Povestea Primului Meu Arc

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Povestea Primului Meu Arc

Post by Dediu00ro » 14 Feb 2011, 17:39

Vreau sa va povestesc cum am facut eu primul arc, aveam 10 ani si am vazut un film cu arcasi(nu tin minte care). Eu ajutandul pe tatal meu la pescuit, atunci nu prea aveam timp decat de scoala si de pescuit. Dar aveam marea placere sa quilesc de la scoala, si sa ma duc la internet sa ma joc pe calculator. Unde am gasit o mica idee despre cum se produce un arc.
Mania ma coplesise, numai la asta ma gandeam ma uitam prin toti copacii gata sa rupt cu dintii orice creanga ce putea fi utilizata la un arc. Nu a durat mult si am gasit o creanga de prun numai buna pentru un arc. Am ajuns acasa unde totu era pregatit, fratemele meu era cel mai bun la desfacut lucruri, si a reusit sa imi produca sageti din niste tije rupe cu clestele de pe mobilieru de mahon. Parintii fiind plecati la munca amandoi, am putut sa facem ce vrem din orice obiect din casa.
Dupa care eu am tilerit putin arcul, am taiat niste sfoara pentru coarda , am facut notchuri pentru coarda si era totu pregatit.
Am tras cateva sageti in perna, cu succes mediocru de penetrare, dupa care am gandito noi ca trebuie broadheaduri pentru o penetrare sporita la sageti. Am luat niste electrozi si iam ascutit si legat de shafturile de mobilier. Reusind sa gaurim mai multe obiecte din casa, am decis ca trebuie un test serios si sa vedem daca poata sa treaca prin lemn. Am inceput sa tragem in usa de la sifonieru de mahon, sagetile intrau ca in branza. Fratele meu disperat ca nu putea sa traga si el mi-a luat arcul din mana si a inceput sa traga si el(doar e fratele mai mare, cum numai eu sa ma distrez?). Eu plecasem in lateralul tintei langa canapea sa ma asez pe ea in locu meu (noi aveam locurile noastre). Atunci cand o sageata a ricosat de pe usa sifonierului, intrandumi mie in picioru stang in pulpa de la gamba, cam 4-5 centrimetri. Fratemiu deja fugise si a inchis usa de la sufragerie. Eu reusind sa scot sageata din picior fara prea multa durere, ma uitam cu mirare cum am picioru gaurit si cum de nu doare.... peste cam 5 minute dupa ce ma-m bandajat a inceput o durere incredibila. Si eu acuma tipam la fratemiu sa deschida usa la sufragerie, ca nu am sa ii fac nimic(desi ii planuiam raul). El stia ca am de gand sa ii intorc favoarea dureroasa zicea nui vina mea nu am vrut(asa si este a fost un accident). Intre timp a venit mama mea acasa, si ea sa facut galbena la fata vazand pe mine accidentat, pe fratemiu cu arcu in mana, mobilieru gaurit si cu bucati de lemn lipsa. Am primit interdictie pe viata sa nu mai fac arcuri sau alte lucruri de genu asta.
Sper ca voi sa folositi experienta mea , si sa explicati la copii ca sagetile nu se duc mereu drept,. Si in caz ca aveti copii atomici cum am fost eu cu fratemiu sa ii lasati mereu supravegheati.
Show without showing what u know without knowing

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Povestea Primului Meu Arc

Post by nickbr » 16 Nov 2011, 20:15

interesante amintiri. :d BUN SFAT.am facut si eu cu fratemiu geaman destule istorii ca ale tale :))
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

Post Reply