Dureri

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63
Dureri

Post by porolissum » 22 Jul 2016, 21:48

Salut prieteni. Acum m-am logat pe acest forum (n-as putea spunde dc numai acum), desi trag cu arcul de (doar :) ) mai bine de doi ani. Cam tarziu m-a prins nebunia asta, insa imi place de mor si poate tocmai de aceea am cam si exagerat cu antrenamentele (cate doua pe zi, dimineata si dupaamiaza, 5-6 zile pe sapt.), dar mai ales cu "saritul" la puteri cat mai mari. Concret: am inceput cu un recurve de 34lbs, iar acum 4 luni am sarit la un take down de 50lbs. Pana aici a fost ok, mici dureri articulare in bratul de sustinere, cam dupa 100 de sageti trase, dar tot mai rare si au disparut cu timpul. Problema acum incepe: de vre-o luna am schimbat lamele de 50 lbs cu unele de 60 lbs si am continuat sa ma antrenez cam in acelasi ritm (de doua ori pe zi, 4-6 zile). De vre-o doua saptamani mi-a aparut o durere cumplita sub clavicula stanga (sunt dreptaci), la terminatia muschiului pectoral...sau in tendon...nu stiu sigur. Problema e ca acum nu mai pot trage cu nici un fel de arc, cat o fi el de slab. Presupun ca sunt arcasi care au trecut prin asa ceva, asa ca pun intrebarea: ce e de facut? O pauza de antrenament cu siguranta si ca tratament...? Va multumesc.

P.s.Am vazut ca s-a mai scris pe tema durerilor articulare, insa la mine e altceva, nu e in articulatie.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Dureri

Post by Mugurbb » 28 Jul 2016, 10:47

Salut! Imi pare rau de problema ta. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic bun, daca se poate un medic specializat pe problemele sportivilor.

Daca nu a aparut umflarea si invinetirea zonei dureroase, e probabil vorba de o leziune fibrilara (cea mai usoara forma de ruptura musculara). In mod normal scapi cu repaus si antiinflamatoare.

Eu am patit-o la umarul drept (sunt tot dreptaci). Am avut o leziune de ligament. De la un compound pe care l-am incordat neincalzit in timp ce ii sincronizam camele. Durerea a persistat circa 16-18 luni, si am scapat fara tratament. Dar am invatat sa-mi fac incalzirea inainte de a trage si streching dupa.

Sanatate!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Dureri

Post by Sharpshooter » 04 Aug 2016, 07:14

In descriere scrie ca ai 60 de ani . La varsta asta majoritatea arcasilor merg in jos , cu forta arcului . Parerea mea este ca ai exagerat , 60 de livre este foarte mult , trebuia sa te opresti la 50 care si asa este o forta mare dar daca erai confortabil acolo ar fi trebuit sa ramai la 50 . Problema poate veni si de la tehnica arcul fiind muuult mai tare decat cel cu care ai inceput si ai invatat forma , corpul se lupta sa mentina arcul , poate nu te aliniezi bine si fortezi pe muschiul ala . Sfatul meu , medic repaos si inapoi la 35 de livre cu urcare pana la 45 max 50 de livre .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Dureri

Post by porolissum » 06 Aug 2016, 16:52

Multumesc prieteni. Da, am cam sarit calul, dar mi-am si revenit. Repaus vre-o 2 saptamani si de doua ori pe zi unguent cu Voltaren Forte. Am reluat tragerile cu 60-ul si merge f. bine, dar ma incalzesc bine de tot inainte, ma antrenez doar o data pe zi (inainte trageam si dimineata si seara) si ma limitez la 120-150 de sageti. Ma gandeam ca la anul sa urc pe la 65-70# cu un longbow, dar clar, ma opresc aici. Cred ca si arcul pe care-l-am m-a "ajutat" sa-mi fortez corpul: un takedown de 60" cu hand shock destul de accentuat. Mda...trebuie sa ne mai uitam si-n buletin. Inca o data va multumesc pt. raspunsuri. Numai bine!

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Dureri

Post by porolissum » 10 Aug 2016, 20:20

Mi-am revenit dupa un repaus de vre-o doua saptamani si mult Voltaren Forte. Ma antrenez zilnic, dar ma limitez la maximum 150 de sageti si e ok asa. Va multumesc.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Dureri

Post by Mugurbb » 14 Aug 2016, 13:40

Ma bucur ca esti bine! Sanatate si sageti numai in Galben!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply