cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by Arthelad » 16 Feb 2013, 01:36

M-am gandit mai demult la un post despre "puterile" muzicii baroce, pt ca am cercetat subiectul in doctorat.
Din intamplare am aflat ca la noi la Cons va tine cursuri un profesor de la facultatea de medicina care a a analizat activitatea creierului in timp ce asculta muzica, cu tomograful, si a scris si o carte, dnul Prof. dr. Iamandescu.
Si ghiciti ce, citind pe net despre ce a cercetat, mi s-au confirmat multe ipoteze si am aflat urmatoarea chestie:
Ascultand orice fel de muzica (usoara, populara, rock, whatever), se activeaza 50% din scoarta cerebrala, la muzica clasica 90% iar la muzica baroca
creierul capata o activitate ciclica specifica geniilor.
Explicatia e simpla, pe vremea respectiva tipii erau foarte destepti si au inventat un limbaj artistic-matematic care poate induce si reprezenta orice sentiment sau emotie. Chestiunea e cunoscuta sub numele de Teoria Afectelor. Asa a luat nastere limbajul muzical asa cum il cunoastem acum (practic orice piesa de muzica usoara, fie ea pop sau rock) foloseste elemente
provenite si definite din acea perioada, numai ca le foloseste la un nivel mai simplu. Bineinteles, multe muzici au efect relaxant (e plina piata de cd-uri cu tot soiul de melc-melc codobelc de relaxare etc.). DAR, nu toate muzicile au efectul de stimulare cerebrala.

Pentru cei care doresc sa testeze chestiunea, iata cateva propuneri. Sunt chiar interesat de feed-back, de genul daca asculta cineva la lucru asa ceva si il ajuta sau nu.

Concentrare
orice lucrare pentru un instrument singur, pentru ca prezinta in acelasi timp si suficienta complezitate
dar nu distrage prea mult atentia prin prea multe amanunte






Relaxare si meditatie
aproape orice piesa cu substrat religios, dar nu numai





Invi(g)orare
aproape orice opera sau dans.
De fapt, aici, orice muzica usoara ritmata sau tare are un efect mai puternic pentru ca stimuleaza doi parametrii (durata si intensitatea), si automat creste pulsul, etc. Ideea e daca vrei ceva care stimuleaza si mintea.


Bibliografie foarte sumara - accesibila oricui pe internet are rabdare si minime cunostiinte de limba si matematica
Athanasius Kircher - Musurgia Universalis
Marin Mersenne - L'Harmonie Universelle
Rameau - traite raisonee d'harmonie
Sebastien de Brossard - Dictionaire de musique

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by cipm66 » 16 Feb 2013, 10:05

Multumesc Mihai!

O sa incerc pe viitor sa fiu eu unul dintre "cobai". Sper as nu ajung in vreo alta dimensiune si sa nu mai pot reveni cu un feedback :)

Eu ascult destul de multe muzica la serviciu, dorinta clara fiind cea de a ma distanta de activitatea din birou si a ma putea concetra mai bine la activitatea de programare. Cum aceasta activitate are cateva componente diferite, aleg si genuri diferite:
- cand ma documentez (caut informatii despre o anumita tehnologie) ascult melodii de pe vremea mea - Modern Talking, Blue System, CC Catch . Imi aduc aminte de chefuri tineretii, dansam pana nu mai puteam. Imi sunt familiare si am impresia ca ma ajuta la cautare.
- cand incerc sa inteleg documentatia si sa o aprofundez ascult in general muzica instrumentala, indiana ( tintal) sau araba la nimereala... nu am cunostiinte "tehnice" muzicale sa pot explica mai bine, insa caut pe youtube si cand o aud stiu daca este ceea ce doresc un exemplu mai jos:

