Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by Dediu00ro » 07 Mar 2013, 21:34

Natalia Valeeva (n. 16 noiembrie 1969, Tiraspol) este o arcașă din Republica Moldova, dublă medaliată cu bronz la Barcelona 1992.
Biografie

Natalia Valeeva s-a născut la data de 16 noiembrie 1969 în orașul Tiraspol. Este una dintre cele mai renumite sportive la tir cu arcul. A devenit campioană mondială în aer liber (1995), campioană mondială în sală (1991, 1999, 2001), campioană europeană (2002), deținând timp de mai multe săptămâni locul 1 în clasamentul mondial al tirului cu arcul feminin. A obținut titlul de maestră a sportului în tir cu arcul.

Valeeva deține un record olimpic unic. Ea a participat la 4 Jocuri Olimpice de vară, conurând la primele trei pentru trei țări diferite. A obținut două medalii de bronz olimpic la Barcelona 1992 (pentru echipa unificată a CSI), în proba de tir cu arcul (individual și echipe).

A concurat apoi la Atlanta 1996 pentru Republica Moldova, obținând locul 12 la individual și ulterior la Sydney 2000 pentru Italia, obținând locul 7 atât la individual, cât și la echipe.

A reprezentat de asemenea Italia și la Atena 2004, fiind singura reprezentantă feminină a acestei țări și clasându-se abia pe locul 53. Valeeva s-a căsătorit cu un arcaș italian după Olimpiada de la Atlanta și au împreună un fiu. Familia sa locuiește acum în orașul italian Modena.

Natalia Valeeva continuă să se afle în topul primilor 10 arcași, obținând locul 9 la Campionatul Mondial din 2001 (Beijing), locul 6 la Campionatul Mondial din 2003 (New York) și locul 4 la Campionatul Mondial din 2005 (Madrid). La ampionatul European din 2004 de la Bruxelles, a obținut de asemenea locul 6.

World Championships
Competitor for Italy
Gold 2007 Leipzig Individual
Gold 2011 Turin Team
Silver 2007 Leipzig Team
Competitor for Moldova
Gold 1995 Jakarta Individual
Multipla campiona mondiala.


Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by cipri » 16 Mar 2013, 00:25

O alta arcasa de care nu ati auzit probabil dar pe care am avut onoarea sa o cunosc si sa trag cu ea in diferite competitii este Encarna Garrido .de 4 ori consecutiv si actuala campioana a lumii IBO in usa .actuala campioana a europei IFAA INDOR in unica ei participare .actuala campioana a lumii FITA 3d in Austria 2011 .de 2 ori si actuala campiona a Europei FITA 3d in Cerdenia 2010 si Croatia 2012 . de 8 ori campioana a Spaniei din tot atitea participari de aut dor .de 11 ori campioana a Spaniei din 12 participari de 3d .de 3 ori campioana a Spaniei de sala din 5 participari .de 13 ori campioana a ligii Spaniole de 3d din 14 participari .de 10 ori campioana a ligii Spaniole de cimp din tot atitea participari . e un fenomen tipa asta la un campionat de sala a Spaniei desi ea trage cu long bow de regula a tras cu un recurv si a batut recordul Spaniei .

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by Nittaku » 16 Mar 2013, 10:24

Daca ai putut observa, cu ce model de longbow tragea?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by cipri » 16 Mar 2013, 10:39

mi se pare ca trage cu un Century. iar ca o chestie un pic ciudata ea nu se ocupa de echipamentul ei are un antrenor care se ocupa de sageti si de tot echipajul ei

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by florinarnaut » 17 Mar 2013, 00:57

Salut
"Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!"
acest sport e foarte fragil din punct de vedere constanta - referitor la "cel mai bun"!
E foarte posibil sa vina cineva care poate promite mult mai mult in orce moment si sa domine sezonul :) .
Cred ca "Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!" nu au confirmat mai departe,
.....motiv pentru care, locul lor fruntas de o "zi"a fost imediat disponibil ,..asta e!!

E doar o parere!
Numai bine.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Cei mai buni arcasi de care nu am auzit!

Post by Dediu00ro » 17 Mar 2013, 08:32

Cipri@ am auzit de ea, si am vizionat multe finale unde a castigat. Trage foarte bine.

Florin@
Deacord cu tine, dar trebuie tinut cont de era moderna. Nu ai cum sa tragi oriunde, oricind, din cauza restictritiilor societatii in care traim. Deci prin urmare nu ai avea cum sa tragi bine mereu cauza... nu poti sa te antrenezi mereu. Dar sa spunem acuma 1000 de ani puteai, era un stil de viata acuma pierdut. Poate in fiecare zii aveai arcu la tine si trageai macar 10-15 sageti de distractie. Si in orice moment puteai sa tragi bine era o necesitate, poate era intre viata si moarte.

Cred ca in ziua de azi nu e vorba de tras bine oricind/oriunde, oricine mai da si pe langa. E vorba de potentialu maxim, si ce poti sa faci atunci cind ai ajuns acolo. Orice sportiv are un apex.

Cat despre cel mai bun, e doar cum spui tu chestia aia de o zi, poate in alta zii altu ar fi castigat. Si ca sa spui ca esti cel mai bun, ar trebuii sa existe un concurs unde sa participe toti arcasii buni ai lumii, sa se traga indiferent de stil si arc la aceais grupa 5 zile la rind si sa nu ramana dubii la cine a castigat. Cum sunt mondialele de field dar diferenta este ca exista categorii.

Cat despre ce facem noi, eu cred ca e foarte bun, un concurs unde trage toata lumea in aceias grupa si se vede cine e mai bun din toti(in ziua respectiva). Nu dintr-o grupa de 5-7 insi imparteala facuta pe stilul de tras si pe tipul de arc. Pe timpuri existau grupe dupa stil sau arc? Sa fim seriosi.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply