Inventivitate

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Inventivitate

Post by cipm66 » 04 Aug 2012, 11:19

Zilele trecute m-am delectat vizionand niste filmulete de pe youtube.
Un tip a folosit teava de PVC pentru confectionarea de arcuri. Iar unele i-au iesit chiar frumoase. Nu se compara cu cele din lemn insa este de apreciat pasiunea cu care a construit aceste arcuri si a "sharat" cunsotiintele acumulate. Mie personal, mi-a placut.
Aveti mai jos prezentarea unor arcuri:
http://www.youtube.com/watch?v=auZbWcjGcZk
Acesta este userul
http://www.youtube.com/user/BackyardBow ... ture=watch
Iar in caz ca sunteti interesat are vreo 140 de filme. Enjoy!
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Inventivitate

Post by Andrey » 04 Aug 2012, 19:29

din pacate de tipul asta asi cam bate joc tot internetul pe youtube, ar trebui sa faca macar 1 arc adevarat sa aprecieze cat e de greu. Au mai fost si alti care faceau arcuri din PVC pentru costume din filme dar de jucarie. Cum are el acel yumi scurt imi fac si eu acuma doar din fibra de sticla si mai taricel .

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Inventivitate

Post by deceneus » 23 Aug 2012, 20:15

din pacate de tipul asta asi cam bate joc tot internetul pe youtube, ar trebui sa faca macar 1 arc adevarat sa aprecieze cat e de greu. Au mai fost si alti care faceau arcuri din PVC pentru costume din filme dar de jucarie.
Nu am observat ca tot internetul isi bate joc de tipul asta ,ba chiar are o gramada de comentarii admirative si chiar cereri de arcuri.
Dupa parerea mea oricine face un arc cu care poate sa arunce o sageata la tinta e de admirat. Ca il face din lemn,din fibra,din laminate,din teava PVC ,tot arc se cheama. Si sa nu crezi ca e usor sa faci un arc din teava PVC. Odata pentru ca nu gasesti teava din care se pot construi arcurile alea, e o tea ,apoi pentru ca iti trebuie rabdare si nitica experienta sa poti faci un arc viabil din PVC, un fel de "sa faci din ...sa si pocneasca". :) Am avut ocazia sa trag cu un astfel de arc ,nu era puternic, ceva peste 30 de livre, dar am ramas placut surprins de cum trage pentru un arc dintr-un material atat de neconventional.Bineinteles nu se compara cu un arc de lemn dar este o varianta ieftina si super practica pentru copii,incepatori chiar si pentru distractie pentru adulti. Am vazut pe youtube arcuri de 60 si parca si de 80 de livre asa ca e comparabil cu orice tip de arc. Daca as gasi tipul ala de teava sigur mi-as face vreo duzina. ;)
Andrey,
Cum are el acel yumi scurt imi fac si eu acuma doar din fibra de sticla si mai taricel
E gata arcul tau ?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Inventivitate

Post by Andrey » 23 Aug 2012, 20:28

salut , eu nu am zis cu rautate, ba chiar am spus ca sunt folosite pentru costume aceste arcuri. Idea este ca eu nu prea vreau sa apara o tendinta de asi face oamenii astfel de acuri si sa le ia in serios. Daca se simte bine si se distreaza cu ele foarte bine.
Arcul meu este in lucru, imi este greu sa calculez grosimea la un arc care nu are deloc maner. Si cel mare din bambus asteapta cuminte pana mai gasesc materiale.

Post Reply