SketchUp

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
SketchUp

Post by cipm66 » 21 Oct 2012, 07:27

adrianpantazi m-a intrebat pe alt topic ce program am folosit pentru executarea unor schite.

"A sti nu inseamna nimica daca nu dai mai departe" - m-am citat pe mine :d

Asa ca o sa dau m-ai jos mai multe detalii pentru cei interesati.
De foarte mult timp (de fapt de cand a aparut prima versiune) folosesc un program simple 3D de la Google care se numeste "SketchUp" [ http://www.sketchup.com/intl/en/index.html ]. Are si versiune free si suficient de puternica pentru tot felul de proiecte.

Acesta permite realizarea unor schite simple dar si a unora foarte complexe folosind combinarea unor elemente de baza. Cu el mi-am planificat amenajarea apartamentului, de la executara unui dulap din righips pana la realizarea mobilei sau a unei canapele.

Sunt fan SketchUp fiindca este simplu de lucrat cu el, nu consuma resurse, se gasesc o sumedenie de informatii cum sa fie folosit si librarii free pentru anumite modele (pentru spin testet am folosit un subler dintr-o astfel de librarie).

Are si tot felul de pluginuri dintre care unul foarte interesant este "sketchyphysics".
Cand mai incerc sa fac un dispozitv sau pur si simplu pentru distractie ma mai joc cu el.
Ce stie sa faca? Aveti mai jos un exemplu...
http://www.youtube.com/watch?v=szHHQSvFwIU&feature=fvsr
si pe net o sumedenie
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

adrianpantazi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:0
Joined:19 Dec 2010, 09:48
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:39

Re: SketchUp

Post by adrianpantazi » 21 Oct 2012, 13:29

Multumesc. Nu stiam de acest program. Foarte util pentru cei care nu stiu sa foloseasca AutoCad.

Post Reply