Armurarie

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Armurarie

Post by impaiatu » 14 Apr 2009, 10:39

:)) cu rabdarea ....ce sa zic, si yo trag aer in piept si ...ma apuc de treaba ,mi se pare foarte relaxant sa fac ceea ce fac! despre cum tai zalele ;am ascutit un cleste foarte bine si am ajuns la un compromis ,nu le rup nici cum se spunea mai sus dar nu-mi ies nici capete turtite pt a nu se imbina ca lumea!
ha ha, cred ca zalele alea se vor inverzi pana ce termin yo camasa!

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by Miles Romanus » 15 Apr 2009, 10:26

Salut. In primul rand felicitari amandorura pentru camasile realizate. Intr-adevar foarte multa munca si infinit de multa rabdare. As avea si eu o intrebare pentru cei care au realizat asa ceva si numai. Este o chestiune legata de fixarea/sudarea verigilor realizate din sarma de cupru . Exista posibilitatea cositoriri capetelor verigii dupa ce in prealabil si sarma a fost acoperita cu un strat subtire de cositor. Cand eram mai mic uzam de acest procedeu la cercul de electronica. Curatam sarma de cupru cu smirghel indepartand asa numitul oxid de culoare rosiatic-maroniu pana ce sarma capata o culoare roz pal deschisa. Apoi asezam ansa pistolului de lipit pe un capat al sarmei curatate iar cositorul din varf se raspandea uniform ca la electroliza. In aceste conditii , lipitura capetelor verigii ar fi o simpla formalitate. Doar ca aceasta metoda ar implica din start si mai multa munca si mai multa rabdare :d . La capitolul avantaje s-ar putea nota verigi sudate, eliminarea riscului de coclire(asta in cazul in care nu se doreste o patina) si o eventuala sporire a rigiditatii verigilor, datorita stratului de cositor. La dezavantaje insa ar fi din start cresterea timpului si costului de productie precum si un eventual disconfort estetic dat de stralucirea verigilor si care personal nu stiu cum ar putea fi inlaturat. Este doar o idee/solutie destul de complicata totusi si de aceea as dori sa aflu si parerile voaste. Toate cele bune si pe curand.

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by impaiatu » 15 Apr 2009, 16:09

am folosit cupru la verigile alea tocmai pt ai da acea patina ,cum ai spus si tu!oricum camasa facuta de mine se poate considera doar o foarte usoara protectie si e mai mult pt panoplie ,de efect ,cum se zice ,nu plec nicaieri la razboi cu ea! intr-un fel nu poate fi considerata "autentica" pt ca pur si simplu e facuta din sarma "trasa" si nu cum se faceau pe vremuri zalele forjate!degeaba as incerca sa-i cresc rezistenta pt ca oricum nu ar rezista nici unei lovituri de sageata sau sabie , ar ajuta poate doar in cazul unei lovituri cu taisul sabiei ,nu unei impunsaturi!
sigur se poate face cum ai zis tu dar ...i-ti ia foarte mult timp!
si merci pt apreciere!:D

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by Barbu Ioan Eugen » 16 Apr 2009, 21:44

Si eu am una...dar pe 80% compecta.

lup_alb
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by lup_alb » 06 Jul 2009, 23:26

Daca vreti ca zalele sa se inchida perfect (cu putina atentie si dexteritate, aproape nu se vede unde se imbina inelul), va trebui sa renuntati la clesti sa sa taiati spirele cu un bomfaier cu lama subtire sau cu un flex mic (sau un dremel) cu disc abraziv de 0,7 - 1 mm. Asa tai eu acum inelele pentru armura mea. Va fi o armura de lupta de data asta si este facuta din sarma neagra de 1,8 mm grosime, inelul avand 10-1=9 mm diametru interior (1 mm se pierde la taierea cu discul abraziv).

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Armurarie

Post by Barbu Ioan Eugen » 01 May 2011, 23:59

Intardevar este o munca foarte migaloasa dar nu imposibila...eu deja am inceput o adoua camasa insa de aluminiu de adata asta :d

Post Reply