Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@28"LH

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@28"LH

Post by Sharpshooter » 21 Feb 2013, 13:42

Pentru ca Samick Lightning-ul care m-a slujit cu credinta impecabil atata vreme mi-a ramas peste ocean , si transportul m-a costat 100 de euro (one way ) decat sa mai platesc 100 de euro sa-l aduc inapoi , total 200 de euro transport, am decis sa imi iau o jucarie noua . Si am inceput sa ma documentez , si sa sap dupa arcuri mai bune decat Lightningul la un pret care sa nu depaseasca 300 de euro . Intr-un final am ramas la 2 arcuri care intruneau conditiile mele Recurve laminat cu fibra de sticla , cu fereastra pe stanga , demontabil , si sa aiba si un design care sa-mi placa . Am cautat un arc mai lung decat Lightningul , deci Lightningul avea 60 de inchi , am cautat un arc de 62 de inches. M-am oprit la 2 modele Samick Devastator a fost prima mea alegere din mai multe motive , nu vreau sa intru in amanunte , dar din pacate nu am reusit sa gasesc niciunde acest arc , nici in magazinele din strainatate nici peste ocean nu exista stoc la acest arc desi toata lumea il lauda peste tot . A doua alegere a fost Ragim RED FALK . M-am decis sa dau o sansa si producatorului italian sa incerc si altceva mai ales ca m-a convins prin evolutia uimitoare in ultima vreme , retehnologizarea fabricii , schimbarea liniei de produse accentul pus pe calitate si finisaje . Cu greu am reusit sa gasesc o bucata si sa cumpar acest arc , dupa o colaborare foarte buna cu furnizorul , care mi-a gasit si adus acest arc . Mi-a placut ceea ce am citit despre acest arc , mi-a placut cum e lucrat cu mare grija la detalii , mai ales manerul , si in special zona de prindere a bratelor unde s-a insistat mult la imbunatatirea prizei fixarea bratului , eliminarea vigratiilor si a zgomotului . Bratele au fost o surpriza placuta , lungi puternic arcuite , cu varfuri ranforsate , facute sa accepte coarda din orice material .
Mai departe poze si comentarii ...
Image
Cutia si hartiile
Image
jucaria
Image
Sigla producatorului facuta din alama incrusatata in maner ,ca si la marii producatori care se respecta in domeniul asta
Image
Zona de prindere a bratului pe maner captusita cu un plus , lucrata cu grija se imbuca perfect cu bratul , linia de contact in spate este oblica obliga bratul sa ramana in pozitia corecta fara a exista riscul deplasarii laterale a bratului .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Arrowrest-ul din blana
Image
In asteptarea betelor de bambus care urmeaza sa ajunga din china
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by Mugurbb » 21 Feb 2013, 13:59

Sa te tina mult si sa-l folosesti sanatos!
Eu am un gust amarui cand e vorba de Ragim. Desi continui sa folosesc un "Impala", abia a 3-a pereche de brate a rezistat. Primele doua s-au delaminat...de 3 ori.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by Sharpshooter » 21 Feb 2013, 14:05

Nu am mai putut edita postul , dar mai am de adaugat : partea metalica de prindere a bratelor pe maner a avut un fel de ceara protectiva pe interiorul conului , ceara ce s-a luat in clipa in care am montat arcul , bratele nu au mai fost montate pe alt maner . Zona de la varful bratului , unde se aseaza bucla corzii pe varful bratului , a avut nevoie de finisare ulterioara . Poate sunt eu prea perfectionist dar mie mi s-a parut ca "agata " si am slefuit putin cu un smirghel fin santurile laterale in care sta coarda pe varful bratului . Coarda de dacron cu 16 fire s-a intins 1,5 cm in primele 30 de minute cat a stat arcul incordat . Nu sunt multumit de aceasta coarda , am sa-mi incerc norocul inca odata la Mugur in speranta ca o sa-mi faca si mie o coarda mai subtire din Fast Flight .
Urmeaza set-up-ul arcului (tuningul ) pregatirea ferestrei de tragere , stabilirea nockpointului pe coarda , asezarea unei perechi de amortizori de vibratii din blana pe coarda si pregatirea unui set de sageti pe masura acestui arc .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by Sharpshooter » 21 Feb 2013, 14:15

Cand am cumparat acest arc stiam despre experienta ta cu acest brand imi aduc aminte perfect discutia de la intalnire , dar acesta e un model nou , cu alte brate facute dupa alta tehnologie (sper eu ca mai buna ) si cred ca o sa fie ok . Dupa ce am cautat in lung si in lat pe net nu am auzit de nimeni nemultumit de acest arc , toata lumea are numai lucruri bune de spus ... vom vedea ce se va intampla pana la urma .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by cipri » 21 Feb 2013, 16:09

pai. "Hola" arcului tau sa-l folosesti fericit.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by Sharpshooter » 02 Mar 2013, 14:45

Intre timp am aranjat arrowrest-ul din blana si am pus niste amortizoare de sunet pe coarda . Am sa mai pun cateva poze .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy Ragim RED FALK amo62" 50#@2

Post by Arthelad » 07 Mar 2013, 08:16

Arata f f bine, sa-l stapanesti sanatos!

Post Reply