathfinder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:24 Jul 2013, 14:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::poiesti
judet:prahova
Varsta:32

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by pathfinder » 05 Aug 2013, 13:18

Multumesc tuturor .CRED ca m am prins de principiu acum sa gasesc si cel mai potrivit dispozitiv de realizare a niturilor si de inchidere a or fara sa se strambe sarma. arta e sa realizezi foarea aia perfect rotunda.MInunata gentuta aia si iscusita lucrare apropo.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by cipm66 » 05 Aug 2013, 14:00

Stiu ca este usor de inteles cum sta treaba cu niturile... insa daca chiar am gasit imaginile (iar copyright-ul era pana in 2012, am zis sa le adaug in topic. Poate prind bine si altora :)
Imaginile au fost preluate de pe http://www.technologystudent.com/

Cu putin exercitiu capul nitului il poti face foarte frumos din ciocan. Capuitorul pentru fasonare se folosea in special pentru niturile folosite la imbinari etanse (impreuna cu o stricta corelare nit+gaura si alte elemente ca incalzire pieselor imbinate in asa fel incat la racire sa "stranga" corpul nitului)


1.
dolly1.gif
2.
rivcut1.gif
2.
rivcut2.gif
3.
rivcut3.gif
4.
rivcut4.gif
5.
rivcut5.gif
6.
rivcut6.gif
7.
rivcut7.gif
8.
rivcut8.gif
9.
rivcut9.gif
10.
set1.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply