SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by Sharpshooter » 04 Nov 2013, 22:51

Buna seara dragii mei , m-am gandit ceva vreme daca sa postez sau sa nu postez cele ce urmeaza sa scriu , si intr-un final am zis sa incerc sa imi "vars amarul ". Dupa cum stiti multi dintre voi , sunt poate unul dintre cei mai vechi membrii ai acestui forum , am vazut si am auzit multe , am fost martor la scandaluri exmatriculari scindari , la bune si rele , multe au venit si au trecut si forumul a ramas. Menirea forumului este aceea de instrument la indemana tuturor celor interesati , de baza de date cu informatie de biblioteca unde sa ramana experientele noastre bune sau rele , cele de a face un arc o sageata o tolba un accesoriu cat de mic util arcasului in activitatea de tir cu arcul. Experientele pe care le-am avut cu diverse modele de arcuri sau tipuri de sageti cu tehnici de tragere si orice lucru interesant in activitatea de tir cu arcul ar trebui sa-si gaseasca locul aici pe forum . Pana aici nu spun nimic nou , cu totii stim ce este un forum la care suntem membrii. Problema mea este urmatoarea : IN ULTIMULE LUNI NU S-A MAI SCRIS APROAPE NIMIC NOU PE FORUM . Sunt luni de zile in care forumul creste cu 4-5 posturi pe saptamana poate nici atat , dar paradoxal de fiecare data cand intru sunt cel putin 20-30 de membri online si numarul membrilor creste . Chiar si acum cand scriu aceste randuri sunt 27 de useri online dar nimeni nu posteaza nimic majoritatea se multumesc sa citeasca informatia ceea ce nu e rau deloc ca de asta avem forum dar : NIMENI NU PUNE O INTREBARE DIN CE IMI FAC ARC , CE VARF IMI TREBUIE LA SAGETATA DE UNDE FAC ROST DE CUTARE LUCRU ....SI ASA MAI DEPARTE lucru care pe mine ma intriga nu se poate ca nimeni sa nu aiba nimic de spus sau de intrebat. Pe de o parte ma refer la userii noi , cu intrebarile incepatorului , dar ma refer aici si la userii vechi , nimeni nu vine cu nici o noutate si am mai observat ceva : CHIAR DACA SA SPUNEM EU VIN SI POSTEZ CEVA NOU informatia nu este apreciata . Si aici vreau sa spun care cateva vizualizari si probabil cateva replay-uri si cam atat . Eu spre exemplu sunt foarte activ e adevarat ca am si mult timp liber in ultima vreme si sap pe internet dupa informatie si ma documentez si am aflat o gramade de lucruri noi dar nu le postez pe forum pentru ca am observat ca nu intereseaza pe nimeni . Spre exemplu m-am documentat despre arbalete in detaliu stiintific comparand marii producatori de pe piata , daca eu as deschide un topic despre arbalete nu cred ca ar strange mai mult de 100 de vizulizari . Alt exemplu am gasit niste arcuri laminate cu fibra de carbon accesibile la pret si asa mai departe dar nu postez ca postez degeaba si e frustrant , e ca si cum te-ai lupta cu morile de vant . A mai facut un experiment : intr-un topic mai vechi am venit cu noste poze noi mai tarziu si am urmarit numarul de accesari ... nu s-a mai uitat nimeni ok poate ca nu era interesant dar am testat la 2 topicuri si observ acelasi lucru . Unii intra dau click marcheaza totul ca fiind citit fara sa mai arunce un ochi ... dar intrebarea mea ramane DE CE MAI INTRAM PE FORUM ? pentru ca la un moment dat o sa terminam de citit toata informatia si apoi? Majoritatea dintre membrii vechi au pus umarul la crearea forumului deci stiu deja despre ce e vorba cu toate astea nu mai vedem nimic noi . Lumea nu mai trage cu arcul nu mai face poze , nu mai sunt iesiri in natura nu mai cioplim lemne sa facem arc nu mai facem sageti .... doar atat INTRAM PE FORUM SI NE UITAM IN STANGA SI IN DREAPTA . Anul asta ca si constructori , cred ca imi ajung degetele sa numar persoanele care au postat ceva , orice arc sageata pielarie nu conteaza . Imi vine greu sa cred ca nu ati mai vazut un clip cu arcasi pe youtube ca nu ati incercat ceva nou , o noua tehnica de ochire de declansare un nou material de coarda ceva oameni buni ... scrieti pe forum ca de aia il avem . In afara de topicurile cu intalniri unde jumate de topic toata lumea isi anunta participarea si jumate de topic toata lumea plange dupa poze nu s-a intamplat nimic notabil . Poate ca forumul nu este gasit de potentialii noi membrii cand cauta cu google , poate ca aprobarea posturilor de catre admin este un impediment (nu stiu imi dau cu parerea poate sa nu fie asa ) dar compar cu celalalt forum unde apar membrii noi care intreaba ce arc sa-si cumpere care sunt diferentele intre diverse piese de echipament , se vand si se cumpara arcuri la greu este cea mai activa sectiune bursa pe care am vazut-o , pe celalalt forum mai intra si compounderii si isi dau si ei cu parerea care piesa de echipament e mai potrivita si povestesc experientele lor cu echipamntele respective ....si asa mai departe . Concluzia mea este ca SE POATE si daca la altii se poate LA NOI DE CE NU SE POATE ?
Am scris toate astea ca sa fie un semnal de alarma , pana la urma forumul suntem noi , daca il lasam sa moara va muri , informatia si noutatea sunt ca o transfuzie pentru un diabetic pentru acest forum . Poate ca toata lumea s-a mutat pe facebook si informatiile se schimba acolo ... este si asta poate o cauza dar totusi este imposibil ca atatia membrii sa nu aiba nimic nou de spus si de adus pe forum ca noutate . Sunt constient ca fiecare alearga dupa bani pe la servici si se zbate sa-si faca o viata mai buna si ca nu are toata lumea timp sa posteze dar ..... TOTUSI LUMEA INTRA PE FORUM ....DAR DIN PACATE DOAR ATAT !
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by domide » 05 Nov 2013, 00:05