- cand programez, implementand o anumita thenologie (asta ar fi munca curenta) ascult Beethoven sau Mozart
- si mai sunt momentele de agitatie cand ceva trebuie rezolvat rapid un release sau ceva... nu stiu pe altii dar pe mine un Jerry Lee Lewis sau Chuck Berry ma ajuta cel mai bine


@Arthelad daca consideri ca sample-urile mele, strica atmosfera postului, le scot ;)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by Arthelad » 16 Feb 2013, 13:17

Mersi,Cip.
Pe Ravi Shankar l-am ascultat pe viu, doua ore de improvizatie, a fost fabulos. Muzica indiana e foarte complexa, si are in spate o civilizatie uriasa.
Si eu mai ascult asa ceva, din cand in cand. Exemplul urmator de pilda mi se pare o demonstratie de arta violonistica fabuloasa.

Sfatul meu catre amatorii de muzica exotica e sa caute lucrurile autentice, originale, nu prelucrarile occidentalizate.
SI celalat exemplu e simpatic, ca orice rock, energizeaza.
Mai revin mai pe seara.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by Arthelad » 16 Feb 2013, 18:25

Asa.Continuare.
Cateva idei despre muzica exotica, ambientala, psihedelica, etc.
In general, orice muzica repetitiva te relaxeaza si te concentreaza simultan (orice muzica care are o ciclicitate oarecare a armoniilor sau a unei structuri)
asadar, si Ravi Shankar si o piesa baroca variationala ar trebui sa aiba cam acelasi efect general. Aici piesa baroca e un pic mai energica, dar se pot gasi mii de alte exemple, l-am dat pe asta pt ca e fain.



Daca printre voi sunt amatori de muzica ambientala, de relaxare, etc. trebuie sa stie ca exista cateva nivele de muzica de inspiratie orientala.
Primele doua (1 si 2) necesita ANI de studiu muzical si foarte mult talent. Pentru nivelul 3 si 4 trebuiesc cateva ore de stat in fata calculatorului si cateva softuri. E inutil, banuiesc, sa spun care sunt chestiile pe care le recomand. 1 si 2, normal (si totusi am spus)

1. autentic - cel pe care il recomand. Ravi Shankar, de ex., si multi multi altii

2. inspirat de autentic si prelucreaza autenticul intr-un stil original, fusion


3. vrea sa para inspirat de autentic, pastreaza un pic (melc melc codobelc) din autentic si baga pe dedesubt acompanaimente occidentalizate
sau mai ales efecte de sitetizator (tobe mult prea ritmice, pasarele ciripind, etc.)


4. la fel, stil care vrea sa para exotic, dar e covarsitor dominat de stilul occidental. Sincer, daca ai dat bani pe un CD cu asa ceva, esti cu x euro mai sarac.



De unde vine problema autenticitatii.
Pe scurt, din structura frecventelor muzicale.
Cam pe tot mapamondul, se onsidera ca dublu frecventei x sau jumatatea corpului sonor x emite un sunet denumit la fel, si intervalul de octava. Octava este practic plaja de frecvente intre x si 2x sau intre x si x/2.
Ei bine, acest interval poate fi impartit in altele. Matematic, e destul de complex. Sa spunem ca sistemul occidental, in mare, imparte octava in 12 parti egale, cu ajutorul unui logaritm extragi de 12 ori radicalul din 2.
De fapt asta e o simplificare, pentru ca de fapt cele 12 sunete sunt exprimarea aproximativa a unor relatii mai complexe. X ori 3/2 = cvinta, x ori 5/4 egal terta mare, ma rog, etc. etc.
Ei bine, muzica indiana are de pilda 22 de intervale intre frecventa x si 2x.
Muzica indoneziana are doar 5
si tot asa
Efectul psihologic e foarte diferit, a adapta o muzica indiana unei intonatii occidentale ii distruge orice ethos autentic.
exemplu cu muzica de gamelan - sistem de intonatie indonezian.



De unde vine complexitatea mai mare a muzicii occidentale. Simplu, din armonie, respectiv suprapunerea de frecvente. Aici sunt fenomente complexe: sirul armonicelor naturale, proportiile corpului sonor, functionalitate, sunete rezultante (diferentiale) etc.
Daca in muzica indiana ritmica e mai complexa (e infect de cantat, sincer, e fffff greu) in schimb in muzica europeana s-au exploatat la maxim matematica combinarii frecventelor si culoarea sunetelor (spectrul, timbrul).
Asa s-a ajuns de pilda la asa ceva:
compozitii pentru zeci de voci diferite in relatii fff complexe



User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by cipm66 » 21 Feb 2013, 18:58

Arthelad wrote:. Sunt chiar interesat de feed-back, de genul daca asculta cineva la lucru asa ceva si il ajuta sau nu.
Mihai, in caz ca te ajuta, pot veni cu ceva detalii:

1. Giovanni Girolamo Kapsberger Works for Lute & Chitarrone,Romano si Sylvius Leopold Weiss Lute Sonatas N 46,21,37 sunt ok. Ascultandu-le nu am fost distras de la ce faceam, fiind in acelasi timp "confortabile"

2. Pierre Hantaï - Goldberg Variationen
- Sunetele inalte ale "pianinei" (scuza-mi nestiinta legata de domeniul muzical) imi creaza o senzatie de disconfort, inima bate mai repede intr-un mod neplacut. Sigur nu o sa o mai ascult :)

Pentru momentele cand am nevoie de concentrare, raman la Ravi ;) ... oricum nu doream sa fiu un geniu.
As fi ramas "in turnul singuratec" :d
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by Arthelad » 25 Feb 2013, 00:07

Mersi pentru feedback si pentru link, e genial.
Rockul e cel mai asemanator cu barocul, din muzica asa zis usoara de azi, pentru ca pastreaza sau preia multe elemente din baroc. Basul puternic, ca un soi de fundament armonic. De altfel, multi rockeri s-au inspirat din clasicims, Queen, Deep Purple, Jethro Tull, etc. Cand eram tineiger si ascultam heavy metal, puteam si sa dorm pe el, muzica e si o chestie de obisnuinta.

E posibil ca virgula clavecinul (aia-i pianina) din piesa aia sa fie enervant ca timbru. Sunt curios daca aceeasi piesa la alt instrument iti provoaca aceeasi reactie, de aceea as avea rugamintea sa asculti macar un minut doua din inceputul piesei, de data asta cu pian. Asta pentru ca piesa respectiva e una care teoretic a fost scrisa special pentru o terapie. Nusce conte, ambasadorul Rusiei in Saxonia, suferea de insomnie cronica, si i-a comandat piesa, si i-a placut asa de mult incat o asculta noapte de noapte. Se pare ca a platit pentru ea 100 de galbeni, echivalentul azi a 50.000 de euro.


User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by cipm66 » 14 Mar 2013, 20:50

Salut Mihai,

Ti-am ramas dator cu un raspuns.
Intr-adevar modificarea timbrului a mai scazut nivelul de disconfort dar nu la nivelul 0. Nu cred ca exista cineva care sa-si fi tratat o insomnie cu astfel de muzica... sau poate nu am eu "stofa" de conte. :P
Minutul 28:40, cel putin pentru mine, este destul de stresant.

Sper sa iti fie de ajutor. Cultura mea muzicala este low level si poate asta cauzeaza reactia "cobaiului".

O searta faina!
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: cine vrea sa fie geniu cateva minute pe zi?

Post by Arthelad » 17 Mar 2013, 09:04

mersi, da e util
probabil e si chestie de obisnuinta (la ei ma refer), eu de pilda adormeam si pe heavy metal, pe la 19 ani.
Fiind si o piesa variationala (structura de baza e mereu aceeasi), e posibil sa se elimine partile mai tari sau miscate, banuiesc ca asa o fi facut si contele ala.

Post Reply