istoria bate realitatea

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
istoria bate realitatea

Post by Arthelad » 21 Dec 2012, 23:42

Ma uitam la un serial de istorie simpatic (THE DARK AGES: AN AGE OF LIGHT)
si am remarcat cateva chestii destul de stranii.
Pe de o parte obiceiul hunilor de a-si modifica craniile (uitati-va de exemplu la craniul de jos din link). Pai normal ca se speriau romanii cand ii vedeau, incepeau sa tipe "Alien...Alien..." si o luau la fuga.
http://www.allempires.com/forum/forum_p ... ?TID=23022
si de asemenea, am remarcat niste mozaicuri din Ravenna (byzantin featuring ostrogoth), ziceti voi daca in cei trei magi, magul din spate nu e dac get-beget.
Image

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: istoria bate realitatea

Post by Mugurbb » 22 Dec 2012, 10:30

Linkul mie nu imi merge si m-ai facut curios...
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
IT_support
Site Admin
Site Admin
Posts:63
Joined:01 Nov 2012, 19:01
Contact:

Re: istoria bate realitatea

Post by IT_support » 22 Dec 2012, 10:58

Mugurbb wrote:Linkul mie nu imi merge si m-ai facut curios...
Cautand pe net am gasit:
http://www.allempires.com/forum/forum_p ... ?TID=23022
@Mihai
Cred ca acesta era linkul corect. Daca nu este, te rog posteaza-l inca o data.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: istoria bate realitatea

Post by morometeb » 22 Dec 2012, 11:08

Salut!
Nu merge link-ul.
Magul din spate e get... beget... doar de la gat in sus :P . De altfel si cel din fata lui are cusma aplecata si ureche de dac.
Acum serios vorbind, chiar sunt sustinatori ai teoriei enuntate de tine in gluma. De pilda, aici http://georgevalah.wordpress.com/2009/11/08/12/ autorul sugereaza ca in fapt toti trei magii erau daci (intr-un post anterior aflam cum insusi Iisus e dac :)) ), insa argumentatia se bazeaza pe fonetica numelor. Astfel Balthazar e "cel din tara baltilor" - delta Dunarii, Gaspar e "omul lui Dumnezeu" (de la slavul "gospodi" - Dumnezeu, dar si romanescul "gospodar") iar Melchior era batranul care nu vedea bine (chior) dar era bland ca mierea (mel), Dacia fiind renumita pentru mierea ei. Sincer, eu m-am amuzat; nu-l pot lua in serios.
Realitatea e de fapt o legenda. Legendele au un miez pierdut in timpul vechi, invelit in realitatile timpului mai nou. Mai degraba as apleca urechea la explicatiile de aici http://existadumnezeu.blogspot.ro/2008/ ... -magi.html, unde mi se spune inca de la inceput ca cei trei magi nu erau trei, erau doar mai multi. Si faptul ca veneau de la rasarit e singurul lucru notat in surse (in Biblie). Mai tarziu imparateasa Elena, in avantul propovaduirii crestinimului, descopera si mormintele magilor. Nu se stie daca descoperirile s-au facut pe documente sau pe intuitie si ajutor divin. Cert e ca de atunci magii au devenit trei si de atunci magii s-au tras din Orient. In sec. V Papa Leon I decide oficial ca magii erau in numar de trei, bazandu-se pe numarul darurilor (tot trei: aur, smirna si tamaie). In sec. VII apar pentru prima data numele celor trei.
In sfarsit, eu ma leg de singurul lucru care se stie cu certitudine: magii erau de la rasarit. Or, daca ma uit pe harta lumii, vad ca Romania este in nordul Israelului. As paria ca acum 2000 de ani cam tot asa erau tarile. Prin urmare magii geto-daci ar fi fost magii de la miazanoapte. :-b
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: istoria bate realitatea

Post by Arthelad » 22 Dec 2012, 11:32

multumesc pentru ajutorul tehnic, acela era linkul
http://www.allempires.com/forum/forum_p ... ?TID=23022
i-am dat paste direct, probabil trebuia sa bag url inainte, scuze, pe viitor voi fi mai atent
@morometeb
mersi pentru informatii, e foarte logic tot ce spui, doar ca nu aveam nici cea mai mica intentie de a lega magii de daci sau de Biblie sau de cine stie ce speculatii.
Mozaicul respectiv e facut de un rege ostrogot (theodoric), cu ajutor bizantin, pe la 620 (parca). Asadar mai degraba m-am gandit la o legatura intre Bizant, ostrogoti si daci (geti, whatever). Poate au reprezentat magul ca un soi de geto-dac pentru a ilustra "exotismul" unui personaj venit de mai departe, din alte tari.
Genul asta de reprezentare a unor popoare invecinate e destul de comuna in istoria artei. De pilda, asa cum la noi exista obiceiuri specifice (colindele si capra si ursul si altele), la ungurii catolici din Ardeal din sec XVIII se obisnuia de Craciun sa se joace mici scenete in care pastorii vorbeau romaneste. E un fapt, nu e parerea mea si nici o disconsideratie, pur si simplu ei asociau ideea de pastori cu romanii.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: istoria bate realitatea

Post by Arthelad » 24 Dec 2012, 11:54

Pai no, eu nu stiu, d'asta nu zic, daca stii, zi tu intr-un topic, nu? Pare un subiect interesant.

raduccu2
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: istoria bate realitatea

Post by raduccu2 » 27 Dec 2012, 05:09

"Interesant e ca n-am auzit pe nimeni sa pomeneasca de preotii daci trimisi in lume (de catre Deceneu si Decebal) sa propovaduiasca religia NOASTRA si care, odata ajunsi acolo, au venit inapoi, la Sarmizegetusa cu adepti-si nu putini!....hmmmm..."

Este, chiar daca e numai beletristica: Sadoveanu: Creanga de aur ;)

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: istoria bate realitatea

Post by parlog » 23 Mar 2013, 22:57


parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: istoria bate realitatea

Post by parlog » 08 Nov 2013, 09:40


Post Reply