Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Anunturi legate de sanatatea forumului
ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by ionutz » 21 Mar 2009, 19:29

...deci, textul legal precizeaza clar...
...arcurile de tir si arbaletele... ;)

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by metzger » 23 Mar 2009, 22:23

Astazi am fost la politie sa intru in legalitate cu arcul meu.
Eu am mai sunat sunat anul trecut prin septembrie (pe atunci nu aveam arc) si am afltat ca imi trebuie cazier si copie de buletin
cel de la telefon mi-a zis "poti sa iti cumperi arcul fara nici o problema trebuie sa vii cu cazierul si copia de la buletin sa iti dam permis de utilizare arme neletale" pacat ca nu am inregistrat comvorbirea. Dupa cum spuneam azi am ajuns cu cazierul in mina la biroul celor de la arme si munitii: Le-am zis ca vreau sa imi procur un arc de tir (nu le-am zis ca il am deja) m-au intrebat "pentru ce?" am zis sa ca sa trag la tinta la poligon, pentru agrement si nu am dat mai multe detalii.
Au raspuns "nici o problema" mi-au dat un formular sa il completez dupa care au precizat ca este pentru achizitia arcului, m-au intrebat de "unde il cumpar" am raspuns "din America" la care unul din ei a afirmat "pai daca vrei sa miroase a America dupa ce il cumperi trebuie sa il inregistrezi la noi, pentru asta trebuie sa vii cu chitanta in original si in traducere legalizata si sa platesti accize la el in valoare de 116%(o suta saisprezece la suta, ca sa nu facem confuzii) din cit a costat arcul. L-am intrebat de 2 ori nu credeam ca am inteles eu bine "adica eu trebuie sa mai dau o data si mai bine valoarea lui??" la care ei "da ai inteles bine" eu "si daca ar fi din europa?" ei "la fel, nu conteaza de unde e"
Am plecat cu un gust amar in gura... Acum trebuie sa revin vineri ca sa imi iau autorizatia de achizitionare de arcuri.

Intrebare: E PE BUNE? SAU FACEAU MISTO DIN MINE CU TAXA DE 116%?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by dady » 23 Mar 2009, 22:42

mda, deci nu eu is nebun :| 'tule bip de bip de bip si de ce le-o mai sta in gat pina se ineaca in suc propriu de melteni si inganfati, mai astia dupa ce ca-i platim sa-si bata joc de noi inca mai vor nesimtitii bipului. Care are o arma cumparata si cu permis? a platit inca odata valoarea ei??? as putea sa incerc sa aflu de la vanatori ei ce platesc, pai asta ne iau chiar de prosti. Edi tie ti-a cerut taxa asta? daca nu care e legea defapt? metzger, tu ai cerut o lege ceva care sa ateste ca tre platita suma aia sau te iei dupa gura lor canal? pai daca ma duc si ma mai iau si in gura cu ei ca doar nu o sa le suport cretinisme de genu asta m-or pune sa le platesc si ratele la apartament...

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by kosmin » 23 Mar 2009, 22:51

Faza asta (şi aia cu manualu de info) arată mentalitatea organului, dacă nu ştiam ţara în care trăiesc, credeam că sunt glume de la Vacanţa Mare.
Parcă prin Iaşi sunt mai multe cluburi de tir cu arcu, te înscri la unu din ele şi gata, nu-ţi mai baţi capu cu miliţia, doar prezinţi legitimaţia de club. Apropo de asta, ştie cineva dacă există măcar un singur club de tir în judeţul Constanţa (sau Tulcea) ? am căutat pe saitul federaţiei dar nu am găsit nimic.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by dady » 23 Mar 2009, 22:53

dar de unde sti ca ajunge legitimatia de la club? eu am la federatia romana dar dupa capu lor poate tre si permis pt arc.

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by kosmin » 23 Mar 2009, 23:04

dady wrote:dar de unde sti ca ajunge legitimatia de la club? eu am la federatia romana dar dupa capu lor poate tre si permis pt arc.
nu ştiu dacă este de ajuns, dar măcar să ai ceva să vadă sectoristu

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by eduardbilanin » 24 Mar 2009, 05:08

Mai oameni buni,nu trebuie sa va panicati asa..........ci doar sa urmati"cursul apei".Sunt firme care aduc ce arc "vrea muschii vostrii",fara sa platiti accizele alea SF(io parca v-am spus cum sta treaba cu accizele........nu?).Eu mi-am luat arcul........chiar mai ieftin decit l-as fi cumparat din State,de aici de la noi.Daca "tara va vrea prosti"........nu trebuie decit sa va adaptati(sau sa va faceti ca va adaptati,ce mare brinza).A,apropo..........chiar daca aveti tidula de la organ,nu puteti detine decit maxim 2 arcuri.

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by metzger » 24 Mar 2009, 11:21

dady wrote: pai asta ne iau chiar de prosti. Edi tie ti-a cerut taxa asta? daca nu care e legea defapt? metzger, tu ai cerut o lege ceva care sa ateste ca tre platita suma aia sau te iei dupa gura lor canal?
O sa vad vineri (27/03) daca mai trebuie platit ceva, si nu o sa ma iau dupa ei sa ma duc ca boul sa platesc taxa asta astronomica, daca e asa cum spun ei o sa ramin cu autorizatia de cumparare si o sa o port la mine ori de cite ori o sa ies cu arcul din casa.
Daca o sa ma intrebe organu' daca am permis sau vreo chestie din asta o sa i-o arat si daca o mai cere si alte hirtii am sa zic ceva de genul "vai dar n-am stiut, o sa ma duc in cel mai scurt timp sa imi fac actele nu vreau sa deranjez pe nimeni"

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by ionutz » 25 Mar 2009, 01:09

poate te pot ajuta aste linkuri http://www.consultantonline.ro/viewtopic.php?p=7987
http://codfiscal.net/art-207-sfera-de-aplicare/

ca un sfat, trimite un mail sau suna la Ministerul de Finante pentru a afla un raspuns, intreaba si de codurile din art. 207 Codul fiscal

iar aici pare sa fie destul de clar http://codfiscal.net/anexa-nr-3-la-titl ... -speciale/ rezulta ca doar armele de vanatoare sunt supuse accizelor.

Precizez ca am cautat pe sarite, fugitiv in codul fiscal

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by cristian_iepure » 25 Mar 2009, 18:06

mare dreptate ai, nea Avrame!!!!!!! eu merg si trag de nu-mi mai simt degetele, trebuie gasit doar un loc viran unde nu vine nimeni. Am sa ma inscriu zilele astea si la FRTA si ce-o mai fi o mai fi...


apoi arcurile ca arcurile dar cu sagetile cum ramine?! o sa avem voie sa detinem numai citeva? - era mai simplu sa lase arcurile la liber si sa interzica sagetile, ca doar alea fac damage, pe alea le gasesti infipte in victime si martori, nu arcul in sine, eventual sageti cu serie sa poata fi identificat shooter-ul. :)

Post Reply