Intrebare

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Intrebare

Post by Greenarrow » 21 Apr 2008, 15:30

Salut la toti arcasii, am o intrebare mica:D....aproape de blocul in care stau am vazut un artar cam de 2-2,5m si destul de gros ca sa fac un arc din el.Acuma eu stiu ca si artarul este bun la arcuri,dar merge facut un arc din creanga aia sau e mai bun lemnul din inima unui arbore matur?....sa stiu daca merita taiat sau nu.Bafta

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by viezure » 21 Apr 2008, 17:32

salut,

eu nu stiu sigur dc e bun dar e pacat sa il tai stii nu sunt tocmai de la greenpeace dar si asa se taie intr-o fericire la noi industrial asa ca stiu ca desi pare aiurit sa conteze chiar si un mic copac este f folositor mai ales la noi in Bucuresti :)
sper ca nu te superi ca spun asta;) bafta oricum la ce iti doresti sa faci

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 21 Apr 2008, 19:19

Artarul nu este lemn cu inima ca salcamul....se foloseste ca orice lemn alb..nici eu nu is de acord cu taiatul din orase si din parcuri....dar acuma na....tu stii mai bine

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by Greenarrow » 21 Apr 2008, 20:21

Salut si multumesc pentru sfaturi si contestati....nici eu nu-s de la Greenpace:P sunt insa de la un club turistic si ecologic din bucuresti si poate nu credeti dar sunt destul de ecologist si e adevarat ca e putin aiurea sa tai un copac tocmai de aceea am intrebat daca merita,oricum nu e chiar un copac si mai degraba o creanga intr-un fel de tufa......hobby-ul pentru arcuri nu prea se impaca cu ecologia din pct asta de vedere....oricum am sa tai artarul doar daca voi considera ca nu o fac degeaba.Bafta

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 23 Apr 2008, 00:28

Ahh pai e un pic altceva...asa si eu am taiat tulpina aia de agud...dar mai erau vreo 4 pe langa ea....intr-un fel am facut un bine....ca in felul asta se poate dezvolta o singura tulpina , care sa creasca puternica......artarul e bun pentru arcuri......se fac din el si lame pentru backing...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by Greenarrow » 23 Apr 2008, 13:38

Merci prntru informatie Akila,inr-adevar ce o sa tai eu face parte dintr-un fel de tufa,deci nu cred ca o sa sufere planta prea tare.Faza aiurea e ca nu e perfect dreapta respectiva creanga si o sa trebuiasca s-o indrept la abur si o sa apelez tot la tine pentru sfaturi.O zi buna

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by viezure » 23 Apr 2008, 14:06

spor la treaba dc e vorba de asa si oricum spor la treaba in general ;) sper ca arcul sa iti iasa si sa fii multumit ca nu te-ai chinuit cu munca si cu "impacarea constiintei" :D

numai bine

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 23 Apr 2008, 16:43

Pai depinde in ce fel e stramba...poate e chiar cu folos...sioricum acuma cat e verde lemnul, il poti lega, de ceva si o sa-l mai indrepti....sipe urma o sa-ti fie mult mai usor....redu-l laq dimensiuni apropiate de arc, si leaga-l, si o se usuce si mai repede daca il reduci....in 2 luni e gata

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by Greenarrow » 24 Apr 2008, 15:41

Salutare, am taiat bucata aia de artar,are cam 1,78m si foarte multe noduri ceea ce va ingreuna putin constructia,dar sper sa ma descurc in final.Am facut cateva poze cu creanga in timp ce incercam sa mai indrept la ea si dupa.Deocamdata sunt satisfacut de cat de dreapta e creamga. Image Image Aici era lemnu pus la abur.Am incercat metoda care am vazut-o pe forum la Akila.
Image Image Image
Si in ultimele 2 poze am aratat cele 2 capete....unu dintre ele find putin reflex si celalalt e drept.....din cauza asta ma gandeam ca as putea face un longbow cu capetele putin reflexe. Image Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 26 Apr 2008, 01:57

salut...lemnul arata fain...acuma problema nu is nodurile...ci faptul ca le-ai taiat asa fara mila... :cry: ....acuma am sa va dau un sfat la toti cei care mai gasiti astfel de lemne....taiati creanga sau ce o fi, si taiati crengutele de langa nod, dar nu asa cum se vede in poze...acuma nu stiu ce sa zic....dar nu e prea ok ....spor la treaba sper sa tina....coaja se da jos cu mare atentie, in jurul nodurileo se lucreaza ca un doctor la operatie, cu un cutitas mic, se inlatura foarte usor coaja, ca daca tai nodul, sau inelul de crestere care vine peste nod sau pe langa el, deja mergi la risc....faptul deja e consumat....oricum nu pot sa-mi dau sema chiar foarte bine din pozele astea, dar nu trebuia sa tai asa la noduri acolo....arcuri se pot faca si cu noduri mai mri decat astea ca le ai tu acolo, numai sa ai grija la ele... si sa nu le tai

Post Reply