"arcasi fara frontiere...."

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
"arcasi fara frontiere...."

Post by domide » 27 Aug 2013, 19:30

Salutare!

Saptamana trecuta am fost intr-o scurta vacanta in Austria, in "SalzburgerLand", mai precis in regiunea Hochkönig - Maria Alm. Ne avand Blog sau pagina de FaceBook, si acest forum imi este de suflet, am sa povestesc aici, cat pot de scurt aceasta vacanta plina de aventuri...

Drumul pana la destinatie, normal - prima parte pana la Nadlac (~200km) cum bine se stie prin Romania = 3ore... apoi autostrada pana la Salzburg (~800km) =7 ore, o ora castigata cu fusul orar.

Image

Image

De la Salzburg la Maria Alm drum "national" (~80km) = 1 ora. Seara la ora 20 (ora Austriei) eram parcat la o pensiune cocheta din centrul localitatii.

Image

Maria Alm este o "perla" a statiunilor montane din regiunea Hochkönig, alturi de Dieten, Hintermoos, Hinterthal, la mica distanta de Zell am See si Kaprun.

Image

Image

Telecabina este deschisa tot timpul anului, iarna pentru ski, vara pentru drumetii si un parc de aventuri la inaltime

Image

Image

Si relaxare...

Image

Find o perioada mai ciudata d.p.d.v. al vremii, tot programul afost construit dupa verificarea prognozei meteo. Vreau sa spun ca in zona, chiar nu conteaza vremea. Daca este super cald, ai bazine de inot, frig cu zapada - ski, ploaie si frig - bazin acoperit si SPA, sala de catarat artificial indoor si outdoor, se pot face drumetii pe jos = Hiking, sau cu bicicleta = Biking (Mountan Biking). Eu cu Victor am inventat un nou sport alpin, HikeBike, adica impinsul bicicletei la deal.... sa nu radeti ca este destul de greu si provocator....

Image

Image

Image


Va urma...
Last edited by domide on 27 Aug 2013, 19:33, edited 1 time in total.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: "arcasi fara frontiere...."

Post by domide » 27 Aug 2013, 19:31

Partea a II-a


Am gasit si un "Park Aventura" cu trasee foarte bine puse la punct ai atractive.

Image

Image

Image

Image

Image


Bineinteles cu rabdare am gasit si un traseu de tir cu arcul. In zona erau trei "firme" care se ocupau cu arcasia, dar la Jufen (8km cu masina) era traseul cel mai frumos. Animale 3D, 28 de posturi printr-o super padure. La unele posturi erau si 2, 3 chiar si mai multe animale, regula era sa iti alegi animalul si sa tragi cate o sageata.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

In mijlocul traseului, un mic refugiu cu racoritoare. Un rezervor cu gheata, umplut cu sucuri, cafea si bere. Alaturi lista de preturi, si pusculita. Totul pe incredere, la fel si cu inchiriatul arcurilor, si intrarea pe traseu.

Image

Image

Image

Image

Va urma...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: "arcasi fara frontiere...."

Post by domide » 27 Aug 2013, 19:32

Partea a III-a:

Cum am spus, vremea a fost capricioasa, asa ca o dupa-amiaza am petrecut-o la Kaprun la SPA, un "aquapark" cu bazine interioare si exterioare, apa incalzita sau, rece, topogan de apa, frumos pentru copii.

Image

Image

Image

Tot o zi innourata, am vizitat dimineata, faimosul “Eagle Nest’s” Cuibul de vulturi, o locatie care credeam ca va vi plina de istorie, dar care a fost transformata intr-un mare restaurant....
Image

Image

Accesul se face doar cu autocare pe un drum in panta si foarte ingust. De la baza, printr-un tunel se ajunge la liftul care urca 124m pana la cabana, prin inima muntelui.

Image

De vizitat...mai putin. Locul este special pentru priveliste asupra celor mai inalti munti din zona. Ce am remarcat, o incapere cu lambriuri din... tisa.

Image

Acesta este planul cabanei, toate camerele sunt restaurant, bucatarie si anexe...

Image

Dupa amiaza, ne-am incercat puterile si tehnica pe un perete artificial de catarare.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Cam asa am petrecut vacanta tata si fiul...


Mai multe poze aici:
http://s882.photobucket.com/user/domide ... t=3&page=1
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
sandok
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:30
Joined:27 Sep 2008, 01:02
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::DevaHd
judet:Hunedoara
Varsta:38

Re: "arcasi fara frontiere...."

Post by sandok » 27 Aug 2013, 19:40

Foarte fain.Intrebarea e tot timpul aceeasi:cate cu mana si cate pe bune.Cat a fost taxa la traseul cu arcuri?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: "arcasi fara frontiere...."

Post by domide » 28 Aug 2013, 02:30

@Sandok, am fost relaxati, asa ca sunt pe bune... oricum din 35 su 36 de animale doar cateva au fost lovite mortal. Surprinzator nu? Din cauza terenului, nu am mers sa vedem "marcajele" de pe animale, am tras "instinctiv" si am mai si nimerit.

Traseul era conceput pe patru grade, erau tarusi albi=incepatori, galben = regulament "WA" distanta maxima 30m, albastru = regulament IFAA traditional max 54m si rosu = regulament IFAA cu sisteme de ochire. Erau dispusi la distante diferite fata de tinte. Noi am tras de la galben.

Pretul a fost aproximativ 20eur pt adulti si 10eur copii (sub 14 ani), arcuri si cate trei carboane de fiecare., plus UNA tolba... daca se distrugea sau pierdea o sageata = 5eur...

Cand au vazut ce arcuri cerem, au facut ochii mari. Cand a cerut Victor un arc de 40livre (30-35 nu aveau) si au vazut cum intinde, au fost uimiti. Arcurile de la 50 in sus erau la dulapul cu "strong bowman".....

In fata cabanei era amenajat pentru copii si incepatori un mic polygon 3D, si acolo pretul era de 3eur/pers cat poti sa tragi... cu trei sageti. Am cerut sageti de lemn, dar in padure nu am primit, se puteau rupe foarte uso din cauza reliefului...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: "arcasi fara frontiere...."

Post by parlog » 09 Sep 2013, 07:42

Frumos ,ma bucur pentru voi sper ca v-ati simtit bine :)

Post Reply