Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Anunturi legate de sanatatea forumului

Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Mesajde andreih » 16 Feb 2009, 17:04

http://www.petitieonline.ro/petitie-p59392054.html

Salut,
va supun atentiei o initiativa de care am dat pe net pentru modificarea legii in sensul incadrarii arcului ca echipament sportiv si nu ca arma.
Cine doreste sa o semneze, eu unul am semnat.

Acolo se argumenteaza destul de bine motivele pentru care un arc sa fie considerat echipament sportiv si nu o arma.
Daca ar fi sa luam in calcul cate accidente s-au petrecut folosind arcul (0 zero), legea in forma actuala practic restrange orice manifestare libera a noastra. Chiar constructia a unui simplu arc pentru un copil de 6 ani e ilegala dupa litera legii... Ceea ce e aberant.. Si inabusa de fapt constructia oricarui tip de arc traditional.

S-a mai discutat aici pe forum despre asta, uite ca acum este o initiativa, e momentul sa ne spunem parerea!!

andrei
andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Mesajde edwaits » 16 Feb 2009, 20:38

semnat
kazuki tomokawa
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Timisoara
judet: Timis
Varsta: 35

Mesajde kboom » 17 Feb 2009, 01:16

+ un vot de la mine !
kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde cristian_iepure » 17 Feb 2009, 15:04

votat
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde kosmin » 17 Feb 2009, 15:27

Ţin minte anu trecut când am vrut să-mi iau arc cât am căutat să văd de ce documente am nevoie :)) până la urmă am renunţat că oricum mă luau la mişto poliţiştii. De precizat că în Constanţa sunt tot felu de bizoni cu două clase care au uniformă şi acum sunt mari şi tari, deci pot doar pe câmp sau prin zonele de plajă mai izolate să-l folosesc.
Nu am auzit de nici un club de acest gen în oraş aici, şi chiar dacă ar fi tot nu aş da banii ca să trag în sală, mai bine îi pun pentru cumpărarea unui tradiţional. Sper să aibă succes petiţia.
kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde anasazzy » 17 Feb 2009, 20:39

semnat si parafat :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: bucuresti
judet: ----
Varsta: 43

Mesajde InkaAsha » 17 Feb 2009, 23:32

am semnat si eu aceasta petitie :-w
Ultima oară modificat de InkaAsha pe 11 Apr 2009, 09:34, modificat de 2 ori în total.
InkaAsha
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Mugurbb » 18 Feb 2009, 01:06

şi eu am votat, dar:

1. arcurile de vânătoare sunt făcute sa ucidă, depinde de utilizator dacă animal sau om.
2. ar trebui precizat ceva despre vârfurile de săgeţi. Cu orice arc mai tare, dacă tragi săgeţi cu vârf de vânătoare, poţi rănii grav sau omorâ.
Silence is golden and Duct Tape is silver.
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 79 times
Been thanked: 54 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 37

Mesajde Pisic » 18 Feb 2009, 15:06

ca sa belesti pe cineva/ceva nu iti trebuie un arc nush cat de puternic,20 si cateva kile,broadheadurile fac cam totul...dar sa lasam asta,am votat si eu
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Construit de mine: da
Varsta: 0

Mesajde kboom » 18 Feb 2009, 15:33

Problema este ca arcul in sine nu reprezinta o arma, ci numai impreuna cu o sageata ! Ce ar fi daca as lua o pusca de paintball si in loc de bile cu vopsea as pune niste plumbi sau o sageata ! Trebuie doar sa schimbi proiectilul si devine o arma care poate foarte usor sa ucida !
kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Următorul

Înapoi la Anunturi oficiale