La padure

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 08 Sep 2007, 01:50

Exact.
Iar cand se instaleaza oboseala, nu prea mai gandesti si nu mai poti corecta nimic, totul se reduce la reflexele conditionate, adica la modul cum ai invatat baza.
Problema e ca nu poti invata fara arc, aici nu sunt de acord. Mai mult, un arc tare e altfel decat un arc slab, are probleme specifice si are prostul obicei sa amplifice greselile - cazul meu; pt mine cred ca e bine sa trag cu un arc tare, cu un arc slab, neavand profesor, as avea sanse mai mare sa asimilez greseli, pe cand cu un arc tare greselile se evidentiaza mai bine.

Coreenii trag de arc doua luni pana pun mana pe prima sageata, si atunci folosesc una legata cu sfoara de un stalp! Si asta sub supraveghere, asa ca atunci cand incep sa traga la tina au putine greselide corectat, au forma asimilata corect si se pot concetra pe ochire.
Eu, am sarit peste faza asta din lipsa de coreeni, iar acum o sa-mi ia mai mult de doua luni ca sa asimilez forma cum trebuie, daca o sa o asimilez vreodata.

De tras, trag la 25-35 metri de obicei.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: la p?dure

Post by cristiflorin » 30 Jan 2008, 01:11

Am reusit sa fac in sfirsit o iesire in iarna asta. Arcul e acelasi, doar ca l+am vopsit in negru. Sagetile sunt, insa, noi noute. Arcasul, ramolit si obosit dupa o jumatate de zi de tras, morocanos ca inca nu sunt gata bucatele.
http://www.youtube.com/watch?v=EtlTkJp-xG0&feature=user

Post Reply