Arc cu multe noduri

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc cu multe noduri

Post by akila » 27 Dec 2007, 18:19

Salut ma uitam astazi pe forumul asta.. si am vazut un arc care mi se pare super fain..ca sa nu mai zic de cata munca a fost nevoie pentru realizarea lui.. cred ca lemnul este mar paduret..sper sa nu gresec.Am sa pun linkul ..
http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... 575.0.html
Si aici sunt pozele...ca am impresia ca cine nu are cont pe acest forum, nu poate vedea pozele...
Image
Image
Image
Image
Image
Arcul este de 70# cu o intindere de 28"...la capete a folosit corn de bow, iar pe unde trece sageata a folosit tot corn.Mie mi se pare super fain arcul...de asta am tinut sa-l postez aici..sper sa va placa si voua.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 29 Dec 2007, 17:54

super arcul ... simplu eficient si neobisnuit .... mi-a placut foarte mult
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by petru » 28 Mar 2008, 23:59

superb arcul! bine-bravo

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by gabriel » 29 Mar 2008, 06:53

Este un arc tip SNAKY ... nu stiu postul de pe primitive rcher, dar daca vreti va dau link-uri cu realizarea de astefel de arcuri in care se vede cum negociaza nodurile,, si care merg bine.
Evident, cere indeminare, iar arcul este foarte frumos.

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by gabriel » 29 Mar 2008, 07:03

Stai ca am gasit unul
http://webarcherie.com/forum/index.php? ... 7&hl=snaky
Sint mai multe acolo...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by akila » 29 Mar 2008, 12:34

Mda....e fain si asta....numai ca e mai usor de facut...acele noduri nu sunt asa de periculoase cum sunt cele de pe cel postat de mine....nodurile astea de pe arcul postat de tine sunt mici...astea sunt noduri de crengute de alea mici..de pe cand era copacul tanar...si nu is asa periculoase...chiar acuma lucrez la un arc indian si am o bucata de lemn de dud...si tot asa are noduri in genul asta si am reusit sa-i curbez si varfurile in stilul specific indian (deflex-reflex) fara sa se rupa vreo ceva....periculoase sunt nodurile mai mari..dar si acolo se mai poate negocia putin cu ele....de arcul ala Snaky..(serpuit) ....te referi cumva la cele 2 arcuri surori facute de tipul ala mai batran asa...? a despicat tipul ala o bucata de osage serpuita...si a facut 2 arcuri superbe din ele...am sa incerc sa gasesc link-ul...sunt de-a dreptul superbe...au backing cu piele de sarpe....hai ca ma uit sa vad poate il gasesc..gata cred ca le-am gasit...
Image
Image
Iar aici este link-ul unde puteti vedea si cum au fost facute aceste arcuri.....din pacate nu am gasit celalalt link...unde erau niste poze mai detaliate cu unul din arcurile astea serpuite..dar na..is bune si astea... aici e link-ul paginii respective...
http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... 595.0.html

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by akila » 29 Mar 2008, 22:36

Tre sa fac o corectie....am zis ca tocmai lucrez la un arc din lemn de dud....am gresit...vroiam sa zic din lemn de agud...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arc cu multe noduri

Post by Pisic » 29 Mar 2008, 23:26

Stai unpic!imi explici si mie care e diferenta intre agud si dud,pe google am cautat mulberry tree (agud) si imi arata fructe de dud.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cu multe noduri

Post by akila » 30 Mar 2008, 00:40

Scuze m-am tapmit la cap...e acelasi lucru...nu stiu ce a fost in mintea mea....is cam obosit...ca m-am trezit cam dimineata astazi... :oops:

Post Reply