Salutare,

Din pacate, trebuie sa subscriu la cele scrise de Sharpshooter

"Poate ca toata lumea s-a mutat pe facebook si informatiile se schimba acolo ... "

Din discutiile mele cu colegii, am semnalat acest pericol: Facebook. Din pacate, si eu, intru pe forum, vad ca nu se mai posteaza nimic, ma uit cine este conectat - dureaza 3-4 minute, apoi pierd si 1/2 de ora pe FB sa vad ce mai apare nou - DA DIN PACATE.

Multi dintre arcasi (de pe orice forum), prefera mai nou sa posteze noutatile si pozele pe FB. Se pare ca este mai facil. Si cu pozele, am tot insistat sa punem cateva fotografii si nu trimiteri pe FB sau link-uri, dar se pare ca este o tehnica demodata.

Chiar si site-urile au problema aceasta, de ex. ca sa postez poze pe site, imi trebuie spatiu si multa rabdare sa postez un album, dar pe FB se face ff repede.

Din pacate, ai dreptate Alex... Cei care am mai construit cate ceva, acum nu prea mai avem timp. Eu ma uit la materialele adunate si nu imi vine sa ma apuc de lucru - ma tem ca mi-am iesit din mana. Constructorii de sageti, nu mai au comenzi - se folosesc sageti "indestructibile" sau lumea trage bine si nu le mai strica.

Cat despre arbalete, sa nu uitam ca am pastrat acest subiect "tabu", din cauza legislatiei.

Se pare ca am "evoluat" asa de mult incat nu mai avem ce sa intrebam, iar cei nou intrati pe forum nu sunt chiar asa de impatimiti - poate ma insel...

Pe celalat forum, parerea mea, este alta atmosfera, tinand cont de faptul ca se vad si povestesc mai des, pe la cluburi, competitii si alte intalniri. Eu nu am cont si nu-l vizitez, dar asa am auzit.

Poate acum, toamna pana spre primavara, sa stam mai mult pe acasa, si sa avem timp sa mesterim si sa postam SI pe forum.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by oroborusgeorge » 05 Nov 2013, 14:57

Salut nu stiu ce fac alti arcasi de prin tara decat daca intra pe forum si posteaza sau povestesc ceva , dar stiu ce fac arcasii din orasul meu si se pare ca este o perioada putin cam agitata , de ex : eu a trebuit sa ma mut si o perioada nu am avut net dar am incercat sa adun noi membrii care intra si viziteaza forumul si de putine ori nu gasesc raspunsuri la intrebari iar daca au le pastreaza pentru atunci cand ne vedem si se discuta fata in fata ,Sorin stiu ca de la o vreme s-a retras putin si construieste de zor , face experimente si are nevoie de liniste, Sorine stim ca asa este , Sven a mai iesit cu trupa si chiar are ucenici care invata de la el , eu, am si eu cativa , baieti si fete am pus poze si pe forum , unele putin mai altfel , dar cu toate astea cred ca oamenii intra pe forum din doua motive , cei noi din curiozitate si invata cate ceva caci informatie este destula iar noi cei vechi din obisnuinta, aici ne simtim acasa , si eu intru si recitesc chestii noi sau vechi forumul este sanctuarul unde ne reconectam chiar daca unii nu comenteaza . Cat despre alte forumuri nu sunt curios nu intru si cred ca nici nu vreau atata timp cat nu cunosc pe nimeni acolo si nici nu am fost invitat ceea ce cred ca nu se va intampla. Apoi din cate stiu eu se prefera discutiile pe telefon decat pe forum . in concluzie eu asta cred forumul e viu si freamata noi suntem aici. >:d< >:d< >:d<

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by administrator » 05 Nov 2013, 15:00

Observatii tehnice:
Sharpshooter wrote:de fiecare data cand intru sunt cel putin 20-30 de membri online si numarul membrilor creste
Trebuie sa facem deosebire intre utilizatori si utilizatori inregistrati. In medie sunt cam 5-6 utilizatori inregistrati pe forum (inclusiv botii, de la care nu putem avea pretentii decat de alta natura). Nu e foarte relevant nici numarul utilizatorilor inregistrati; 90% s-au inregistrat si n-au intrat deloc sau au intrat doar cateva zile.
Sharpshooter wrote:poate ca aprobarea posturilor de catre admin este un impediment (nu stiu imi dau cu parerea poate sa nu fie asa )
Sigur nu e asa. Aprobarea (mai exact moderarea) se face doar la utilizatorii noi (primele 3 mesaje) sau la cei avertizati (10 mesaje). Intr-un an un singur mesaj nu a fost aprobat (incalcare regulament), prin urmare administratorii nu impiedica defel dezvoltarea forumului.
<):)

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by morometeb » 05 Nov 2013, 16:34

oroborusgeorge wrote:iar noi cei vechi din obisnuinta, aici ne simtim acasa
La fel si eu.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by cipm66 » 05 Nov 2013, 19:15

Am observat si eu asta Alex (si cred ca nu suntem singurii), insa din experienta mea legata de forumuri si grupuri pe Yahoo (de prin 1999), orice activitate de acest tip are o evolutie sinusoidala (in cazul cel mai bun) sau una de crestere apoi de declin ori mentinere pe un trend mediu. Este tipic mediului virtual in care apar schimbari intr-un ritm alert.

Forumul suntem noi si fiecare cauta in el "ceva", si ca intr-o comunitate reala, fiecare isi aduce aportul intr-un anumit mod. Eu personal nu am contribuit decat cu suportul tehnic.. findca atat pot. Toata stima pentru cei care isi aduc aportul "la obiect"! Probabil alte medii virtuale au acaparat atentia membrilor sau pur si simplu lipsa de timp influenteaza activitatea.

Recunosc ca si eu intru pe forum, "ma uit in dreapta si stanga" si ies daca nu exista un subiect care sa-l pot atinge.
Este ca atunci cand ma duc pe acasa la "ai batrani".
Le stiu toate povestile parintilor mei... si probabil si ei pe ale mele, insa stam la un loc, chiar daca nu vorbim, apoi ne luam la revedere si cu siguranta ne vom cauta din nou.
Mi-am spus si eu parerea sper sa nu fie "cu bănat" ( este vorba de suparare nu de banarea contului ) :)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by domide » 05 Nov 2013, 22:27

Nu cred ca este nevoie de scuze sau sa ne dam loviti ca nu avem timp sau chef. Forumul este un mediu virtual, liber si deschis. Fiecare face ce doreste cu timpul sau liber.

Cea mai mare suparare este ca nu mai exista activitate, dar asta este. Dintre cei mai vechi nu sunt foarte multi cu maini dibace (fara suparare :d - ma refer la faptul ca au construit cate ceva), cei mai noi, probabil ca nu sunt curiosi sa construiasca. Se pare ca forumul gazduieste mai multi utilizatori de arcuri si accesorii decat de constructori ai acestora.

Haideti sa ne uitam la intalnirile de anul acesta, au fost bazate pe concursuri, cantece si voie buna. De construit - foarte putin.... Din pacate, acesta este adevarul, dar nu inseamna o mare nenorocire. Eu, de exemplu, am preferat sa povestesc cu prietenii pe care nu i-am vazut demult, decat sa imi batucesc palmele.

Sa speram ca cei care au indemanare, si mai fac cate ceva, sa iasa din amortire si sa ne impartaseasca experientele. Poate ca unii sunt timorati si nu vor sa se expuna. Dar nu au nici un motiv.

Ar fi multe de spus, dar am sa trec la un alt topic, cu un subiect nou....

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by florinarnaut » 15 Nov 2013, 23:51

Salut,
mie imi place acest forum si intru de cate ori am timp.Pe o mare parte din forumisti am avut placerea sa-i cunoc personal.
Daca e ceva nou pe forum, citesc cu interes,daca nu, recitesc din cele vechi,imi face placere si ma relaxeaza.
Nu cred ca o activitate(pe forum) sustinuta de tip hei-rup inseamna "+"sau "-"pe o scara a calitatii unui forum,...in final,intregul e semnificativ...
................
Daca cineva vrea sa se initieze in acest sport, gaseste (aproape) tot ce-i trebuie,iar acest lucru e bun.
Felicitari celor care au grije de asta!

O seara buna!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
bogdans
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:10 Oct 2013, 12:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:35

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by bogdans » 25 Nov 2013, 15:58

Salutare,
Domide are dreptate,e un pic alta atmosfera "dincolo",e un forum mai interactiv,desi in ultimul timp a cam "lancezit",a intrat lumea deja in pauza competitionala,a atarnat arcul in cui si asteapta sa treaca iarna,cel putin asta s-a intamplat in cazul meu.
Deasemenea ii dau dreptate lui Sharpshooter,sectiunea ''bursa" este foarte dezvoltata dincolo,se tranzactioneaza echipamente la greu.
Anul acesta v-am cunoscut pe o parte dintre voi la competitii(Hunedoara,Fundata,Alba-Iulia),sunteti niste oameni faini,arcasi foarte buni,m-am simtit excelent in compania voastra.Ce-i lipseste forumului vostru?Habar n-am...in toolbar-ul calculatoarelor mele am shortcut-uri cu ambele forumuri...pe celalalt intru de 3-4 ori mai mult decat pe asta,primul motiv,interfata ...mi se pare mult mai prietenoasa "dincolo".Un alt motiv,ar fi ca "dincolo" ma simt liber sa intreb aproape orice tampenie imi trece prin cap,unii raspund pertinent,altii te i-au la mishto,per total,totul e interactiv...aici nu prea imi vine sa intreb nimic,pentru a nu ma face de ras...cam asta e perceptia mea,a unui incepator in ale arcasiei...

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: SEMNAL DE ALARMA despre evolutia forumului

Post by morometeb » 26 Nov 2013, 15:56

bogdans wrote:"dincolo" ma simt liber sa intreb aproape orice tampenie imi trece prin cap,unii raspund pertinent,altii te i-au la mishto,per total,totul e interactiv...aici nu prea imi vine sa intreb nimic,pentru a nu ma face de ras...
Cu alte cuvinte forumul asta pare unul mai... sobru, mai... "uptight"... Sincer nu mi se pare un lucru neaparat rau.
<):)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Post Reply