Ce muzica ascultati?

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Locked
mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33
Re: Ce muzica ascultati?

Post by mariusz » 07 Mar 2010, 02:52


mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce muzica ascultati?

Post by mrbigpd » 07 Mar 2010, 11:31


Laura
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce muzica ascultati?

Post by Laura » 08 Mar 2010, 20:08

Ar fi multi de amintit aici, greu de zis...
Decat sa va plictisesc cu gusturile mele
muzicale, mai bine ma limitez la un
japonez pe care eu il consider ^:)^

http://www.youtube.com/watch?v=FTascDcd8pw

E show live + secvente dintr-un film in care
joaca rolul unui samurai.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Ce muzica ascultati?

Post by edwaits » 08 Mar 2010, 21:18

nu mai ascult metal de ceva vreme dar tot incercand sa-mi transform mp3urile in flac am mai auzit cateva trupe noi.astea 3 m-au impresionat:
Drudkh : http://www.youtube.com/watch?v=pKQxZJDioPk
Piarevaracien: http://www.youtube.com/watch?v=z26nye41Wjo [pagan & folk from Belarus]
Primordial: http://www.youtube.com/watch?v=XT-clZE39CI

si in sfarsit am toata discografia Vagtazo Halottkemek
http://www.youtube.com/watch?v=IcdK3IVP6d8
kazuki tomokawa

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce muzica ascultati?

Post by raduL_tfh » 08 Mar 2010, 21:40


raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce muzica ascultati?

Post by raduL_tfh » 08 Mar 2010, 21:59

Am si eu o intrebare, nu vreau sa se supere nimeni care asculta asa ceva, dar eu cand mai dau de o melodie din genul Metal, Hard Metal, Dark Metal sau cum s-or numi genurile astea, ce ar trebui sa inteleg(sau sa incerc sa inteleg) din melodia aia? Ca zau daca stiu! Ca nici nu inteleg despre ce se vorbeste, nici de dansat (nu ca as fi vreun mare dansator) nu pot dansa pe o melodie din aia, tot ce aud sunt doar niste tipete si mormaituri de barbati; de ascultat ca sa ma relaxez nu vad cum ar merge sa ma relaxez cand unii din aia vorbesc despre Lucifer, Iad si chinuri groaznice (asta mai pot intelege printre mormaiturile alea); nici de fredonat nu cred ca merge o melodie din asta... :-??
A nu se intelege ca sunt sarcastic sau ca vreau sa intru in nu stiu ce polemici, certuri sau alte lucruri de genul asta.
Pur si simplu vreau sa stiu ce sa ascult la o melodie din asta ca sa vad daca imi place sau nu stilul asta de muzica. Poate ca cei care asculta aceste stiluri imi pot spune si mie ce anume le plac la aceste melodii, cine stie, poate ajung si eu fan! :d

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Ce muzica ascultati?

Post by edwaits » 08 Mar 2010, 22:21

raduL_tfh: ma gandesc ca pe mine ma intrebi.
trupele de metal postate de mine nu-s sataniste [si chiar daca ar fi, nu pentru versuri le ascult]........nu am cum sa te fac sa-ti placa [nici nu vreau]. acum ascult albumul celor de la piarevaracien si e plin de energie, melodic [pentru mine]iar instumentele traditionale chiar dau bine [aaaaa, nici rusa nu stiu ].poate trebuie sa fiu prea calm la lucru si asa ma defulez.
legat de vagtazo halottkemek aceia sunt psihedelici, primitivi si nationalisti........sunt pentru ungurul din mine [ala care abia mai stie sa vorbeasca ungureste].
ce pot sa zic...........nu asi putea asculta anime music [imi amintesc de Mihaela......de la TVR].ma gandesc ca nici tu nu le asculti pentru mesajul lor........sau ba?
kazuki tomokawa

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce muzica ascultati?

