Intrebare

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Intrebare

Post by akila » 26 Apr 2008, 02:01

stai ca am mai vazut ceva..pai intai trebuia sa despici lemnul, sau sa iei o parte cu o secure ceva....sa nu fie lemnul asa rotund tot....sa aiba un spate si o burta....asta se stabileste in fnctie de forma lemnului, alegi forma cea mai potrivita, si despici lemnul, si pe urma mai vezi ce e de facut la abur si la astea...oricum lemnul e verde acuma....daca il despicai se putea indrepta si asa fara abur....

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by cristian_iepure » 26 Apr 2008, 04:21

akila wrote:stai ca am mai vazut ceva..pai intai trebuia sa despici lemnul, sau sa iei o parte cu o secure ceva....sa nu fie lemnul asa rotund tot....sa aiba un spate si o burta....asta se stabileste in fnctie de forma lemnului, alegi forma cea mai potrivita, si despici lemnul, si pe urma mai vezi ce e de facut la abur si la astea...oricum lemnul e verde acuma....daca il despicai se putea indrepta si asa fara abur....
akila, daca il despica o sa aiba o parte dreapta si una semirotunda, care va fi burta si care spatele din cele doua?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Intrebare

Post by Pisic » 26 Apr 2008, 09:50

Pai daca il despici,partea aia dreapta,care a fost in mijlocu lemnului o sa aiba inelele taiate,deci nu poate fi spate,va fi burta arcului,iar partea curbata,aia cu noduri (la care te chinuiesti sa nu tai nodurile,ca atunci nu-i mai bun de nimic) va deveni spatele arcului.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 26 Apr 2008, 15:20

Pisic wrote:Pai daca il despici,partea aia dreapta,care a fost in mijlocu lemnului o sa aiba inelele taiate,deci nu poate fi spate,va fi burta arcului,iar partea curbata,aia cu noduri (la care te chinuiesti sa nu tai nodurile,ca atunci nu-i mai bun de nimic) va deveni spatele arcului.
Exact....si se iau cu securea pe urma si lateralele alea ascutite.....si ramane un lemn cu o forma aproape rectangulara...are 3 suprafete drepte, si spatele semi-curbat....si se lasa la maner mai gros ...4-5cm,cu tot cu coaja, si pe brate 2,5 cu tot cu coaja....si apoi te poti apuca sa-l indrepti, cat e verde se indoaie foarte usor....la dimensiunile astea....si dupa vreo 2 luni te poti apuca de arc....si daca mai e ceva de indreptat se poate folosi aburul, dar eu folosesc si heat-gun-ul, si ung lemnul cu ulei de floarea soarelui, ca sa nu se usuce prea tare de la heat-gun....daca e vorba de facut recurve..atunci aburul in mod clar...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by Greenarrow » 26 Apr 2008, 15:56

Salut,probabil ca in poze bucata de lemn pare mai groasa dar nu e chiar atat de groasa incat sa-o despic.Oricum am indreptat ce avem de indreptat fara probleme.Bine nici lemnul nu era in ultimul hal de sramb.Acum mai ramane doar sa aduc lemnul la o forma mai apropiata de arc si dupa sa astept pana se usuca.Pana o sa fie arcul gata probabil o sa mai lucrez la nishte sageti,tolbe.....chestii deastea.Mult noroc la toti.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intrebare

Post by akila » 26 Apr 2008, 16:00

atunci i-a cu securea de pe partea care o sa fie burta arcului, pentru ca asa o sa se si usuce mai repede lemnul....

Post Reply