lipire panze de banzic pentru tamplarie

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by domide » 27 Feb 2015, 22:35

Salutare!

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum si de unde gasesc electrozi si pasta flux pentru lipire tare (otel/otel)?

Am vazut pe Youtube un tip care lipea panze subtiri debanzic (eu am de 10mm/0,6mm) cu o lampa cu propan.

Am lampa (incalzeste peste 600grd), am si electrozi (de la cine i-am luat a spus ca sunt cu Ag dar nu stia procentul) pentru lipire tare, dar nu am pasta flux. Am incercat sa lipesc folosind pasta decapanta cu adaos pentru lipire tevi de cupru, dar nu a tinut lipitura. Am vazut ce se folosea o pasta alba sau un praf in amestec cu putina apa.... nu stiu ce era, ca nu am inteles....

Daca stie cineva mai multe amanunte despre procesul acesta de lipire (brazare) as fi recunoscator pentru ajutor.


Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by cipm66 » 28 Feb 2015, 08:33

Cand lucram in domeniul textil aveam un dispozitv care facea lipitura generand caldura necesara prin inductie,
Practic era ca un aparat de sudura prin inductie, cu exceptia faptului ca folosea ca material de adaus o bucata subtire de alama si un decapant,

Cred ca daca caut prin podul parintilor am o parte dintr-un astfel de dispozitiv (partea cu bobina) problema este ca se folosea in tandem cu un variator de tensiune de putere (era bobinat) care permitea setarea temperaturii.

Nu stiu daca se merita reinviat un astfel de dispozitiv pentru o lipitura,,, dar da un semn si incerc sa-l caut.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by domide » 28 Feb 2015, 16:30

Cipri, am de lipit vre-o 6 panze si numarul lor va creste :( , si daca merita inviat aparatul? DA merita. Stiam de acest procedeu, este cel mai sigur, dar din pacate nu am gasit pe cineva care sa aiba aparat pentru panze asa subtiri. De aceea caut varianta cu brazare.

Daca deranjul nu este prea mare pentru tine, as fi curios sa vad daca il pot face functional.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by cipm66 » 28 Feb 2015, 22:03

Aparatul a fost conceput si folosit pentru cutite bandzic de croitorie... nu mai stiu exact cred ca erau de vreo 0.75 mm si latime 15-20 mm. Il caut si m-as bucura sa stiu ca va fi folosit.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by florinarnaut » 03 Mar 2015, 20:09

Salut,
pentru lipirea panzelor de bazic, exista un aparat electric, dedicat, ce functioneaza pe principiul aparatului de sudat tabla prin puncte.
Ca principiu de baza, foloseste un transformator al carui secundar are un bobinaj de cateva spire dar cu o sectiune foarte mare.Acest lucru face ca la iesirea din secundar sa obtin o tensiune foarte mica(0.5V - 2,0V) dar un curent foarte mare(100A - 300A).Acest lucru permite lipirea prin topirea locala a capetelor panzei, fara adaugare de alt material.Dupa lipire se polizeaza la grosimea panzei,obtinundu-se o culoare de metal proaspat polizat.Secretul este revenirea, deoarece in timpul lipiri s-a calit.Pentru revenire se executa o incalzire locala(cateva minute) pana cand,portiunea polizata devine de nuanta albastruie.
O poza cu un astfel de aparat:
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by domide » 03 Mar 2015, 20:44

florinarnaut wrote:Salut,
pentru lipirea panzelor de bazic, exista un aparat electric, dedicat, ce functioneaza pe principiul aparatului de sudat tabla prin puncte.
Ca principiu de baza, foloseste un transformator al carui secundar are un bobinaj de cateva spire dar cu o sectiune foarte mare.Acest lucru face ca la iesirea din secundar sa obtin o tensiune foarte mica(0.5V - 2,0V) dar un curent foarte mare(100A - 300A).Acest lucru permite lipirea prin topirea locala a capetelor panzei, fara adaugare de alt material.Dupa lipire se polizeaza la grosimea panzei,obtinundu-se o culoare de metal proaspat polizat.Secretul este revenirea, deoarece in timpul lipiri s-a calit.Pentru revenire se executa o incalzire locala(cateva minute) pana cand,portiunea polizata devine de nuanta albastruie.
O poza cu un astfel de aparat:
Image

