Armurarie

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
petru
Membru al forumului
Membru al forumului
Armurarie

Post by petru » 24 Mar 2008, 19:26

Cum mi-am facut camasa de zale:

1. Am luat sarma zincata la kg (eu folosesc de 1,5 mm) pt o camsa - cca. 7 kg. Eu am 60 kg ca sa va dati seama de proportii.
2. Infasor sarma pe o bara (O.B. 6 mm).Pentru asta mi-am confectionat un dispozitiv rudimentar, dar merge si pe o bormasina manuala. Prinzi bara in mandrina, cu o mana dai la manivela si cu cealalta tii sarma sa se infasoare uniform.
3. Obtii un fel de arc (o spirala).
4. Crestez fiecare inel putin cu sficul, il prind apoi intre degetul mare si lama unui cutit si il rup dintr-o miscare. Daca il tai din prima cu sficul, iese ascutit la capete si se inchide imperfect, zgarie si e inestetic (si-i pacat de munca). Eu am incercat si cu o freza dentara si am obtinut mai mult zgomot decat spor.
5. Te pui pe impletit. Sunt mai multe modele de impletitura, eu l-am facut pe cel european. Am facut si unul japonez, dar daca nu-l montezi pe ceva nu prea e aratos (ei nu aveau camasi integrale de zale, le foloseau doar pe anumite puncte din armura).
Vedeti detalii pe imagini, scuzati neclaritatea (pozele sunt de jos in sus).

http://s292.photobucket.com/albums/mm2/ ... r/zelarie/

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by Maryus » 24 Mar 2008, 20:16

tare dar zine mai exact cum se impletesc acele mici inele!
PS: cat ti-a luat sa le impletesti pe taote?o luna sau 2? :lol: :lol:
Iti sta bine cu ea pe tine

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 24 Mar 2008, 21:04

camasa mea are in jur de 7 kg, dar ti-am zis depinde de dimensiunile tale.
am lucrat la ea aproximativ 2 luni, dar mai aveam si serviciul. cat despre protectie...nu e o reproducere exacta a ceea ce am vazut prin muzee, acelea aveau fiecare za in parte nituita sau sudata si inelele erau ceva mai mari.
cred ca acea camasa romana de care vorbesti tu tribunule este cea cu placute unite de zale, nu din zale integral. oricum putem s-o cautam prin muzee si-i furam modelul cu pixul si hartia.

cat despre cum se impletesc zalele, uita-te mai atent la detaliul pe care l-am pus. nu prea am talent la desen, dar o sa incerc totusi sa fac o schita. si oricum se apropie intalnirea - acolo sigur ii dam de cap. apropo, s-a stabilit ceva exact legat de aceasta intalnire?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by akila » 24 Mar 2008, 22:25

Felicitari....uite la asa ceva nu cred ca as avea rabdare sa ......is in stare sa stau ore in sir sa dezvelesc un inel pe spatele arcului..dar la asa ceva..imi pare rau....bravo...arata excelent camasa...esti mare ce mai...fara cuvinte... cat despre protectie..poate doar la o lovitura de sabie cu taisul ar fi fost buna o astfel de camasa..ca la sageti sigur nu...am vazut un documentar pe discovery....si intra ca in branza sageata prin camasa aia....dar oricum este extraordinara....bravo... ma bucur sa vad la noi pe forum asa ceva...

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 24 Mar 2008, 22:58

multumesc pentru aprecieri si pt detaliile referitoare la camasile romane.

de sudat, n-am idee ce tehnica se foloseste, dar ceva e sigur. la nituire se aplatizeaza capetele inelului, se suprapun, se gauresc....si se nituiesc.
Felicitari....uite la asa ceva nu cred ca as avea rabdare sa ......is in stare sa stau ore in sir sa dezvelesc un inel pe spatele arcului..dar la asa ceva..imi pare rau....
odata poate o sa invat si eu sa mesteresc o bucata de lemn.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Armurarie

Post by Neacsu Ionut » 25 Mar 2008, 21:00

felicitarile mele,arata excelent!

am si eu o sugestie: ai putea sa-i pui o captusala de piele sau blana,(ma gandesc ca ar imbunatati protectia),oricum nu mergi la razboi cu ea dar asa ca idee.......

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 25 Mar 2008, 23:20

nu mai stiu exact din ce perioada erau, dar am vazut intr-un muzeu zale nituite. dar inelele erau mai groase decat ale mele.

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 26 Mar 2008, 00:10

Am gasit un detaliu mai bun: http://members.aol.com/K17Qdna/qg.htm
E doar un model, daca va faceti ceva va recomand zale mai mici.


pt osmiu:da am specificat asta mai sus.

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 26 Mar 2008, 12:12

merge, am incercat eu.le dai peste cap si isi revin doar pana la jumatate si obtii un inel.
eu raman la stilul clasic.
succes!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by akila » 26 Mar 2008, 12:36

Pentru forjarea inelelor alora ma gandesc ca un cleste care ar fi avut falcile inrosite, ar fi putut lipi capetele inelului destul de usor...si cred ca ar fi putut lipi mai multe pana sa se raceasca la loc....ce ziceti???

Post Reply