Autorizatie politie

Anunturi legate de sanatatea forumului
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Autorizatie politie

Post by ------ » 17 May 2010, 22:36

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre documentul
Image

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Autorizatie politie

Post by florinarnaut » 17 May 2010, 23:23

Salut!

Ce sa zic? dupa mine nu aduce prea multa lumina in problema "care sint conditiile de a detine un arc". Nu e definit clar termenul "arc traditional" la fel cum nu e definit nici termenul de "arc de tir sportiv ; adica poti detine un arc traditional de 30 kg/f linistit d.d.v. legal , dar un arc de 12kg/f olimpic, de "tir sportiv" nu fara autorizatie?! Pai o sageata trasa cu primul si dupa ce ricoseaza din ..pamint,margine de tinta..parcurge o distanta tripla de cit poate sa traga cel de al doilea intins pina la urechi! Primul arc este mai periculos dupa mine...Asta este aspectul care pentru mine e neclar..
Si totusi , e mai mult decit nimic...
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Autorizatie politie

Post by Mugurbb » 18 May 2010, 08:34

Problema e ca fiecare politie judeteana interpreteaza altfel acest subiect. Si oricum nu are legatura cu logica, asa ca incercarile noastre de a explica aspecte legale legate de puterea si tipul arcurilor nu au nici o valoare in ochii organului.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

jogoftp
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Autorizatie politie

Post by jogoftp » 28 Jun 2010, 21:36

mai clar de atat nu se poate, poti detine un arc traditional fara autorizatie :-!

sergiudemian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Autorizatie politie

Post by sergiudemian » 08 Oct 2010, 22:31

eu,din curiozitate am citit legea si nu prea sunt de acord cu ce a spus comisarul:Cetăţenii români şi străinii cu şedere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale, precum şi muniţia aferentă, de la orice armurier autorizat să comercializeze astfel de arme, în condiţiile autorizării (armele prevăzute la categoria E din anexa legii) respectiv a notificării prealabile (armele prevăzute la categoria F din anexa legii) a organelor de poliţie.
Notificarea în vederea procurării armelor neletale din categoria F se depune în formă scrisă şi trebuie să fie însoţită de actul de identitate, în original sau în copie, care să ateste vârsta solicitantului, precum şi, după caz, şederea legală pe teritoriul României, şi de certificatul de cazier judiciar numai pentru procurarea armelor neletale prevăzute la poziţia 26 din anexa Legii. - arme cu gaze iritant lacrimogene.

După procurarea armelor neletale prevăzute la categoria F din anexa legii, solicitantul are obligaţia de a se prezenta în termen de 5 zile la organul competent care a emis dovada notificării în vederea eliberării certificatului de deţinător (model anexa 15 din H.G nr. 130/24.02.2005) şi înscrierea armei neletale în acest documen; deţinerii ilegale a armelor neletale (cu închisoare de la 3 luni la un an)

- uzului de armă neletală (închisoare de la 6 luni la trei ani).
nu mai stiu ce sa cred.....am un var care a intrebat cand si-a facut notificarea pt detinerea unui compound dc poate sa isi construiasca el, si au zis ca nu ii legal, dar depinde cine te judeca :P va spun eu ca legea continua si cu locatii unde poti sa le folosesti....http://www.ecodeltafishing.eu/blog/info ... unitiilor/

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Autorizatie politie

Post by gabizi » 25 Mar 2011, 13:57

In urma cu 2 sapt am avut un pic de timp, si "inarmat" cu documetul postat de fast_arrow am intrat la politie.
Dupa ce am ajuns la biroul de arme, munitie,etc... am intrebat care sunt formalitatile pt procurarea unui arc traditional.
Prima data a trebuit sa explic ce vreau sa spun cu "traditional".
Dupa ce am primit rapunsul cu cazier+cerere -> adeverinta -> arc+factura ->permis, am scos din buzunar "documentul" listat si am intrebat daca nu se aplica si pt judetul Salaj.
S-au uitat un pic stramb la mine, si dupa ce l-au citit de mai multe ori au spus ca e valabil, dar ca este mai bine totusi sa cer si permis.
Eu nici nu mai am factura, si chiar daca o mai aveam era de anul trecut.
Si atunci mi-a venit o idee si am intrebat " Ce trebuie sa fac daca vreau sa-mi construiesc eu un arc?"
Raspunsul lor a fost ca nu trebuie si nici nu pot sa fac nimic deoarece nu pot sa le aduc factura cu arcul.

Post Reply