Re: canoe

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: canoe

Post by Neacsu Ionut » 06 Oct 2008, 18:36

multumesc pt informatii....pai daca o fac ma plimb toata vara cu ea in delta sau chiar pe mare cand e linistita(pentru mare trebuie sa aiba capetele mai arcuite,ca sa taie valurile)....

revenind la materiale
ce materiale usor de gasit in comert sunt bune pt canoe ?...ca asa nu ma pot duce sa tai ditamai ulmu,teiu,mesteacanu,etc.

din cate am vazut coastele se indoaie pe forma(sau se lamineaza pe forma din fasii foarte subtiri) apoi peste coaste se pun fasii de placaj(sau scanduri foarte subtiri),acestea alcatuiesc corpul...peste lemn se pot pune un strat de fibra...asa ca nu o sa mai fie nevoie de gudron,smoala (asta folosesc lipovenii) sau chestii deastea....doar ca daca o izolez cu fibra nu o sa mai fie traditionala...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

catalin2de
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by catalin2de » 06 Oct 2008, 19:57

sunt nou pe aici si am si eu o rugaminte. vreau sa-mi construiesc o canoe , sunt din deva jud. hunedoara si nu gasesc rasina epoxi.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie : cam de unde as putea procura rasina epoxi sau ce fel de alta rasina pot folosi pentru armarea fibrei de sticla. daca ma poate ajuta cineva

Post Reply