Arcasia si armata NU trebuie combinate

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Arcasia si armata NU trebuie combinate

Post by morometeb » 17 Jan 2013, 15:07

Noroc voua!
Cautam militari care trag si cu arcul si am dat peste un fenomen. Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill a fost ofiter in Armata Britanica si a luptat in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Nenea asta a fost atat de legat de arcasie incat isi purta arcul si sagetile in lupta. Chiar a participat la o operatiune cu numele Operation Archery. Nu m-ar surprinde deloc sa aflu ca el e cel care a dat numele operatiunii. Este si singurul soldat englez care a doborat un inamic cu arcul in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Pe un anume site m-a atras si povestea despre el si modul de a povesti deopotriva. Zice autorul:

"Ofiter al Aliatilor in al Doilea Razboi Mondial, Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill a.k.a. razboinicul Jack Churchill a.k.a. Jack nebunu’ a fost cel mai dement motherfucker din tot razboiul.
S-a inscris voluntar la misiunile commando, fara sa stie exact ce presupunea acest lucru in afara de faptul ca era extrem de periculos, prin urmare distractiv. Este renumit pentru zicala “orice ofiter care merge la lupta fara sabia sa este echipat neregulamentar” si, pentru a fi fidel convingerii, a purtat o sabie tot razboiul. Al Doilea Razboi Mondial!! Si nu era o abureala din aia de ceremonial de care au baieteii de la Marine Corps. Nu, Jack avea un ditamai palosul scotian pentru doua maini. Pe care l-a si folosit. Se spune despre el ca a capturat 42 de nemti si o echipa de mortiere intr-o noapte folosindu-si doar sabia.
Churchill si gasca lui au primit misiunea de a captura o fortificatie germana botezata foarte inspirat “Punctul 622”. Churchill a luat conducerea, mergand in fruntea grupului pe intuneric, prin sarma ghimpata si mine, detonand grenadele din calea lui. Desi incercau din rasputeri sa tina pasul cu el, ceilalti, in afara de sase dintre ei, s-au dedat la lucruri marunte, cum ar fi sa moara…. Iar dintre cei sase, jumatate erau raniti si niciunul nu mai avea la el decat pistolul. Atunci si-a facut aparitia un obuz omorand/ranind mortal pe oricine nu era Jack Churchill.
Cand l-au gasit nemtii, el canta un cantec de jale (“Will Ye No Come Back Again”) la cimpoi. Aaa, am uitat sa mentionez? Da, isi cara si cimpoiul alaturi de sabiocul ala urias.
Dupa ce a fost trimis la un lagar de concentrare, s-a plictisit si a plecat. Ca la plimbare. Nemtii l-au prins din nou si l-au trimis in alt lagar. De unde el a plecat din nou. Dupa ce a mers 240 km avand la el doar o conserva coclita de ceapa a fost cules de americani si expediat in Anglia, unde a cerut sa fie trimis inapoi in razboi; insa a aflat (spre marea lui dezamagire) ca razboiul se terminase pe cand el evada din lagar. Mai tarziu i-a spus unui prieten: “Daca nu erau blestematii aia de americani am fi putut sa ne mai batem macar inca vreo 10 ani!”

Povestea am gasit-o aici http://www.cracked.com/article_17019_5- ... pussy.html

Dumnealui e eroul. In ultima poza el e cel din fruntea echipei. Oare ce are in mana?...
Image Image
Image
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Post Reply