Nicolae Ceausescu arcas!

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:
Nicolae Ceausescu arcas!

Post by Mugurbb » 22 Dec 2009, 12:01

trecand peste gluma inserata (si cam slabuta), am ramas mirat vazand poza asta: http://www.zvoner.ro/wp-content/2009/01 ... cu_arc.jpg
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by Pisic » 22 Dec 2009, 13:32

jucau volei in acelasi timp,daia erau cu degetu..... B-) ....sau poate era ceva de genu cum facea cezar,cand hotara soarta alora... :))
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by Mugurbb » 22 Dec 2009, 14:16

paulush wrote:oare de ce tineau 3 oameni din poza aia degetul aratator indreptat in jos??? in acelasi fel??? probabil urmatoarea replica era ..."AICI SUNT 18 METRI SEFU" =)))
Ce tare! n-am observat, ma uitam la arc si la iliescu =))
Silence is golden and Duct Tape is silver.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by eduardbilanin » 22 Dec 2009, 17:17

Interesanta fotografie.Ce arc o fi fost????????

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by akila » 22 Dec 2009, 22:49

Salut...mai...poate asa era la moda sa tii degetul in jos....si cum el era un exemplu pentru noi toti.,, atunci toti incercau sa-l imite....sau poate era salutul lor secret.... :d
Arcul e posibil sa fi fost un Reghin...cu toate ca parca nu are fereastra de tragere , si alea reghin stiu ca aveau...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by Greenarrow » 23 Dec 2009, 02:24

Cand eram eu mai micut pe la vro 12 ani un baiat din fata blocului a venit afara cu un arc laminat din mai multe fasii de lemn care arata cam in genu arcului lui Ceasca,iar pe arc scria reghin si nu avea fereastra de tragere :d

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by akila » 23 Dec 2009, 19:11

Are antrenorul meu de la club un astfel de arc de la reghin...a vrut sa mi-l ldea cadou, dar l-am refuzat politicos.....am zis ca e mai bine sa stea in club pe perete undeva decat la mine acasa....arcul respectiv are fereastra...probabil ca or fi facut si fara fereastra..cine stie.... :( ....

Thiamarkos
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by Thiamarkos » 23 Dec 2009, 19:41

pana cand s-au fabricat arcuri la Reghin?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by akila » 23 Dec 2009, 20:02

Persoanal nu stiu pana cand s-au fabricat....oricum imi povestea antrenorul ca reghin-ul la un moment dat incepuse sa faca brate de astea pentru arcurile olimpice...si imi povestea ca se duceau la competitii cu cate un brat de ala de brate de olimpic, pentru ca se rupeau foarte repede..mai ales vara cand era cald afara.... :d ....le schimbau ca pe sosete....probabil din cauza rasinei cedau....in rest nu stiu ce sa-ti zic....probabil dupa revolutie, s-au lasat baietii pagubasi.....dar in anii dinainte de rev.... sportul asta a rezistat doar datorita pasiunii unor oameni extraordinari, care faceau niste eforturi extraordinare ca sa-si desfoasoare activitatea, si sa participe la competitii....toata stima si respectul pentru ei... <):)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Nicolae Ceausescu arcas!

Post by florinarnaut » 23 Dec 2009, 22:05

Persoanal nu stiu pana cand s-au fabricat....oricum imi povestea antrenorul ca reghin-ul la un moment dat incepuse sa faca brate ..in rest nu stiu ce sa-ti zic....probabil dupa revolutie, s-au lasat baietii pagubasi....

Reghinul are traditie , instrumente muzicale , articole sportive-crose de hochei, rachete de tenis etc. -sau mai bine zis avea.
La ora actuala sint cel putin trei firme cu mare potential in domeniu; utilaje de tip CNC , centre de prelucrare cu comanda numerica in 4-5 axe.Practic asemenea utilaje pot face orce in materie de prelucrare si nu orcum ci perfect!
Dar poate ca inca nu a sosit momentul pt a face arcuri ...dar va sosi...cred.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply