Stiati ca ?

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Stiati ca ?

Post by cipm66 » 22 Feb 2013, 20:43

La propunerea colegului si tizului meu, Cipri, o sa deschid eu runda de "stiati ca?"

Flight record - barbati

1,854.40m---------Unlimited Footbow----------------Harry Drake------------10/24/71
1,222.01m --------Arc - Unlimited Recurve)---------Don Brown--------------08/02/87
1,076.60m---------Arc Recurve 40kg (88.2lb)-------Alan Webster-----------08/14/83
320.31m------------Unl Primitive Self----------------Scot Perry (Youth)------09/08/07

Flight record - femei

1,018.48m---------Footbow----------------------------Arlyne Rhode-----------09/10/78
950.39m-----------Unl Recurve------------------------April Moon--------------09/13/81
227.5m------------Unl Primitive Self Bow-------------Gwen Perry-------------08/14/98

Mai multe recorduri structurate pe tipuri de arcuri si puteri pe site-ul http://www.usaarcheryrecords.org
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Stiati ca ?

Post by morometeb » 23 Feb 2013, 00:36

... tirul cu arcul a devenit disciplina olimpica pentru prima data in 1900? A fost scos in 1924 si reintrodus in 1972.

... unii istorici sustin ca arcul a fost folosit inca de acum 25.000 de ani?

... golful a fost interzis in Scotia in 1457 (cam pe cand Stefan cel Mare castiga alegerile) de regele James al II-lea? Motivul a fost faptul ca prea multi barbati isi iroseau timpul lovind bilute in loc sa se antreneze cu arcul.

... in vremuri de demult, in Tahiti, arcasia era considerat un sport sacru si era practicat doar de oamenii de vaza? Desi s-au dovedit niste tintasi excelenti, ei n-au folosit niciodata arcul si sagetile in razboi.

... primul arc compound a fost construit cu vreo 500 de ani in urma?

... arcasia ca sport (tirul) se trage din China din perioada dinastiei Zhang (1027 - 256 i.e.n.)?
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Stiati ca ?

Post by cipri » 26 Feb 2013, 22:44

modificand brace hight -ul arcului se modifica puterea arcului. daca maresti brace height-ul creste puterea arcului. ps: nu este recomandat a se mari pentru a se castiga putere; se pot produce daune serioase.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Stiati ca ?

Post by florinarnaut » 27 Feb 2013, 22:20

cipri wrote:modificand brace hight -ul arcului se modifica puterea arcului. daca maresti brace height-ul creste puterea arcului. ps: nu este recomandat a se mari pentru a se castiga putere; se pot produce daune serioase.
Salut,
..cu tot respectul, puterea arcului nu se modifica, modificand brace hight -ul.(POATE NU AM INTELES EU BINE!)
Puterea unui arc este o constanta,e asa cum a iesit :)
Modul in care valorifici forta unui arc legat de anumite probe : tras la mica distanta sau la mare distanta, e alt subiect.
Brace hight -ul are legatura doar cu tuning - ul unui arc,cu setarea lui....mai precis cresterea sau micsorarea acestuia, este in functie de modelul arcului,tipul sagetilor,greutatea lor,stil de tragere, mat. coarda etc.
Brace hight -ul pentru un arc, este ca o amprenta,nu sunt doua la fel .Culmea e ca nu exista nici o formula matematica, pur si simplu se alege dupa ureche! :)

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Stiati ca ?

Post by cipri » 28 Feb 2013, 20:40

imi pare rau sa te dezamagesc daca de exemplu pui o coarda care sa modifice brace height-ul de la 19 cm la 30 cm se modifica puterea arcului la aceasi deschidere de exemplu 28 zoli.eu am zis exact ca tine ca nu se poate modifica puterea dar am luat un arc de 33 livre la 26 deschidere si am dus brace height-ul la 28 cm la aceasi deschidere de 26 a uracat 4livre in putere arcul .esti invitatul meu sa incerci dar ai grija .

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Stiati ca ?

Post by Sharpshooter » 28 Feb 2013, 21:29

Ai sa rupi arcul ... mare castig de putere nu obtii braceheight-ul e dat de producator si iti permite anumite reglaje fine are dreptate Florin Arnaut , o sa cresti cateva livre dar nesemnificativ ... Ai sa rupi arcul 100% . Eu te sfatuiesti sa nu incerci .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Stiati ca ?

Post by cipri » 28 Feb 2013, 21:47

nu vreau sa fiu contrdictoriu dar am eu dreptate asa cum am spus se mareste brace height-ul se mareste puterea dar asa cum am spus in primul meu mesaj" a nu se face asa ceva " eu o spun doar ca o curiozitate nu ca ceva ce se trebuie facut daca cineva vrea mai multa putere a arcului.brace heigt-ul nu trebuie sa fie mai mare decit cel pe care il recomanda constructorul arcului un salut Cipri.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Stiati ca ?

Post by florinarnaut » 28 Feb 2013, 23:19

cipri wrote: pui o coarda care sa modifice brace height-ul de la 19 cm la 30 cm
Da! In cazul asta ai dreptate!nu ma-am gandit la o modificare atat de agresiva.Micsorand coarda atat de mult capetele arcului se vor incovoia mai mult pt aceiasi intindere si in acest fel puterea va creste; dar, performanta legat(cel putin) de viteza cred ca va scadea. :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Stiati ca ?

Post by cipri » 28 Feb 2013, 23:23

probabil ca da,scade viteza eu doar am facut proba cu dinamometrul .

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Stiati ca ?

Post by Sharpshooter » 28 Feb 2013, 23:23

in 20 de minute ai sa rupi arcul cu asa o modificare ... si de fibra de sticla turnat daca e tot ai sa-l rupi
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply