Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Dureri

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...

Dureri

Mesajde porolissum » 22 Iul 2016, 21:48

Salut prieteni. Acum m-am logat pe acest forum (n-as putea spunde dc numai acum), desi trag cu arcul de (doar :) ) mai bine de doi ani. Cam tarziu m-a prins nebunia asta, insa imi place de mor si poate tocmai de aceea am cam si exagerat cu antrenamentele (cate doua pe zi, dimineata si dupaamiaza, 5-6 zile pe sapt.), dar mai ales cu "saritul" la puteri cat mai mari. Concret: am inceput cu un recurve de 34lbs, iar acum 4 luni am sarit la un take down de 50lbs. Pana aici a fost ok, mici dureri articulare in bratul de sustinere, cam dupa 100 de sageti trase, dar tot mai rare si au disparut cu timpul. Problema acum incepe: de vre-o luna am schimbat lamele de 50 lbs cu unele de 60 lbs si am continuat sa ma antrenez cam in acelasi ritm (de doua ori pe zi, 4-6 zile). De vre-o doua saptamani mi-a aparut o durere cumplita sub clavicula stanga (sunt dreptaci), la terminatia muschiului pectoral...sau in tendon...nu stiu sigur. Problema e ca acum nu mai pot trage cu nici un fel de arc, cat o fi el de slab. Presupun ca sunt arcasi care au trecut prin asa ceva, asa ca pun intrebarea: ce e de facut? O pauza de antrenament cu siguranta si ca tratament...? Va multumesc.

P.s.Am vazut ca s-a mai scris pe tema durerilor articulare, insa la mine e altceva, nu e in articulatie.
porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Zalau
judet: Salaj
Varsta: 60

Re: Dureri

Mesajde Mugurbb » 28 Iul 2016, 10:47

Salut! Imi pare rau de problema ta. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic bun, daca se poate un medic specializat pe problemele sportivilor.

Daca nu a aparut umflarea si invinetirea zonei dureroase, e probabil vorba de o leziune fibrilara (cea mai usoara forma de ruptura musculara). In mod normal scapi cu repaus si antiinflamatoare.

Eu am patit-o la umarul drept (sunt tot dreptaci). Am avut o leziune de ligament. De la un compound pe care l-am incordat neincalzit in timp ce ii sincronizam camele. Durerea a persistat circa 16-18 luni, si am scapat fara tratament. Dar am invatat sa-mi fac incalzirea inainte de a trage si streching dupa.

Sanatate!
Silence is golden and Duct Tape is silver.
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 79 times
Been thanked: 54 times
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 37

Mesajde Sharpshooter » 04 Aug 2016, 07:14

In descriere scrie ca ai 60 de ani . La varsta asta majoritatea arcasilor merg in jos , cu forta arcului . Parerea mea este ca ai exagerat , 60 de livre este foarte mult , trebuia sa te opresti la 50 care si asa este o forta mare dar daca erai confortabil acolo ar fi trebuit sa ramai la 50 . Problema poate veni si de la tehnica arcul fiind muuult mai tare decat cel cu care ai inceput si ai invatat forma , corpul se lupta sa mentina arcul , poate nu te aliniezi bine si fortezi pe muschiul ala . Sfatul meu , medic repaos si inapoi la 35 de livre cu urcare pana la 45 max 50 de livre .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 3 times
Been thanked: 39 times
locuiesc in:: Craiova
judet: Dolj
Varsta: 31

Mesajde porolissum » 06 Aug 2016, 16:52

Multumesc prieteni. Da, am cam sarit calul, dar mi-am si revenit. Repaus vre-o 2 saptamani si de doua ori pe zi unguent cu Voltaren Forte. Am reluat tragerile cu 60-ul si merge f. bine, dar ma incalzesc bine de tot inainte, ma antrenez doar o data pe zi (inainte trageam si dimineata si seara) si ma limitez la 120-150 de sageti. Ma gandeam ca la anul sa urc pe la 65-70# cu un longbow, dar clar, ma opresc aici. Cred ca si arcul pe care-l am m-a "ajutat" sa-mi fortez corpul: un takedown de 60" cu hand shock destul de accentuat. Mda...trebuie sa ne mai uitam si-n buletin. Inca o data va multumesc pt. raspunsuri. Numai bine!
porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde porolissum » 10 Aug 2016, 20:20

Mi-am revenit dupa un repaus de vre-o doua saptamani si mult Voltaren Forte. Ma antrenez zilnic, dar ma limitez la maximum 150 de sageti si e ok asa. Va multumesc.
porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Mugurbb » 14 Aug 2016, 13:40

Ma bucur ca esti bine! Sanatate si sageti numai in Galben!
Silence is golden and Duct Tape is silver.
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 79 times
Been thanked: 54 times
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 37

Înapoi la Libere & deschise