Armurarie

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Armurarie

Post by anasazzy » 26 Mar 2008, 15:58

akila .nu cred ca un cleste inrosit ar transmite destula caldura sirmelor sa poata fi nituite -forjate .eu ca fost otelar imi dau cu parerea ca erau facute direct din sirma inrosita ,cel putin cele de legatura ,care trebuiau nituite -forjate atirnate de restul camasi .oricum era o adevarata durere in c.. sa faci o camasa de zale .nu ca fara nituire ar fi alceva :mrgreen: .acum petru este un bun artizan si un om foaaaaarte rabdator cum iam zis si lui pe mes eu ma limitez la arcuri. mai forjez si eu un pic dar cel putin tine loc de fitnes :lol: si nu este chiar munca sisifica ca a lui :mrgreen: cred ca costa o gramada de bani in vechime sa cumperi o catasa de zale si nu sio permitea oricine. ...........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Armurarie

Post by Pisic » 26 Mar 2008, 20:58

saiba grower,adica o saiba cu o taietura intr-o parte si o parte ii mai in sus si una mai in jos,actioneaza ca un arc cand o pui intre un surub si o piulita,impinge piulita in sus si nu o lasa sa se desfileteze,se pune la biciclete ,la suspensii,la orice .II facuta din nu stiu ce fel de otel,ca nu o poti indrepta cu ciocanul,numa daca o inrosesti.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by petru » 27 Mar 2008, 08:33

intr-adevar saibele grover merg deformate mecanic, nu e foarte greu. eu am impletit cateva care mi-au picat in mana. nu as da banii pe o lada de saibe (plus ca eu ridic una cu greu) si la o camasa ar intra probabil 2; pe cea din sarma zincata am scos-o la cam 7 kg si pot s-o port si sa ma misc cu ea. nu am facut-o neaparat ca pe o armura, dar am incercat pe cat posibil sa folosesc metodele din vechime. in vechime sigur nu foloseau saibe.
nu cred ca ar trebui sa se dea o importanta prea mare rezistentei la penetrare a unei camasi decat daca faci o reproducere exacta a tuturor caracteristicilor unei camasi, pe care s-o testezi cu o arma din aceeasi perioada reprodusa si ea exact.

ps: mi-ar placea sa vad prezentate pe forum modele si tehnici noi facute de membri sau nu.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by akila » 27 Mar 2008, 16:33

Pai testarea s-a facut...am vazut documentarul...si oricum aceste camasi nu rezistau penetrarii.....varfurile sagetilor erau si ele facut in mod special...erau varfuri mai subtiri , lungi si ascutite(conice asa...dar mai lungi...vreo 6 cm sa zic)...alea penetrau o astfel de camasa fara probleme....iar pentru armuri se foloseau varfuri mai scurte dar in forma aia de romb.....si alea penetrau fara probleme armura....

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by Maryus » 27 Mar 2008, 17:53

nu prea cred ca ar rezista la sabie dapai la sageti sau lanci :lol: omu si-a facut-o de placere si de forma...nu ca vesta anti-glont

lup_alb
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by lup_alb » 14 Aug 2008, 15:06

Aici sunt in elementul meu :))...Am facut elemente de armura atat pentru mine cat si pentru prietenii mei din Ordinul Cavalerilor de Hunedoara. Am pentru voi cateva reguli de baza :)
1. Pentru armuri NU FOLOSITI NICIODATA SARMA SAU TABLA ZINCATA! ZINCUL ESTE TOXIC! Serios... se poate muri din asta. Daca vreti sa prelucrati la cald tabla zincata, zincul de pe tabla degaja un gaz toxic foarte periculos. Orice meserias care lucreaza cu tabla zincata va poate spune asta. In plus, zincul de pe armuri sau inele de zale, poate patrunde in organism prin taieturi sau zgarieturi, care se intampla in mod sigur atunci cand porti o armura si faci reconstituire medievala. Nu va jucati cu sanatatea voastra ... foarte serios.
2. Toate elementele de armura trebuie facute pe masura. O armura prost facuta este mai mult decat incomoda, e periculoasa.
Acum cateva detalii pe care le-am invata din experienta :) ...
Pentru elemete de armura si camasi de zale, care sunt cele mai usor de construit. Folositi sarma neagra sau sarma de inox incepand de la grosimea de minim 1,2 mm pana la grosimea de maxim 1,8 mm. Inelele din care se face o armura care arata cel mai bine sunt cele din sarma de 1,4-1,5 mm cu diametrul interior de 8 mm. Pentru incepatori sugerez inele din sarma de 1,5-1,6 cu diametrul interior de 10 mm, sunt relativ usor de conectat in modelul "4 in 1" si tesatura de zale progreseaza destul de repede. Nu arata la fel de bine ca inelele de 1,4-1,5 mm pe miez de 8mm, dar arata destul de bine.
Am vazut multe camasi de zale facute din inele de sarma de 2 mm sau mai groase, cu diametrul interior de 12 mm sau mai mari ... din cate stiu, nici o camasa de zale medievala nu a fost facuta cu inele cu diametrul interior mai mare de 10 mm si niciodata din sarma mai groasa de 1,6 mm.
Inca ceva. As sugera administratorului Forumului ca sa deschida o sectiune specifica pentru armurarie. Subiectul fiind foarte vast, merita o sectiune separata,
Inelele de zale NU SE CALESC! Un inel de zale calit, devine periculos pentru ca la impactul cu o arma se poate RUPE si fragmente de inel pot patrunde prin hainele purtate dedesubt si pot rani purtatorul armurii. Inelele de zale necalite, doar se indoaie, absorbind asfel forta loviturii. Asta este esenta protectiei oferite de camasa de zale care era destinata sa fereasca gambesonul (armura de panza matlasata purtata pe dedesubt) de taieturi care l-ar fi putut perfora, sa disipeze forta loviturii pe o suprafata mai mare si sa absoarba socul prin adunarea inelelor si eventual deformarea lor la locul loviturii.

