Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
pathfinder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:28
Joined:24 Jul 2013, 14:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::poiesti
judet:prahova
Varsta:32
Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by pathfinder » 05 Aug 2013, 16:50

F frumos exemplificat. dar arata de la dimensionarea nitului incolo. daca ma gandesc nitel...n o merge sa iei o bucata masiva de otel in care sa faci o gaura de calibrul sarmei pt nit. bagi in ea sarma care sa fie nitel mai inalta , 1mm 2 decat rasul gaurii si i tragi una cu capuitorul sa i faci floarea aia..... O merge? DACA merge sa vezi ornamente.... Planuiesc sa aplic mici pacute dreptunghiulare de cupru pe curele margini de tolbe etc si sa le prind la colturi cu mici nituri. E de efect.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by oroborusgeorge » 05 Aug 2013, 19:08

Buna idee , urmaresc acest topic de la inceput toate postarile sunt la obiect , totusi as mai avea si eu ceva de mentionat , atunci cand inchizi nitul trebuie batut cu un ciocan mic cam cum erau cele de la trusele de traforaj , cu cat ciocanul este mai greu cu atat deformeaza mai mult si nu prea poate fi modelat dupa dorinta , intre placutele de metal probabil vei avea piele , fiind mai moale nitul se poate indoi tocmai de acolo daca lovitura ciocanului este prea puternica . inainte de modelarea celui de al doilea cap taie nitul fix cat trebuie , nu folosi gauri mai largi decat nitul . de mult pe cand mai aveam bunici la tara si o data cu ei si cai , am tintuit astfel un ham din piele, a iesit frumos . este o indeletnicire tare frumoasa , mult succes. sunt sigur ca o sa-ti iasa abia astept sa vad.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Intrebare pt cei care lucreaza cu piele

Post by cipm66 » 05 Aug 2013, 20:02

[quote="pathfinder"n o merge sa iei o bucata masiva de otel in care sa faci o gaura de calibrul sarmei pt nit. bagi in ea sarma care sa fie nitel mai inalta , 1mm 2 decat rasul gaurii si i tragi una cu capuitorul sa i faci floarea aia..... O merge? [/quote]

Pentru nituirea de tip vechi (nu cu nituri tubulare-pocnituri) existau dispozitive pneumatice de nituit.
Image
Regula de baza era ca nitul sa fie perfect dimensionat in functie de materialul nituit.

Daca nu plictisesc pot sa dau mai jos orientativ niste reguli de calcul:

1. Se pleaca de la gorsimea materialului care trebuie asamblat G=g1+g2+gn [mm](unde g-urile sunt placile ce urmeaza a fi asamblate)
2. Diametrul nitului d= 2xG
3. lungimea nitului se alege in functie de grosimea tableor si diametru (lungimea este calculata de la prima "floare" care teoretic este deja formata (se poate face un dispozitiv simplu pentru formarea primului cap - daca duci lipsa de idei, pot sa-ti fac o schita )

l=G+1,4xd
La dimensionarea aceasta se mai adauga niste coeficienti legati de material... insa nu mai imi gasesc cursurile de la facultate
Daca vrei sa faci serie, se merita sa-ti faci un dispozitiv... daca nu, tot ciocanul este baza :) insa corespunzator dimensionat.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply