Re: canoe

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: canoe

Post by ------ » 10 Mar 2008, 17:45

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata cineva a vrut sa construiasca o canoe.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: canoe

Post by anasazzy » 10 Mar 2008, 20:13

eu visez de mic copil sa imi fac singur o canoe din coaja de mesteacăn ,a ramas in stadiul de vis :evil: , cind am vrut coaste de stejar de 15 mm pe 10 mm mam dus la o timplarie sa comand 50 de bucati ,am fost trimis in organ ca nu se chinuie el sa faca scobitori ,de sintem in Romania si asta ne maninca ficatul si asa ca am lasato balta ,chiar daca inca mai visez si acum sa o fac si sa cobor oltul cu ia :mrgreen: :mrgreen: ..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by Greenarrow » 11 Mar 2008, 00:05

Salut la toata lumea,
Apropo de canoe facuta din scoarta de mesteacan,am vazut la tv la emisunea Ray Mears,bushcraft...in traducere aiurea:Lectii de supravietuire cu Ray Mears...cum au facut o canoe din scoarta de mesteacan.Bineinteles ca a fost facuta de catre prezentator,dar cu ajutorul unui amerindian,cu tehnologie primitiva..destul de interesant,nu?

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by gabriel » 11 Mar 2008, 05:01

Am gasit pe un alt forum ( tot de arcasi) un post al unui tip care isi face un caiac , si este plin de poze de piese, link-uri, etape de lucru, etc.
Evident nu este o canoe, dar poti gasi idei despre structura, eventual materiale, oricum este ceva, Link-ul este

http://webarcherie.com/forum/index.php?showtopic=16196
Eu iti urez succes si...daca iti faci canoe...VREM SA VEDEM POZE!!!!

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: canoe

Post by anasazzy » 12 Mar 2008, 19:30

tare as vrea sa gasesc timp ,cind nu lucram simbata pot sa vin in weckend sa demaram proiectul ,de mai mult nu timp liber dispun ..............marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: canoe

Post by anasazzy » 23 Mar 2008, 14:02

am gasit aici cum sa facem canoia din scoarta de mesteacan :P http://www.squeedunk.com/building.htm sper sa mearga linkul :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by testokick » 05 Oct 2008, 21:52

Materialele folosite erau in ordinea utilitatii lor.
1. Coaja de mesteacan. Nu va ganditi ca reusiti ca nu tine poanta. Aia aveau coaja de 5-7mm grosime si la noi e de maxim 3mm Am incercat personal.
2. Cedru pentru partea centrala si costele ambarcatiunii. Se taie in fasii foarte usor din ce spun ei.
3. Radacina de pin sau alte conifere
4. Lipici din rasina de pin si alte ingrediente pe care o sa le spun la supravietuire >:)
Mai sunt si sculele:
1.topor
2. cutit normal
3 cutit curbat vezi crook knife
4 sula
Si foarte multa maiestrie
Exista povestea in care se spune ca un indian(american) a plecat in padure toamna cu un cutit si un topor la el si dupa 3 saptamani a venit inapoi in sat cu o canoe mare cat pentru 6 persoane.
Asta artist.

Razvan
Coaja de care zici era de alt copac...dar tot la supravietuire

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: canoe

Post by Neacsu Ionut » 05 Oct 2008, 22:56

Salut!

ma gandesc foarte serios sa construiesc o canoe....am urmarit discutia si am ajuns la concluzia ca in Romania nu poti face o canoe 100% traditionala...deci am o intrebare: se pot folosi lemnele utilizate in constructii,usor de gasit(ex. brad,molid) pt canoe ?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by testokick » 06 Oct 2008, 01:38

Nu te dezamagi. Se poate face o canoe functionala chiar cu ce gasim la noi in tara. Problema este unde te duci cu ea?
Daca vrei sa faci totusi o canoe te pot ajuta. Informatiile sunt cel mai usor de gasit. As recomanda lemne mai serioase si nu brad sau molid. Pinul este destul de bun, mesteacanul, ulm, tei si alte lemne de genul. Treaba nu e in lemnul folosit cat in tratamentul lui pentru a rezista cat mai bine in apa si a nu putrezi. Flota britania si cea scandinava pluteau datorita unui ingredient magic. Se numeste gudron de pin(radacini mai exact). se obtine prin distilarea radacinilor de pin. Ce ciudat suna... :)) ...sau se mai poate folosi uleiul rusesc folosit de rusi in razboiul 2 mondial ca "unguent" pentru tancuri si artilerie cat si pentru rani si boli de piele.... suna bine?
Orice barca traditionala ia apa(si Jules Verne spunea asta). Proiectul construirii unei ambarcatiuni mici de 2-3 persoane se face daca te dedici total in maxim 1 saptamana. Facem proiectul "Barca" pentru vara viitoare ca si forumisti?
Tarziu am vazut ca esti din Constanta... pai oare de lipoveni duci tu lipsa sa te invete sa faci barca?

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: canoe

Post by Greenarrow » 06 Oct 2008, 14:26

Ce faci cu o canoe...? e usor,te duci cu ea pe Dunare.Am cunostiinte care au facut chestia asta,iar la anu vor sa plece cu o pluta din defileul Dunarii pana in delta.

Post Reply