lup_alb
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by lup_alb » 14 Aug 2008, 23:45

In evul mediu marea majoritate a camasilor de zale se faceau din fier si nu din otel, deci continutul de carbon din metal era redus, facand inutila calirea. Armurile de placi in schimb, erau facute din otel, aici se intalneau parti din armura care erau tratate termic, mai ales dupa sfarsitul secolului XIV cand metalurgia a inceput sa se dezvolte.
Totusi, arcasul medieval si mai tarziu renascentist, era un soldat cu armura relativ usoara pentru a nu-i stanjeni mobilitatea (specific aici ca ma refer in special la arcasul secolelor XIV-XV, perioada pe care este axata asociatia noastra de reconstituire). Marea majoritate a arcasilor purtau minim de armura, in general o casca sau un coif fara viziera, care nu-i obtura vizibilitatea (preferate erau "palaria de fier/eisenhut/kettlehat/chapel de fer" sau un "salet/salade" fara viziera), un scut mic (30-40 cm diametru, numit buckler sau targe in functie de model), din lemn cu umbo metalic sau confectionat in intregime din metal si o armura usoara, de obicei un gambeson la care se adauga un grumazar extins de zale, numit "manta de episcop/bishop mantle" care acoperea gatul, umerii si partea superioara a pieptului, arcasii mai avuti preferand o camasa de zale cu maneci scurte ori o "brigandina" sau forma ei englezeasca numita "jack", in esenta fiind o vesta de material textil rezistent sau piele, intarita cu placute de metal nitiute pe dinauntru. Unele brigandine de calitate superioara erau acoperite cu catifea. ca armament foloseau arcul la care se adauga un pumnal, o spada scurta sau sabie scurta (aici trebuie sa specific diferenta intre spada si sabie, spada are o lama dreapta si doua taisuri iar sabia are lama mai mult sau mai putin curba si un singur tais). Arcasii nefiind foarte antrenati in lupta corp la corp, preferau arme simplu de manuit si luptau de aproape doar cand nu aveau incotro.
Diferenta cea mai vizibila intre arcasi si arbaletieri, in afara armei de baza, era pavaza arbaletierilor. Pavaza era un scut foarte mare (inre 1,5 m si 1,8 m inaltime si 0,8 m - 1m latime) pe care arbaletierul il purta prins in spate cu o curea dar care putea fi pus in fata soldatului si tinut in pozitie verticala cu o propta care facea parte din pavaza. Astfel arbaletierul se putea intoarce cu spatele in timp ca-si incarca arma si era protejat de sagetile inamicului, reincarcarea unei arbalete durand destul de mult mai ales daca era o arbaleta grea. In cazul unui asediu sau la apararea unei pozitii fixe, arbaletierii faceau un zid din paveze sprjinite in propte, pe care le foloseau si ca sprijin pentru a trage mai precis.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Armurarie

Post by Sharpshooter » 15 Aug 2008, 09:37

Foarte interesant , ma bucur ca avem in randurile noastre o persoana bine informata si documentata care ne poate ajuta sa completam informatia din aceasta sectiune.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

richardmg
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by richardmg » 24 Aug 2008, 23:08

La capitolul asta si nu numai, Lupul e meserias, documentat cum rar gasesti, il cunosc personal ;))

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by impaiatu » 13 Apr 2009, 22:01

foarte tare! exact in acelasi stil am inceput si eu lucrul la camasa mea de cruciat!
Image
Image
n-am ajuns mai departe de atat din lipsa de timp!
dispozitivul de facut zale l-am facut dintr-o bormasina , o tija filetata de 10 mm si o piesa de aluminiu pe care se sprijina tija!e mai simplu cu poza!:D
Image
prin invartire axul i-si ia singur avansul datorita filetului care sta pe piesa de aluminiu ,sarma se asaza spira langa spira , frumos!

Post Reply