DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by Arthelad » 14 Jan 2012, 23:14

YEEEEEEEEE!!!
Da, ma fratilor, asa se face treaba.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by morometeb » 14 Jan 2012, 23:38

Sa dea Dumnezeu sa se faca treaba. Dar sunt sceptic. Din nou, turma are nevoie de ciobani, altfel... se risipeste....
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
florinvulturar
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:20 Jan 2009, 23:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by florinvulturar » 15 Jan 2012, 00:49

Alti ciobanasi- slabuti....,dar sa speram ca turma reuseste sa-l dea pe rapa in jos pe actualul baci... >:)

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by rotariu nicolae » 15 Jan 2012, 14:34

Sincer eu nu l-asi numii Baci fiindca un baci are grija de turma lui de mioare ,acest asa zis baci are grija mai mult de ciinii si magarii lui decit de mioarele care in definitiv aduc prosperitatea stinii!!!!

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by gabizi » 16 Jan 2012, 11:28

Arthelad wrote:YEEEEEEEEE!!!
Da, ma fratilor, asa se face treaba.
Serios? Io nu prea-mi dau seama de ce?
Banuiesc ca nu masina sau magazinul tau l-au ars.

Inteleg cauza, dar nu sunt de acord cu metoda!

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by Arthelad » 17 Jan 2012, 20:43

Gabizi, treaba se poate face in mai multe feluri.
Daca ai un popor care iese in strada in masa, cu sutele de mii, cu milioanele, atunci ceva se poate schimba prin simpla presiune a maselor.
Daca ai un popor care e fragmentat si divizat ca opinie, atunci contrastul dintre cei civilizati si cei care sparg e bun. Asa, cu cateva sute de huligani si cu cateva mii de normali, manifestatia a capatat alta dimensiune. A cui e vina ca au transformat mare parte din poporul asta (si in restul Europei e oarecum la fel) in lumpenproletariat? Las sa simta ca poate veni si momentul cand se depaseste un prag critic.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by Arthelad » 18 Jan 2012, 00:45

Nu este intentia mea de a discuta politica. Pentru ca nu agreez nici un partid, si nu cred ca votand pe altii va veni solutia. Eu ma refeream la o atitudine, la o reactie. Si sunt mandru ca poporul meu, si mai ales tinerii, au aceasta atitudine, si aceasta reactie. Pentru ca un popor care reactioneaza nu mai este doar o turma, si are speranta. Este topicul libere si deschise, de aceea am bagat acest subiect aici. Asa cum s-a discutat despre daci, si ce minunat popor a fost, si cum suntem noi de minunati doar ca existam, si descindem din daci... si chiar asa cum stau eu aici si bat la calculator, sunt un minunat doar pentru ca descind din niste minunati de demult....
Imi permit totusi sa cred ca o convingere (sau o descendenta), fara fapte, este doar o apa chioara...
Asadar, azi am iesit si eu la manifestatie, si atmosfera a fost foarte frumoasa. M-am intalnit intamplator cu studentii mei, si cu un alt prof. Si nu am iesit pentru ca am convingerea ca se rezolva neaparat ceva, ci doar pentru a exprima o opinie. E totusi, important. Pentru ca, in trecut, unii oameni si-au exprimat opiniile mergand in munti, sau in inchisori, iar azi, ei sunt modelele, nu tortionarii cu nume care se topesc in uitare. Asa ca o ora pierduta in frig, scandand, poate nu rezolva nimic, sau poate da, rezolva, dar nu asa cum crede lumea. Vin generatii noi, au o alta mentalitate, mai putin otravita de conventionalism. Si isi vor aminti aceste momente, si isi vor face treptat o lume a lor, din care lucrurile negative (politica, de exemplu) vor fi pur si simplu izgonite prin nebagarea lor in seama.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by Dediu00ro » 18 Jan 2012, 05:12

Poporul sa saturat de toate tampeniile toate vrajelile toate minciunile a celor de sus care au facut avere pe spatele nostru, coruptia e la cel mai inalt nivel, si daca permitem sa ne vanda si ultimile sperante atunci ne paste sapa de lemn.

Adevarata problema e cum se face treaba in Romania, cad astia vin altii care vor face la fel ca predecesorii.
Noua ne trebuie o siguranta un sistem care ne pazeste pe noi Romanii nu pe eii Politicienii, ne trebuie o Politie care sa poata actiona asupra celor de sus fara frica, ne trebuie un sistem legal care sa functioneze pentru toti nu doar pentru unii.

Ne trebuie un FISC care sa poata sa puna intrebarile astea grele,
"De unde ai 10 case si 5 masini cand tu nu ai muncit legal o zii pe pamantu asta"
"De unde ai 30 de milioane de euroi in cont?"
Si multe alte intrebari.....
Si daca nu se poate explica legal, atunci confiscare si dosar penal pt evaziune fiscala.
ASTEA SUNT ADEVARATELE PROBLEME, MAINE CADE BASE VINE ALTU CARE FACE LA FEL. CARE VA DA LEGI PENTRU CLIENTELA LOR POLITICA, FORMEAZA MONOPOLURI...... ESTE UN CERC VICIOS FARA OPRIRE.

Este necesara o schimbare radicala, si pentru aceasta schimbare trebuie sa cada capete.
Nu dejaba senatorul american a reportat presedintelui american, ca aicia este ca in vestul salbatic.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by Arthelad » 18 Jan 2012, 09:40

Da, Dediu, de aia eu nu ma duc la demonstratie ca sa schimb pe unii cu altii, ma duc pentru ca sa spun o parere, cu care multi de aici sunt solidari. Si pentru ca daca incepe sa se schimbe poporul, politicienii, care sunt doar o umbra, o reflectie a poporului, se vor schimba vrand nevrand. Macar ca vor mima onestitatea, sau vor face cate ceva in dorul lelii, o vor face pentru ca sa pacaleasca niste asteptari aflate mai sus, asa cum e in occident, asta e diferenta.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: DUPA 20 DE ANI SUNT DIN NOU MANDRU DE POPORUL MEU

Post by rotariu nicolae » 18 Jan 2012, 21:13

salut!
Florine ! Mihai are perfecta dreptate ,inteleg regulile forumului dar cred ca putem face o mica exceptie tinind cont de conjuctura si de ce nu putem discuta despre trezirea natiunii ?si asta nu e politica !si putem discuta despre alte maruntisuri care nu au nimic comun cu arcurile cum ar fi ;muzica preferata ; fotografia si altele care nu-mi vin in cap acum.si eu ma bucur ca ne-am trezit intr-un tirziu!

Post Reply