Post by raduL_tfh » 08 Mar 2010, 22:50

edwaits wrote:trupele de metal postate de mine nu-s sataniste [si chiar daca ar fi, nu pentru versuri le ascult]........nu am cum sa te fac sa-ti placa [nici nu vreau]. acum ascult albumul celor de la piarevaracien si e plin de energie, melodic [pentru mine]iar instumentele traditionale chiar dau bine [aaaaa, nici rusa nu stiu ].poate trebuie sa fiu prea calm la lucru si asa ma defulez.
legat de vagtazo halottkemek aceia sunt psihedelici, primitivi si nationalisti........sunt pentru ungurul din mine [ala care abia mai stie sa vorbeasca ungureste].
ce pot sa zic...........nu asi putea asculta anime music [imi amintesc de Mihaela......de la TVR].ma gandesc ca nici tu nu le asculti pentru mesajul lor........sau ba?
Scuze daca am lasat de inteles ca ma refer la tine in special, am vazut ca sunt multi cei care au postat melodii Metal si de aia "mi-am facut curaj" si am intrebat. Pai ce sa zic, ai dreptate. Nu vreau sa zic ca trupele postate de tine sunt sataniste, sunt alte trupe care sunt intradevar sataniste... daca stau mai bine sa ma gandesc, unele piese din astea au un instrumental destul de misto... in ceea ce priveste anime music, cum o numesti, nici eu nu le ascult pt. mesaj, mai mult pentru instrumental; poate ca daca ma axez pe instrumentalul pieselor metal, imi vor placea si alea :d mersi pentru...sfaturi. cred...aveam nevoie de parerea cuiva care asculta muzica din asta :)

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ce muzica ascultati?

Post by Pisic » 08 Mar 2010, 22:56

"""dar eu cand mai dau de o melodie din genul Metal, Hard Metal, Dark Metal sau cum s-or numi genurile astea, ce ar trebui sa inteleg(sau sa incerc sa inteleg) din melodia aia?"""

nu ar trebui sa intelegi nimic,spre exemplu ,poate sa fie metal instrumental si acolo nu ai ce sa intelegi....ritmul ,riffurile,soloul....alea is chestiile tari :) iti dau o senzatie de energie,putere (ceea ce eu nu pot sa am cand ascult disco,tehno,manele sau lautareasca)

versurile de cele mai multe ori trateaza teme ca lupta dintre bine si rau (sa nu o luam pe campii cand vorbim despre asta,cam orice chestie trateaza tema asta,exemplu:fabule,basme,romane (chiar foarte cunoscute),nuvele,filme....),sau mai sunt unele legate de Biblie,religie,politica sau pur si simplu o tema "nebuna" care se potriveste cu ritmul melodiei

multa lume (cam toata) cand aude de rock (aici intra si heavy metal,si doom si death si oricare ar mai fi [is vreo 300 de tipuri]) se gandeste la satanism,spargatori de banci,oameni in piele neagra,cu cercei,bate si sabii,pentagrame,tepe etc....ceea ce e TOTAL GRESIT .....death,sau doom,nu trebuie sa fie neaparat cu versuri despre satanism,sau alte treburi...treaba vine de la ritmul lent,apasator,"negru" al instrumentelor..... (subliniez cuvantul "instrument")
la fel de bine putem spune ca Bach a compus ritmuri de death la orga,daca ascultam "toccata and fugue in d minor"....
recunosc ca sunt si trupe care duc mult spre satanism,unele chiar fac sacrificii de animale pe scena (nu ascult asa ceva,mi-a aratat un coleg o trupa,gorgoroth se numeste parca)....fiecare su ale sale
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Ce muzica ascultati?

Post by edwaits » 08 Mar 2010, 23:18

pisic: gorgoroth sunt copii mici............incearca silencer: http://www.youtube.com/watch?v=WoAsa8dUWlg cica DSBM, pe mine ma depaseste [nu-s placuti ci numai sinistrii].
kazuki tomokawa

Locked