Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Anunturi legate de sanatatea forumului
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by ------ » 18 Mar 2009, 16:52

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre documentul

Image

csoka78
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by csoka78 » 18 Mar 2009, 16:56

ASTA LIPSEA DEMULT :D/

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by dady » 18 Mar 2009, 17:07

cea mai buna veste pe ziua de azi ;) acuma pot sta linistit

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by kboom » 18 Mar 2009, 23:01

Dar ce inseamna mai exact "caracteristici certificate de Federatia Romana de Tir cu Arcul " ? Adica ce caracteristici trebuie sa aiba acel arc !

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by baloghbela00_HD » 18 Mar 2009, 23:03

DECI SA INTELEG CA ARCURILE RECURV CUMPARATE SI NU CONSTRUITE MANUAL AU NEVOIE DE INREGISTRARE LA POLITIE ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by kboom » 18 Mar 2009, 23:27

Pai in cate vad pe siteul F.R.T.A. sunt clasificate in urmatoarele :"Diviziile ; a).Clasic/Olimpic/Recurve, b).Compound, c). Arc Traditional" sau "DIVIZII;

Pentru Outdoor; ARC Recurve/calsic/olimpic,

ARC Compound,

ARC Standard.

Pentru Indoor ; ARC Recurve,

ARC Compound,

ARC Standard.

Pentru Field , ARC Recurve/clasic,

ARC Compound,

ARC Barebow.

Pentru CLOUT-Archery – ARC Recurve/clasic,

ARC Compound.

Pentru Flight-Archery – ARC Recurve/clasic,

ARC Conventional,

ARC lung englezesc,

ARC Compound,

ARC de picior. "
Care cuprind cam toate tipurile de arcuri !

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by eduardbilanin » 19 Mar 2009, 00:26

Din punctul meu de vedere paza buna trece primejdia rea.Acel raspuns primit de la IGP este de anul trecut.Si cum nu aduce anul ce aduce ceasul.....eu zic sa faceti fiecare cite un drum la IPJ-ul vostru sa intrebati.Ce va costa?Parerea mea,desigur.Bafta.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by viezure » 19 Mar 2009, 11:34

Salut,

Edi are dreptate dar ce este mai rau este ca nu prea vad cum te poti duce la politie cu un rac facut dintr-un bat mai bine sau mai prost cioplit si sa le zici "vreau si eu permis de detinator" =)) ;aici exista 2 variante , daca "organul" este suficient de tampit esti un om mort ptr ca te baga la detinere si confectionare/fabricare ilegala de arme :d iar dc are ceva in cap o sa transforme cererea intr-un motiv de ras...oricum dc cineva ar putea intreba ce si cum cu arcurile artizanale ar fi nemaipomenit.

Numai bine,

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by dady » 19 Mar 2009, 18:17

pai te costa, te costa nervi ca tre sa-i suporti pe indubitabilii de organe ce te iau la misto. eu am fost, la ora aceea cuica nu erau cei de la arme si munitii, probabil era prea de dimineata sa vi cu pusca sa ti-o declari, si m-au luat la misto pina le-am zis ca daca nu au ce vorbi mai bine sa taca. ma luasera cu intrebari de genu: da cevrei tu ma copile sa faci cu arcu? ai dusmani? imediat aveti copii si familie si voi va jucati cu arcuri! alea erau in spatele blocului... pe vremea noastra. si zic totusi daca am o bucata de lemn si e pusa o ata pe el si trag cu sageti intro bucata de carton in padure unde nu treceti nici ****, tre sa am permis pt arcu respectiv? pai tu deja ai arci si acuma vi sa-l declari? pai am venit sa intreb ce tre sa fac sa fiu in legalitate. alalalt zice: pai ce acte sa-ti faca pt un lemn? ui acolo matura si nu avem acte pe ea. Zic k, dar daca ma prinde vun coleg d-al d-voastra poa sa-mi faca ceva? poi depinde in ce toane-l prinzi! hai si tu cand is astia p-aici ca te lamuresc ei.

asta e numai un rezumat dar iti tre nervi sa suporti sa vorbeasca mult si sa zica nimic. pun pariu ca daca printez foaia asta si le-o pun in fata nu o sa stie ce sa zica, pt ca nu cred ca cunosc intratat legea si pe partea ailalta nu m-ar duce la sectie ca poate am dreptate. mai ales comunitarii ce scot la plimbare agendele si pixu suparati pe munca solicitanta ce o exercita.

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Precizare valoroasa despre detinerea arcurilor

Post by kosmin » 20 Mar 2009, 17:21

A mai zis cineva că legea era la fel şi înainte dar nu făcea nimeni scandal, nu înţeleg de ce tocmai acum s-a panicat lumea. În cel mai rău caz dacă miliţianu comentează atunci vorbeşti frumos şi calm şi spui doar: nu ştiu, nu fac nimic, care arc? etc. Dacă nu există plângere atunci nici dosar penal nu se face.

Post Reply