Florin, nu am gasit in apropiere pe nimeni cu un asemenea aparat. Toti cei cu care am lucrat la lipitul panzelor de banzic mare, nu au "jucarii" de acest fel. Cum am mai spus, am vazut ca functioneaza varianta cu brazarea, am sa caut borax si mai fac o proba.

Oricum, prin marea bunavointa a lui Cipri, sper sa fac un aparat asemanator cu cel din imagine, problema fiind (deocamdata) revenirea materialului.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by florinarnaut » 03 Mar 2015, 21:57

domide wrote: Cum am mai spus, am vazut ca functioneaza varianta cu brazarea, am sa caut borax si mai fac o proba.
Nu ai nevoie de borax,acesta este un decapant utilizat la lipiri cu nemetale,de ex. sudarea cu alama; este precum sacazul la lipirea cu cositor.
Cea mai buna solutie este cea prezentata mai sus...totusi poti incerca prin sudura electrica cu electrod (genul asta de sudura nu se polizeaza,materialul sudat prin aceasta metoda se dispune in forma liniilor de camp magnetic creat,polizarea intrerupe aceste linii si lipitura scade calitativ) sau si mai eficient cu autogen, prin topirea locala a capetelor si in acelasi timp presarea lor(pe o suprafata ceramica,refractara - sa nu "fure caldura")
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by domide » 12 Mar 2015, 22:21

Multumesc Cipri pentru "utilaj".
L-am curatat apoi l-am tot sucit si studiat, sa imi dau seama ce este cu toate firele care ieseau din el. Am inteles in mare parte principiul, si am inceput sa-l demontez in vederea curatarii si verificarea cablajului. A fost putin "triki" sa-l desfac, dar a meritat. La interior am gasit schema legaturilor electrice, desenata de mester (mare mester), pe un carton si pusa la pastrare. Pe semne aparatul era destinat sa fie reutilizat - si merita :)

L-am curatat, vopsit, si astept sa se usuce vopseaua sa-l reasamblez si sa-l probez. Singura problema ramane revenirea materialului dupa sudare. Aparatul, avea ca accesoriu un transformator, montat in serie cu primarul, si se actiona prin cele doua butoane. (Unul sudura, celalalt revenire). Nu stiu cum a fost calculat trafo "dumi", dar ma gandesc sa inseriez becuri cu puteri diferite si astfel sa scad curentul la iesirea din secundar. Altfel va trebui sa fac rost de o "bobina" frana pentru motoarele de poduri rulante sau ceva asemanator..... un autotransformator... nu am idee ce mai pot folosi. Varianta cu triace, mi se pare mai complicata.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by cipm66 » 13 Mar 2015, 10:50

Ma bucur daca este de folos, si sper sa poti sa-i dai de cap.
Da, au fost mesteri adevarati si mai sunt si acuma ;).
Stiu sigur ca in "nebunia" de dupa revolutie s-au dat la fier vechi... dar asta nu te incalzeste cu nimica. Sper sa gasesti o solutie adecvata.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: lipire panze de banzic pentru tamplarie

Post by domide » 29 Mar 2015, 00:23

Aparatul de sudura este functional

Am facut o proba la repezeala, dar ramane problema revenirii materialului. Dupa lipire, panza plezneste din cauza supraincalzirii, langa lipitura.

Am sa incerc o revenire cu lampa cu propan, dar nu sunt sigur cum sa fac, mai intai sa indrept (subtiez) panza si apoi sa o temperez, sau temperez si apoi finisez???
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply