legea 61/1991 ....veste proasta

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35
legea 61/1991 ....veste proasta

Post by ovidius » 19 Feb 2014, 00:58

Tocmai ce am citit pe 'arcuri-Romania'...

Legea 61/1991, in forma republicată in 2014

Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
..............................
8) comercializarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vanatoare in alte locuri decat in magazinele autorizate sa efectueze operatiuni cu arme de foc si munitii;
9) vanzarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vanatoare persoanelor care nu au implinit varsta de 18 ani, persoanelor care au savarsit acte de violenta mentionate in cazierul judiciar, precum si persoanelor care sufera de boli neuropsihice mentionate in certificatul de sanatate eliberat de policlinica teritoriala;
10) netinerea evidentei de catre magazinele autorizate a cumparatorilor armelor prevazute la pct. 8) in registre speciale, vizate de organele de politie, in care vor fi mentionate datele de stare civila, domiciliul, seria si numarul actului de identitate ale cumparatorului, numarul cazierului judiciar, numarul certificatului de sanatate neuropsihica, cu denumirea policlinicii teritoriale, precum si caracteristicile armei vandute. Daca cumparatorul este titular al unui permis de arma, este scutit de obligatia de a prezenta cazierul judiciar si certificatul de sanatate neuropsihica, iar daca cumparatorul este titular al unui permis de conducere, acesta este obligat sa prezinte numai cazierul judiciar;

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by Nittaku » 19 Feb 2014, 13:42

Nu esti comerciant nu te afecteaza, in sensul ca autorul contraventiei este calificat= vanzatorul. O sa ajungem sa cumparam arcuri de afara unde nu trebuie sa prezinti:
"datele de stare civila, domiciliul, seria si numarul actului de identitate ale cumparatorului, numarul cazierului judiciar, numarul certificatului de sanatate neuropsihica, cu denumirea policlinicii teritoriale".
Aceasta lege este o reatualizare a alteia mai vechi si nu a fost armonizata cu legea armelor prin care nu mai avem obligatia de a obtine autorizatie si alte cele. S-a dat copy-paste din forma veche fara sa se ia in considerare ca s-a schimbat legea armelor.
Romania! @-)

Asa interpretez eu, poate e altfel!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by ArrowsMaker » 19 Feb 2014, 18:18

Nittaku wrote:Nu esti comerciant nu te afecteaza, in sensul ca autorul contraventiei este calificat= vanzatorul. O sa ajungem sa cumparam arcuri de afara unde nu trebuie sa prezinti:
"datele de stare civila, domiciliul, seria si numarul actului de identitate ale cumparatorului, numarul cazierului judiciar, numarul certificatului de sanatate neuropsihica, cu denumirea policlinicii teritoriale".
Aceasta lege este o reatualizare a alteia mai vechi si nu a fost armonizata cu legea armelor prin care nu mai avem obligatia de a obtine autorizatie si alte cele. S-a dat copy-paste din forma veche fara sa se ia in considerare ca s-a schimbat legea armelor.
Romania! @-)

Asa interpretez eu, poate e altfel!
Tu interpretezi foarte bine, nu e deloc altfel!

Singura problema este ca, daca pana acum puteai sa ii spargi capul organului (care te deranja) cu modificarile din 2011 ale legii 295, acum iti poate sparge el fata cu aberatia asta de (bine zis) copy-paste. Spun aberatie nu doar manat de revolta, dar pot demostra prin exemple. Insa aici o sa dau doar unul : probabil ca nu toti am avut vreodata tangenta cu uzul de arma si auto-apararea; dar esti cel putin contravenient daca folosesti un spray iritant-lacrimogen sau paralizant, din cele cumparate de pe piata legala (ceea ce inseamna ca trebuie sa il retrag din inzestrarea fiicei mele de 16 ani pe cel pe care i l-am dat ca sa se apere de copiii cu mercedesuri). Nu face nicio referire la motive, situatii, drepturi, aparare; l-ai folosit, ai furat-o! Printr-o inversoconcluzie destul de (i)logica, deci, daca vreodata organul va indrazni sa te agreseze de acum cu spray-ul, a incurcat-o!

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by Nittaku » 19 Feb 2014, 22:03

Daca esti vanzator iti poate sparge capul, daca nu esti nu are baza legala sa te amendeze, ceea ce e scris mai sus priveste DOAR vanzatorii. Asa cred...
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by Traianj » 20 Feb 2014, 07:37

Sa inteleg ca, nu mai am voie sa construiesc arcuri si nici sa le dau fara intermediul unui armurier? Cine este armurier ? Sagetile , ca si arcurile , trebuie declarate?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by Dediu00ro » 20 Feb 2014, 11:48

Traianj wrote:Sa inteleg ca, nu mai am voie sa construiesc arcuri si nici sa le dau fara intermediul unui armurier? Cine este armurier ? Sagetile , ca si arcurile , trebuie declarate?
Image
O poza mai veche de la Cristi Iepure. Ce pot sa zic Traiane, e foarte complicata treaba. Arcurile traditionale teoretic nu fac parte din categoria arcurilor de tir, si teoretic nu iti trebuie permis sa le reproduci, dar intervine problema interpretarii si cu noua lege se poate lua cineva de tine. Eu oricum ma interesez de cursuri de armurier si te anunt care e treaba cu ele :).

Legea asta face apel in general la Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 96, din 7 februarie 2014.

In aceias lege mai scrie ca nu e frumos sa arunci cu pietre in cineva etc, practic e un fel de compendium a ce poti sa faci si ce nu poti sa faci in public. Cineva care probabil nu stia noile legi aflate in vigoare a mai bagat de la el, "bai da arcuri,arbalete, alea alea".

8) comercializarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vanatoare in alte locuri decat in magazinele autorizate sa efectueze operatiuni cu arme de foc si munitii;
9) vanzarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vanatoare persoanelor care nu au implinit varsta de 18 ani, persoanelor care au savarsit acte de violenta mentionate in cazierul judiciar, precum si persoanelor care sufera de boli neuropsihice mentionate in certificatul de sanatate eliberat de policlinica teritoriala;
10) netinerea evidentei de catre magazinele autorizate a cumparatorilor armelor prevazute la pct. 8) in registre speciale, vizate de organele de politie, in care vor fi mentionate datele de stare civila, domiciliul, seria si numarul actului de identitate ale cumparatorului, numarul cazierului judiciar, numarul certificatului de sanatate neuropsihica, cu denumirea policlinicii teritoriale, precum si caracteristicile armei vandute. Daca cumparatorul este titular al unui permis de arma, este scutit de obligatia de a prezenta cazierul judiciar si certificatul de sanatate neuropsihica, iar daca cumparatorul este titular al unui permis de conducere, acesta este obligat sa prezinte numai cazierul judiciar;

Adica astea 3 parti, pe langa ele se mai afla si alte de genu..
11) alarmarea publicului, a organelor specializate pentru a interveni in caz de pericol ori a organelor de mentinere a ordinii publice, prin darea semnalelor de pericol sau, dupa caz, prin solicitarea interventiei la fata locului, fara motiv intemeiat;

Ma intelegeti, acuma ce trebuie vazut si clarificat care din ele se aplica cea veche care o stim care zice ca ai voie sa cumperi fara notificare etc, sau cea noua care de fapt face mai mult referire la ordinea publica si alte chestii cu 3 lucruri copi, paste. Care se aplica care nu! Aia este intrebarea, afi sau a nu fi, autorizat! :P.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by Dediu00ro » 20 Feb 2014, 12:53

**) Curtea Constitutionala, prin Decizia nr. 174/2013, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 315 din 31 mai 2013, a constatat ca dispozitiile art. 8 alin. (2) din Legea nr. 61/1991, devenit, in urma renumerotarii, art. 7 alin. (2), sunt neconstitutionale.

Ce sa inteleg din asta?
Show without showing what u know without knowing

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: legea 61/1991 ....veste proasta

Post by ovidius » 20 Feb 2014, 19:53

@dediu00ro
Ce sa inteleg din asta?

...'''fa-te tataaaa avocaaat''' :d

Post Reply